Zahraničné Spoločnosť

Vedci objavili baktériu schopnú rozložiť ťažko recyklovateľný druh plastu

Zdroj: TASR / Štefan Puškáš

LONDÝN – Vedci objavili baktériu, ktorá sa živí toxickým plastom. Baktéria je schopná plast rozložiť a využiť ho na získanie energie na svoje fungovanie. Napísal o tom v piatok britský denník The Guardian.

 

Nový druh baktérie objavili vedci na skládke plastov. Ide o prvý známy druh schopný rozložiť polyuretán, ktorý sa používa pri výrobe tenisiek, plienok, kuchynských špongií či penovej izolácie. Polyuretán sa väčšinou vyhadzuje na skládku, pretože proces recyklácie je mimoriadne náročný.

Pri rozklade polyuretán vypúšťa toxické a karcinogénne chemikálie, ktoré väčšinu baktérií zabijú. Nová baktéria je však schopná prežiť.

Podľa vedcov patrí do rodiny baktérií Pseudomonadaceae, ktoré sú schopné prežiť v náročných podmienkach. Polyuretán vie nielen rozložiť, ale ho aj využiť ako zdroje uhlíka, dusíka a energie.

Vedci upozorňujú, že prv než ju bude možné využiť pri recyklácii, je potrebný ďalší výskum. A ten môže trvať až desať rokov.

“Tieto zistenia predstavujú dôležitý krok pri recyklácií polyuretánových produktov,” povedal Hermann Heipieper z Helmholtzovho centra pre environmentálny výskum v Lipsku, člen výskumného tímu, ktorý baktériu objavil.

Heipieper zdôraznil, že kým bude možné baktériu využívať vo veľkom, je potrebné znížiť využívanie plastov.

Od 50. rokov minulého storočia ľudia vyrobili a spotrebovali viac než osem miliárd ton plastov, ktoré znečisťujú zem a oceány. Vedci tvrdia, že hrozí “permanentná kontaminácia prírodného prostredia”.