Zahraničné Spoločnosť Top

Vedci objavili zvláštnu hviezdu. Toto je tajomstvo jej superschopnosti

Ilustračná foto: pixabay

OXFORD – Hviezda s označením S5-HVS1 letí obrovskou rýchlosťou a bude musieť opustiť našu galaxiu – Mliečnu cestu. Vedci odhalili, čo je príčinou tohto javu.

V súhvezdí Žeriav objavili astronómovia hviezdu, ktorá sa pohybuje nepredstaviteľnou rýchlosťou šesť miliónov kilometrov za hodinu. Tým je hviezda s označením S5-HVS1, ktorá je desaťkrát rýchlejšia ako väčšina hviezd v Mliečnej ceste.

Pre túto neobvyklú hviezdu to znamená, že prekračuje tzv. štvrtú kozmickú rýchlosť – únikovú rýchlosť z našej galaxie. “Je nevyhnutné, že opustí galaxiu a nikdy sa nevráti,” uviedol Douglas Boubert z Oxfordskej univerzity, ktorý je spoluautorom štúdie uverejnenej v odbornom časopise “Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”.

Čo je príčinou obrovskej rýchlosti?

“Pretekársku” hviezdu, ktorá sa nachádza asi 29-tisíc svetelných rokov od Zeme, objavili vďaka pozorovaniu anglo-austrálskym ďalekohľadom v Novom Južnom Walese a satelitom Gaia (patriaci Európskej vesmírnej agentúre ESA). Jej označenie sa skladá zo skratky “S5” pochádzajúcej z astronomického programu “Southern Stellar Stream Spectroscopic Survey”, ako aj zo skratky “HVS” pre “hypervelocity star”.

Hviezda opustí Mliečnu cestu. Zdroj: Sergey Koposov

Doteraz boli pozorované takmer dve desiatky takto rýchlo letiacich hviezd. Podľa odhadov astronómov by ich v Mliečnej ceste mohlo byť okolo tisíc. S ohľadom na celkový počet hviezd v našej galaxii (vyše 100 miliárd) je to veľmi ojedinelý jav.

Skutočnosť, že sa takéto hviezdy väčšinou nachádzajú v centre Mliečnej cesty, nie je náhodná. Astronómovia predpokladajú, že všetky tieto hviezdy boli vystrelené rovnakým pôvodcom – supermasívnou čiernou dierou v centre galaxie s označením Sagittarius A*. Má 4,1 miliónkrát väčšiu hmotnosť ako Slnko. Je to faktor, ktorý dominuje vo svojom okolí nad ostatnými.

Podľa Hillovej hypotézy dvojhviezdu oddelila masívna čierna diera. Zdroj: James Josephides (Swinburne Astronomy Productions)

Astronóm Jack G. Hills opísal hypotetický priebeh takejto udalosti už v 80. rokoch. Podľa jeho vtedajších tvrdení sa dostal binárny hviezdny systém (dvojhviezda) tak blízko k čiernej diere, že ho rozpojila. Jedna z hviezd zostala na obežnej dráhe okolo čiernej diery a druhá bola vymrštená preč.

Sergey Koposov z Carnegie Mellon University v Pittsburghu, ktorý je hlavným autorom aktuálnej štúdie, považuje S5-HVS1 za prvý jasný dôkaz pre tzv. Higgsov mechanizmus. Jeho tím zrekonštruoval cestu rútiacej sa hviezdy a zistil, že skutočne pochádza z centra Mliečnej cesty. K tejto udalosti, ktorá uvrhne hviezdu do osamelosti medzigalaktického priestoru, došlo pred piatimi miliónmi rokov.

Mohlo by vás zaujímať