Spoločnosť Zahraničné Top

Vedci sú prekvapení. U našich susedov začali rásť palmy

U našich susedov začali rásť palmy. Ilustračné foto: wikipedia

VIEDEŇ – Ako je to možné? V Rakúsku sa objavili divoko rastúce palmy. Vedci informovali o šiestich lokalitách, kde tropické rastliny dokázali prezimovať. Vidia v tom náznaky začínajúcej expanzie.

 

Dovolenkové raje, kokosové orechy, pláž a more. Pohľad na palmu okamžite vyvoláva prázdninové pocity. Exotické rastliny doteraz nemali takmer nič spoločné s Rakúskom. A práve tu teraz vedci objavili divoko rastúce palmy a to dokonca na šiestich miestach. Príčinou je ako inak zmena klímy a stále vyššie teploty. Rakúski vedci z viedenskej univerzity o svojich nálezoch informovali v časopise BioInvasions Records.

Ide pritom o pôvodne okrasný strom – populárnu čínsku rastlinu trachykarp konopný (trachycarpus fortunei). Východiskovým bodom pre štúdiu boli podľa rakúskeho spravodajského portálu Die Presse pozorovania vedúceho tímu Franza Essla z oddelenia botaniky a biodiverzity. Už od roku 2015 opakovane zaznamenal palmy v hlavnom meste Viedeň.

Trachykarp konopný je obľúbenou okrasnou rastlinou. Zdroj: internet

Náznaky expanzie

V rámci výskumu narazili vedci na šesť miest výskytu – vo Viedni,  v meste Bad Deutsch-Altenburg v Dolnom Rakúsku a v Luftenbergu an der Donau v Hornom Rakúsku. Nedá sa tiež vylúčiť, že existuje aj ďalšia malá populácia stromov. Štúdia zaznamenáva momentálny stav poznatkov, povedal Essl pre Die Presse.

Na zdokumentovaných miestach sa nachádzalo pár desiatok mladých rastlín, ktoré prežili zimu bez záhradníckeho zásahu. “Skutočnosť, že sa tieto miesta nálezov objavili iba v priebehu pár rokov, je znakom začínajúcej expanzie,” doplnil vedec.

Rastlinu objavili aj vo Viedni. Zdroj: pixabay

Palmy aj vo Švajčiarsku

To, že palmy dokážu prežiť aj v Alpami ovplyvnených klimatických podmienkach je aj preto, že tento druh palmy dokáže najviac tolerovať zimu. Keďže sú zimy v posledných rokoch vo Viedni a okolí mierne, majú rastliny veľkú šancu prežiť. Počas posledných rokov bolo o dva stupne teplejšie, ako je dlhodobý priemer.

Divoko žijúce palmy trachykarp boli už dávnejšie objavené aj vo Švajčiarsku. Medzičasom sa tento druh vyskytuje aj v tamojších lesoch. Dokonca aj v mestách na severe Švajčiarska ako je napríklad Zürich sa tento fenomén objavil už 15 rokov pred Rakúskom. Vo Švajčiarsku sa táto palma považuje za invazívny druh.

Objavila sa aj v mestách na severe Švajčiarska ako je napríklad Zürich. Zdroj: pixabay