Zahraničné

Vďaka silnému zemetraseniu je viac ako tisíc väzňov na slobode

JAKARTA – Počas silného zemetrasenia na indonézskom ostrove Sulawesi ušlo z tamojších troch väzníc približne 1200 väzňov. Podľa rozhlasovej stanice Deutsche Welle o tom v pondelok informovalo tamojšie ministerstvo spravodlivosti.

Vyjadrilo presvedčenie, že väzni ušli v obave o svoj život v dôsledku dvoch silných zemetrasení a následnej prílivovej vlne cunami, ktoré si na ostrove podľa najnovšej bilancie vyžiadali viac ako 1200 obetí na životoch. Ministerstvo vyhlásilo, že pre väzňov bol útek “otázkou života a smrti”.

Rezort spravodlivosti dodal, že k hromadnému úteku väzňov došlo v dvoch nápravných zariadeniach v meste Palu a z jednej väznice v meste Donggale, kde si väčšina väzňov odpykáva tresty za korupciu alebo trestné činy spojené s drogami.

Všetky zariadenia boli preplnené: vo väznici v Palu, ktorá mala kapacitu 120 väzňov, si trest odpykávalo 580 osôb. Väčšina z nich z väznice ušla, keď sa pri zemetrasení múry budovy začali rúcať. V druhej väznici v Palu väzni pri silných otrasoch vyvalili hlavnú bránu a ušli. Väznicu v Donggale zachvátil pri zemetrasení požiar. Ušlo odtiaľ všetkých 343 väzňov. Predpokladá sa však, že požiar založili väzni.

Ministerstvo spresnilo, že piatich odsúdených za trestné činy spojené s terorizmom previezli do iného väzenského zariadenia niekoľko dní pred prírodnou katastrofou.

Vlny cunami po jednom z piatkových zemetrasení, ktorého magnitúda dosiahla hodnotu 7,5, napáchali škody v mestách Palu a Donggala, ako aj vo viacerých osadách v strednej časti indonézskeho ostrova Sulawesi. Existujú obavy, že počet obetí v nasledujúcich dňoch ešte stúpne.