Zahraničné Spoločnosť Top

Vedci odhalili záhadu Saturnovho mesiaca. Takto vznikli jeho “tigrie pásy”

"Tigrie pásy" na južnom póle m eisaca Enceladus. Zdroj: NASA/JPL-Caltech/SSI
  1. WASHINGTON – Fotografie vesmírnej sondy NASA Cassini už dávnejšie odhalili, že obrovské fontány na Saturnovom mesiaci Enceladus vystreľujú do vzdialenosti 750 kilometrov čiastočky ľadu. Vedcom sa teraz podarilo pomocou simulácie odhaliť, prečo sa asi 130-kilometrové trhliny umiestnené paralelne vedľa seba nachádzajú iba na južnom póle mesiaca.

 

Ako informoval tím vedcov pod vedením Douga Hemingwaya v časopise Nature Astronomy, sú zvláštne “tigrie pásy” situované na južnom póle preto, že naň najviac vplýva gravitácia Saturnu. Kvôli neustále kolísajúcej gravitácii (pretože Enceladus krúži okolo Saturna na eliptickej dráhe) a neustálom roztápaní a zamŕzaní vody je tam ľadová vrstva najtenšia, tvrdia vedci.

Saturn je známy svojimi prstencami. Zdroj: NASA/JPL-Caltech/SSI/Cornell

Tlak spôsobuje praskanie ľadovej vrstvy

Keď sa Enceladus na obežnej dráhe okolo Saturna ochladil, časť podzemného oceánu na mesiaci zamrzla. Pritom sa voda rozpínala, tlak na ľad narastal a tak sa na niekoľko kilometrov hrubom ľadovom pancieri na južnom póle vytvorili trhliny, ktoré z diaľky pripomínajú pásy.

Mapka označuje niektoré z aktívnych gejzírov nachádzajúcich sa v “tigrích pásoch”. Zdroj: NASA/Cassini Mission

Cez prvú vzniknutú trhlinu pomenovanú “Bagdad” sa na povrch mesiaca Enceladus dostala ďalšia voda a tá po opätovnom zamrznutí zvýšila znova tlak na ľadovú vrstvu. “Viedlo to k tomu, že sa ľadový pancier tak pokrivil, že o 35 kilomentrov ďalej vznikla ďalšia trhlina,” uviedli vedci a dodali: “Náš model vysvetľuje pravidelné vzdialenosti týchto trhlín.”

Tmavomodrá označuje oceán pod ‘ľadovou vrstvou. Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Saturn je “zavodňovaný” mesiacom Enceladus

Podľa výpočtov sa tri až päť percent vyvrhnutej vody gejzírmi z mesiaca dostane až do atmosféry Saturnu. “Na Zemi neexistuje nič porovnateľné,” povedal Paul Hartogh z nemeckého inštitútu Maxa Plancka, ktorý sa zaoberá výskumom našej slnečnej sústavy. 

Fontány chrlia do vesmíru vodné pary, ale aj čiastočky ľadu a okolo Saturnu pravdepodobne vytvárajú prstenec s označením E, v ktorého strede sa nachádza obežná dráha mesiaca Enceladus.

Mohlo by vás zaujímať

Vodné vulkány na mesiaci Enceladus. Zdroj: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute