Spoločnosť Zahraničné Top

Vedci predpovedajú obrovskú vesmírnu zrážku. Mliečna cesta sa zrazí s inou galaxiou

Mliečna cesta sa podľa vedcov zrazí so susednou galaxiou. (ilustračná fotografia SITA/AP)

DURHAM – V priebehu 2,4 miliardy sa môže naša galaxia zraziť so susedným Veľkým Magellanovým mrakom. Tvrdia to najnovšie výpočty vedcov. Je to skôr, ako hovorili predošlé výskumy. 

Mliečnej ceste hrozí zrážka s vedľajšou galaxiou skôr, ako sa pôvodne predpokladalo. Veľký Magellanov mrak – trpazličia galaxia v tesnej blízkosti tej našej domácej galaxie – sa s ňou zrazí približne o 2,4 miliardy rokov. Uviedli to britskí vedci z univerzity v Durhame. Svoje simulácie spojené s výpočtam zverejnili v odbornom časopise “Monthly Notice of the Royal Astronomical Society”. Tím vedený Mariusom Cautunom verí, že keď sa galaxie zrazia, mohlo by to našu Slnečnú sústavu vymrštiť z doterajšej dráhy. 

Veľký Magellanov mrak je najväčšou satelitnou galaxiou Mliečnej cesty.  Systém, ktorý je viditeľný z južnej pologule Zeme, obsahuje približne 15 miliárd hviezd. Okolo našej galaxie, ktorá obsahuje okolo 300 miliárd sĺnk, krúži vo vzdialenosti 163-tisíc svetelných rokov. Trpazličia galaxia sa dostala do nášho kozmického susedstva pred 1,5 miliardami rokov a momentálne sa paradoxne od Mliečnej cesty pomaly vzďaľuje. 

Vedci vytvorili simuláciu

Doteraz astronómovia predpokladali, že Veľký Magellanov mrak bude krúžiť okolo našej galaxie mnoho miliard rokov, alebo vďaka svojej vlastnej veľkej rýchlosti pohybu sa uvoľní z príťažlivosti Mliečnej cesty a zmizne vo vesmíre. Simulácia, ktorú na superpočítači teraz vytvorili vedci okolo Cautuna, však ukazuje, že sa trpazličia galaxia bude pohybovať pomalšie a opäť sa k Mliečnej ceste priblíži. Napokon sa o 2,4 miliardy rokov zrazí s našou galaxiou. 

“Zatiaľ, čo dve miliardy rokov sú v porovnaní s dĺžkou ľudského života veľmi dlhou dobou, z kozmického hľadiska je to krátky čas,” vysvetlil Cautun. 

Kolízia natrvalo zmení našu galaxiu. Prebudí k aktivite čiernu dieru, ktorá sa v centre Mliečnej cesty nachádza, dodal Cautun. Čierna diera pohltí veľké množstvo hmoty a narastie preto do osemnásobnej veľkosti a vytvorí tzv. aktívne galaktické jadro.

Mliečna cesta sa môže zraziť aj s galaxiou Andromeda, ktorá je na obrázku. (wikipedia)

Príde aj ďalšia zrážka

“Tento jav vytvorí obrovské prúdy vysokoenergetického žiarenia, ktoré vytrisknú z tesnej blízkosti čiernej diery,” povedal šéf vedeckého tímu. Aj keď to na našu Slnečnú sústavu nebude mať vplyv, exituje malé riziko, že zrážku galaxií neprežijeme úplne bez úhony. Kolízia nás môže vymrštiť von z Mliečnej dráhy do vesmíru, vysvetlil vedec. Slovíčkom “my” Cautun myslel Slnečnú sústavu. 

V tom čase sa už ale naše Slnko “nafúkne” do podoby veľkého červeného obra, kvôli čomu už na našej planéte nebude možný život. Zrážka našej galaxie so susednou bude podľa vedcov v skutočnosti dosť oneskorená. Mliečna dráha totiž v porovnaní s podobnými galaxiami pohltila počas svojej kozmickej histórie veľmi málo iných hviezdnych sústav. Susedná Andromeda “zhltla” až 30-násobne viac hmoty. O približne štyri miliardy rokov bude na rade aj Mliečna cesta. Simulácie naznačuj,ú že v tom čase sa obe galaxie zrazia.