Zahraničné Spoločnosť Top

Vedci pokračujú v pokusoch. Vypestovali klon človeka a opice

Vedcom sa podarilo vypestovať klona človeka a opice. Ilustračné foto: pixabay

BRATISLAVA – Len nedávno sa v médiách objavila správa, že Japonsko umožnilo dozrievanie kríženca človeka a zvieraťa a teraz vedci oznámili, že sa im podarilo prvýkrát vypestovať embryo hybridu človeka a opice. Dlhodobým cieľom týchto pokusov je vytvoriť klony, v ktorých by rástli ľudské orgány. Tie by sa potom mali dať použiť na transplantácie.

 

Len nedávno sme informovali, že Japonsko povolilo dozrievanie plodu kríženca človeka a zvieraťa. Zdá sa, že vedci chcú ísť ešte ďalej. Ako informoval španielsky denník El Pais, tímu pod vedením španielskeho genetika Juana Carlosa Izpisua Belmonteho z renomovaného Institute for Biological Studies v La Jolla v Kalifornii v spolupráci s vedcami z Universidad Catolica San Antonio de Murcia (UCAM) v Španielsku sa podarilo implantovať ľudské kmeňové bunky do embrya opice. Tieto bunky sú schopné vyprodukovať akýkoľvek druh tkaniva.

Ľudské srdcové bunky v srdci pokusného embrya. Zdroj: Salk Institute

Experiment sa uskutočnil v Číne

Produktom tejto práce je opica s ľudskými bunkami, ktorá sa však nenarodila, pretože vedci proces zastavili. Experiment sa uskutočnil v laboratóriu v Číne, aby sa zabránilo právnym problémom, informuje El Pais.

Podľa zverejnených informácií experimentu sa zúčastnil ten istý tím genetikov, ktorí sa v roku 2017 snažili vypestovať takzvanú chiméru ošípanej a človeka. Tento pokus sa napokon nepodarilo doviesť až do konca.

Embryá, v ktorých sa podľa autorov štúdie vyvinuli bunky srdcového tkaniva a pečene, boli ale usmrtené po približne štyroch týždňoch, pretože vytváranie hybridov je v USA a aj v západných štátoch zakázané.

Štvortýždňové embryo klonu človeka a ošípanej. Zdroj: Salk Institute

Problém etiky

To, či sa niekedy budú takto vytvorené orgány naozaj využívať pri transplantáciách, nie je jasné.   Je to preto, že proces v ktorom niektorí vidia prielom v pestovaní náhradných ľudských orgánov, je eticky sporný. Nejde pritom len o ľudskú dôstojnosť, ale aj o tú zvieraciu, tvrdia odborníci na etiku.

Americká agentúra pre výskum (NIH) pred tromi rokmi navrhla, aby bolo šľachtenie krížencov človeka a zvierat podporované štátnymi financiami. Pritom ešte rok predtým uvalila na podobné projekty moratórium (predbežný zákaz).

Ilustračné foto: wikipedia