Zahraničné Spoločnosť Top

Vedci simulovali zrážku s asteroidom. Pozrite sa, ktoré časti Zeme by zničil

Vedci simulovali koniec života na Zemi. Ilustračné foto: pixabay

WASHINGTON/BRATISLAVA – Už mnohokrát v minulosti vedci informovali o tom, že Zem tesne minul veľký asteroid. Médiá prinášali správy o tom, ako sme tesne unikli katastrofe. Teraz sa experti pokúsili simulovať scenár, ako by to vyzeralo, keby nás naozaj zasiahlo vesmírne teleso.

 

Veľký asteroid 2019 PDC sa vynoril prakticky z ničohoto a, podľa vedcov, si to namieril rovno k Zemi. Experti vypočítali, s akou pravdepodobnosťou našu planétu zasiahne v pomere 1:50 000. O niečo neskôr sa riziko zvýšilo na 1 ku 100. Dobrá správa znie, že asteroid 2019 PDC nie je skutočným objektom, ale fiktívnym predpokladaným scenárom skupiny vedcov zaoberajúcich sa podobnými hrozbami z vesmíru.

Zlou správou je, že aj keď si myslíme, že máme zmapované podobné vesmírne telesá v blízkosti Zeme, existujú pravdepodobne aj objekty, o ktorých ani netušíme a ktoré križujú obežnú dráhu našej planéty. A práve takými zdrojmi nebezpečenstva sa zaoberajú simulácie, ktoré vytvárajú vesmírne agentúry ako napríklad ESA a NASA.

Simulovaná dráha asteroidu 2019 PDC. Zdroj: cneos

Čo spôsobuje vedcom vrásky na čele

Cieľom “cvičenia” bolo prehrať si, ako by takýto núdzový stav, spojený s asteroidom prebiehal. Americká vesmírna agentúra NASA už roky pracuje na podobných modeloch. A má k tomu dôvod. Ako sa totiž ukázalo, v mnohých prípadoch z posledných rokov sa na obrazovkách vedcov objavili úplne neznáme objekty, ktoré našťastie v menšej alebo väčšej vzdialenosti Zem minuli. To, že budeme mať takéto šťastie aj v budúcnosti, je nepravdepodobné.

Z čoho sú však vedci najviac nervózni, je skutočnosť, že medzi objavením podobných objektov a ich preletom neďaleko Zeme uplynulo len pár hodín. To len ukazuje, že na podobnú krízovú situáciu nie sme vôbec pripravení. Práve z tohto dôvodu NASA stále pracuje na vylepšovaní detekcie tzv. NEO (Near Earth Objects). Súčasťou týchto snáh bolo v roku 2016 vytvorenie novej platformy Planetary Defence Coordination Office (PDCO), ktorá sa na aktuálnej simulácii výrazne podieľala.

Koridor, kde by asteroid mohol Zem zasiahnuť. Zdroj: cneos

Mal 300 metrov

 

Simuláciu predstavili na Planetary Defense Conference vo Washingtone, ktorá sa začala 29. apríla a skončila 3. mája. V rámci nej experti NASA, ESA, FEMA a mnoho ďalších pracovali na prípadných protiopatreniach, zatiaľ čo im prichádzali aktualizované údaje o trajektórii asteroidu. Vedci takisto diskutovali o financovaní možných spôsobov obrany.

Dôležitou otázkou konferencie  tiež bolo, ako sa popasovať s reakciou verejnosti v prípade možného Armagedonu o osem rokov. Verejnosť sa prvýkrát mohla takejto simulácie zúčastniť na internete.

V scenári 2019 PDC vychádzajú vedci z asi 300 metrov veľkého asteroidu, ktorý bol pri jeho objave 26. marca 2019 označený ako potenciálne nebezpečný a mohol by zasiahnuť Zem. Ďalšie analýzy určili ako najpravdepodobnejší dátum nárazu 29. apríla 2027 – takmer presne o osem rokov. Takzvaný rizikový koridor zobrazený na obrázku Zeme červenou čiarou ukazuje, kde by mohol objekt našu planétu zasiahnuť. Miesto zásahu sa tiahne od Kalifornie do New Yorku v Severnej Amerike a v Afrike od Mauretánie až po Tanzániu. Spočiatku sa predpokladala iba jednopercentná pravdepodobnosť, že by do nás 2019 PDC naozaj narazil, lenže toto riziko sa v rámci simulácie kontinuálne zvyšovalo.

 

Asteroid sa rúti k Zemi. Ilustračná fotografia: pixabay

Ako by sa dalo zrážke zabrániť?

Experti si myslia, že jedinou možnosťou, ako asteroid vychýliť z dráhy, by mohla byť raketa, ktorá by do neho narazila. Je to ako dve biliardové gule, ktoré sa zrazia. V tomto prípade by bol jednou väčšou guľou asteroid a tou druhou – menšou – sonda vypustená zo Zeme. “Momentálne je takéto kinetické nárazové teleso jedinou možnosťou,” povedal pre “Spiegel.de” jeden z vedcov, ktorý zastáva post Head of Planetary Defence (riaditeľ planetárnej obrany) v agentúre ESA. “A bola by to americká misia, na to nemáme v Európe kapacitu,” dodal matematik.