Spoločnosť Domáce

Vedenie ECAV je kompletné. V roku 2020 sa chcú zaoberať systémom financovania

Generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku Ivan Eľko. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

BRATISLAVA – Vedenie Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku by v nasledujúcich rokoch nemalo prejsť obmenou, voľby do jednotlivých orgánov sa skončili. Najnovšie sa k vedeniu pridal aj biskup Východného dištriktu Peter Mihoč, ktorého do funkcie inštalovali 3. februára. V piatok to počas tlačovej konferencie potvrdil generálny biskup ECAV Ivan Eľko, ktorý poznamenal, že v roku 2020 sa chce ECAV zamerať na viacero oblastí, medzi nimi je aj systém financovania cirkvi.

 

ECAV v poslednom období prešla výraznou obmenou, na jej čele stojí Eľko a dvaja biskupi. V Západnom dištrikte to je Ján Hroboň a na Východnom dištrikte Mihoč. Generálnym dozorcom ECAV je na nasledujúce roky zvolený Ján Brozman. Novou dozorkyňou Západného dištriktu je Renáta Vinczeová a Ľubomír Pankuch je dozorcom Východného dištriktu. “Najbližšie by sa mali voľby uskutočniť v lete 2024, keď skončí mandát biskupovi Hroboňovi,” povedal pre TASR Eľko. O pár mesiacov neskôr budú voľby na post generálneho biskupa a generálneho dozorcu.

Hroboň poznamenal, že úloha biskupa je skôr pastoračná, kým dozorca by mal mať skôr manažérske schopnosti. “Historicky je Vinczeová prvou ženou vo funkcii dozorkyne,” poznamenal Hroboň.

Eľko tvrdí, že v roku 2020 sa bude v ECAV otvárať viacero tém. Hlavnou témou bude premyslenie nového systému financovania ECAV, vznik konkrétnych nástrojov na financovanie a získanie členov cirkvi pre túto myšlienku. “V tejto súvislosti je to plán zjednodušenia štruktúry ECAV a decentralizácie moci v našej cirkvi,” priblížil Eľko. Rovnako chce, aby evanjelická cirkev bola živšia a aby jej členovia boli aktívnejší.

“Už od 17. novembra 2019 sa začal rok cirkevného školstva, kde sa pripravuje množstvo podujatí,” povedal generálny biskup ECAV. Pripomenul, že v tomto roku sa pripomína aj 490. výročie vyhlásenia augsburského vyznania a 500. výročie prednesenia Lutherových téz v Ľubici.