Domáce Politika Top

Večera lídrov V4 s Junckerom bola konštruktívna, tvrdí Fico

BRUSEL – Spoločná večera lídrov Visegrádskej štvorky s predsedom Európskej komisie sa niesla v konštruktívnom duchu. Premiér Robert Fico, Bohuslav Sobotka, Viktor Orbán a Beata Szydlo mali priestor na veľmi otvorený rozhovor s predsedom Komisie Jeanom-Claudom Junckerom o témach, ktoré rozdeľujú a v ktorých hľadajú spoločné riešenie. Takými témami boli migrácia, terorizmus a smernica o vyslaných pracovníkoch.

Pred začiatkom Európskej rady o tom informoval premiér Robert Fico. Dúfa, že v smernici dosiahnu kompromis. Pokiaľ ide o brexit, ocenil pokrok v téme práv občanov, na druhej strane nedošlo k dohode o peniazoch, ktoré ma Veľká Británia zaplatiť Únii.

V4 chce kompromis

Pokiaľ ide o smernicu o vyslaných pracovníkoch, V4 sa pokúša dosiahnuť kompromis, ktorý by sa týkal napríklad prepravcov. Smernicu presadzuje hlavne francúzsky prezident Emmanuel Macron.

„V4 ponúka veľmi solídny kompromis a veríme, že tento kompromis bude akceptovaný a bude môcť dôjsť k dohode. Chápeme, aká je dôležitá pre niektoré členské krajiny EÚ,“ povedal Fico s tým, že na budúci týždeň o smernici budú rozhodovať ministri práce. „Boli by sme veľmi neradi, keby sa použila nejaká metóda väčšinového hlasovania. Tu by sme privítali, ak by došlo ku konsenzu,“ dodal premiér.

Postoj k migrácii sa nemení

Pokiaľ ide o tému migrácie, Fico informoval, že ich postoj sa nemení, V4 odmieta kvóty a ucelené komunity migrantov. Na druhej strane, s Komisiu našli zhodu na tom, že najpodstatnejšie je pracovať v krajinách pôvodu.

„Preto aj vo V4 rozmýšľame o nejakom spoločnom projekte, napríklad pre Líbyu,“ dodal Fico. Lídri stredoeurópskeho regiónu takisto trvajú na tom, že za nárast terorizmu v Európe môže nedávna utečenecká vlna.

„Veľmi sme kritizovali vnútorné hranice a kontroly na vnútorných hraniciach schengenu, pretože je to v príkrom rozpore s plánom, ktorý sme si nastavili v Bratislave,“ informoval ďalej predseda vlády SR.

Štandardné témy

Práve o tom, ako sa napĺňa Bratislavská cestovná mapa, na ktorej sa lídri dohodli vlani v septembri v Bratislave, budú hovoriť aj dnes. „Máme štandardné témy, je to téma migrácie, digitálnej Európy, budeme hovoriť o Turecku, o brexite, pretože v prípade brexitu vítame ďalšie záruky pre občanov EÚ, ktorí tam žijú. Na druhej strane absolútne neexistuje žiadna zhoda, pokiaľ ide o peniaze. Sú iné pohľady európskej dvadsaťsedmičky a Veľkej Británie,“ dodal ďalej premiér na margo tém summitu.

Dnes a v piatok sa v Bruseli koná zasadnutie Európskej rady. Premiéri a prezidenti budú diskutovať o migrácií, budú pokračovať v téme digitalizácie, ktorá dostala nový impulz na digitálnom summite v Talline, ale aj o Turecku, Iráne a brexite.

Foto: SITA