Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Veci sa pohli dopredu. Ministerka kultúry sa stretla s umelcami, ktorí kritizujú nezáujem zo strany štátu

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Svitá kreatívnemu priemyslu na lepšie časy? Umelci toho majú dosť a povedali na rovinu, aká je situácia v oblasti kultúry. Veci sa zrejme pohli dobrým smerom. Uskutočnilo sa totiž stretnutie ministerky kultúry Natálie Milanovej (OĽaNO) a zástupcov asociácií, ktoré len pred pár dňami zverejnili spoločné vyhlásenie.

 

Šéfke rezortu kultúry zrejme osud umelcov nie je ľahostajný. Po zverejnení spoločného vyhlásenia kultúrnej obce začala konať. Stretla sa so zástupcami organizácií združujúcich pracovníkov v kultúrnom priemysle (Hudobná Únia Slovenska, Asociácia hudobných klubov Slovenska, Združenie promotérov a festivalov Slovenska, Klub nezávislých divadiel ADT a Asociácia kultúrnych inštitúcii Slovenska).

Predmetom rokovania boli konkrétne návrhy a kroky pomoci všetkým odvetviam v oblasti kultúry. „Toto je zatiaľ prvé stretnutie zo série mnohých, ktoré nás v blízkej dobe čakajú a veríme, že sa veci začnú hýbať správnym smerom. Zároveň veríme, že spoločné kultúrne a športové zážitky povzbudia všetkých v týchto ťažkých časoch,“ informovali zástupcovia organizácií.

 

Asociácie sa dočkali stretnutia s ministerkou. Zdroj: pixabay.com

Prehnané opatrenia

Po stretnutí s umelcami ministerka kultúry avizuje dialóg s rezortom zdravotníctva a úradom verejného zdravotníctva ohľadom nastavenia jasného modelu fungovania sektoru hromadných podujatí. ,,Cieľom je zohľadnenie špecifík organizácie takýchto podujatí, primeranosť opatrení a tiež určenie zodpovednosti za ekonomický dosah opatrení na všetky dotknuté strany,” uviedla z Hudobnej Únie Slovenska Kristína Polerecká. Zástupcovia organizácií pripomenuli, že ani krátko pred začiatkom septembra nie je jasný súbor záväzných pravidiel a pokynov pre tento sektor.

V najbližších dňoch je okrem stretnutia zástupcov dotknutých organizácií s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím a hlavným hygienikom Jánom Mikasom naplánované aj rokovanie s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom.

Pred niekoľkými dňami signatári vo svojom vyhlásení kritizovali nové pripravované opatrenia v súvislosti s pandémiou a označili ich za diskriminačné a pre niektoré odvetvia až likvidačné. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) a hlavný hygienik Ján Mikas totiž avizovali sprísnenie opatrení, ktoré sa týka aj hromadných podujatí. Od 1. septembra do 1. októbra plánujú zákaz organizácie hromadných podujatí nad 1 000 účastníkov v exteriéri a nad 500 pri podujatí vo vnútri.

 

Asociácie budú rokovať aj o jasných opatreniach v oblasti kultúry. Zdroj: pixabay.com

Ideálny prípad

Zástupcovia organizácií spolu s ministerkou kultúry na stretnutí riešili tiež finančnú podporu ľudí pracujúcich v kultúrnom priemysle. Tá by sa podľa nich mala v ideálnom prípade skladať z troch zložiek, aby pokryla špecifické potreby jednotlivcov a organizácií.

  1. Ohlásená pomoc umelcom prostredníctvom grantovej schémy Fondu na podporu umenia (FPU).
  2. Náhrady pre umelcov alebo obslužné profesie (napr. technické profesie, manažéri, produkční, atď.), ktoré nespadajú do schémy FPU.
  3. Náhrady pre organizácie, promotérske spoločnosti, kluby, ticketingové spoločnosti, produkčné spoločnosti, dodávateľov techniky, nezriaďované divadlá, atď. Ide o kultúrnych operátorov, ktorí zabezpečujú chod živej kultúry a hromadných podujatí.

 

Asociácie riešili aj finančnú podporu. Zdroj: pixabay.com

To nestačí

Ministerka kultúry ešte minulý víkend predstavila 11-miliónovú finančnú injekciu pre nezávislú kultúru. Prioritne je to pomoc určená ľuďom, ktorí “prepadli cez sito” napríklad kvôli súbehu činností. Pôjde o štipendiá, granty a projekty smerované do nadchádzajúcich mesiacov. Iba táto pomoc ale nebola pre umelcov dostatočná. ,,Vytvára len možnosť pre malý zlomok umelcov uchádzať sa o peniaze na projekty,’’ uviedli vo vyhlásení asociácie.

,,Prekvapujú nás tvrdenia asociácií a združení nezriaďovanej kultúry o tom, že nami avizovaná pomoc nerieši situáciu v nezriaďovanej kultúre a že údajne vytvára len možnosť pre malý zlomok umelcov, keďže zatiaľ ešte nie sú známe výzvy verejnoprávnych fondov, a teda ani všetky podmienky získania príspevku z fondov,’’ reagoval vtedy hovorca rezortu kultúry Matúš Bystriansky.

 

Milanová avizovala formu pomoci cez Fond na podporu umenia. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Mohlo by vás zaujímať: