Spoločnosť Zahraničné Top

Vedci prišli s novou hypotézou. Objavili ďalší príznak infekcie koronavírusu

Nový koronavírus po elektrónovým mikroskopom. Zdroj: National Institute of Allergy and Infectious Diseases

RÍM – Lekári na celom svete sú v pohotovosti. Pravdepodobne sú na stope ďalšieho symptómu koronavírusu, ktorý sa prejavuje u nakazených v rannom štádiu. Tieto príznaky sa vyvíjajú najmä u detí a mladistvých.

 

Medzinárodné združenie podológov (lekári zaoberajúci sa chodidlami) zverejnilo na svojej stránke prípad 13-ročného chlapca z Talianska. Dva dni predtým, ako sa u neho prejavili klasické príznaky nákazy koronavírusom (horúčka, bolesti svalov a hlavy), na prstoch jeho oboch chodidiel sa objavili fialové fľaky. Tie zdokumentoval detský lekár.

Špecialisti zo Španielska prišli na to. že kožné príznaky sa vyskytujú najmä u detí a mladistvých. Zdroj: General Council of Colleges

Jedna talianska štúdia okrem toho zistila, že u každého piateho pacienta liečeného na COVID-19 v nemocnici sa takisto objavili podobné kožné lézie.

U 13-ročného chlapca sa objavili takéto modriny. Zdroj: www.fip-ifp.org

V odbornom časopise kožných lekárov JAAD („Journal of the American Academy of Dermatology“) bol tiež zverejnený podobný prípad z Thajska. V USA žena, ktorá bola nakazená koronavírusom, povedala pre stanicu ABC7, že mala svrbivú a zároveň bolestivú vyrážku na prstoch: “Naozaj to bolelo.”

V Španielsku a v USA vyzvali lekárske združenia k tomu, aby dokumentovali podobné prípady a centrálne ich registrovali. Tak sa môžu o tom viac naučiť.

Podráždenie kože sa spočiatku zhoršilo. Potom bolesť ustúpila a lézie opäť zmizli. Zdroj: www.fip-ifp.org

Ako sa píše na internetovej stránke generálnej rady španielskych podológov, podráždenie pokožky sa niekedy podobá na ovčie kiahne, osýpky alebo aj omrzliny. Keď rodičia u svojich detí niečo také zbadajú, majú ich pre istotu izolovať od iných ľudí a telefonicky sa poradiť s odbornými lekármi. Tým potom môžu zaslať aj fotografie postihnutých miest, aby ich lekári mohli posúdiť najprv na diaľku, bez toho, aby boli iní pacienti vystavení riziku nákazy.

Mohlo by vás zaujímať