Politika Spoločnosť Domáce

Vedenie si doplní 23 obcí. Voľby kvôli problémom budú aj v Nemšovej

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Spolu 23 obcí a jedno mesto čakajú 21. septembra nové obecné voľby. Pôvodne si mali v predposlednú septembrovú sobotu doplniť vedenie svojich obcí obyvatelia 24 obcí na Slovensku. Voľby mali byť aj v Ondavke v okrese Bardejov. O správu malej obce neďaleko hraníc Poľska, v ktorej žije iba 16 obyvateľov, však nikto nemá záujem.

Ako pre agentúru SITA potvrdila riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra (MV) SR Eva Chmelová, „jediná obec, kde sa voľby nevykonajú, je obec Ondavka. V ostatných obciach ako aj v meste Nemšová sa podľa informácií k dnešnému dňu voľby uskutočnia riadne“.

V meste Nemšová (okres Trenčín) volia nového primátora na základe rozhodnutia Ústavného súdu SR zo začiatku januára. Neústavnosť a nezákonnosť volieb primátora Nemšovej, ale aj samotný volebný výsledok v sťažnosti namietal neúspešný kandidát František Bagin (SNS), ktorý po sčítaní volebných lístkov zaostal za svojím protikandidátom Milošom Mojtom (nezávislý) o dva hlasy. Mojto ich získal 1 143 a Bagin 1 141. Neúspešnému kandidátovi sa nepozdávala predovšetkým účasť iného protikandidáta Stanislava Gabriša (nezávislý), a to preto, že pri predložení kandidačnej listiny uviedol nepravdivé tvrdenia o svojej bezúhonnosti. Podľa Bagina tak nemal právo vo voľbách kandidovať. Ešte v apríli 2018 s ním totiž bola rozsudkom Okresného súdu v Trenčíne schválená dohoda o vine a treste, v ktorej priznal vinu a bol odsúdený na peňažný trest, resp. náhradný trest odňatia slobody v trvaní troch mesiacov a zákaz viesť motorové vozidlá na jeden rok. Vo voľbách získal Gabriš 152 hlasov. Neúspešný kandidát Bagin v sťažnosti tvrdil, že v prípade nekandidovania odporcu by mohli byť výsledky volieb primátora zásadne odlišné, pretože voliči, ktorí odovzdali svoj hlas odporcovi, mohli voliť ktoréhokoľvek iného kandidáta na primátora. Bagin namietal aj neuznanie jedného z hlasov a napadol voľby primátora na celom území mesta Nemšová, teda vo všetkých volebných obvodoch. Ústavný súd po posúdení sťažnosti vyhlásil voľby primátora Nemšovej za neplatné. V Nemšovej zároveň volia aj poslanca mestského zastupiteľstva.

Nezáujem o funkcie

Z rôznych dôvodov, medzi iným aj na základe rozhodnutia Ústavného súdu SR, sa voľby 21. septembra uskutočnia v 23 obciach po celom Slovensku, s výnimkou Bratislavského kraja. Najčastejšie je však dôvodom pre vypísanie nových obecných volieb nezáujem o volené funkcie, teda skutočnosť, že buď nikto nepodal kandidačnú listinu, alebo v prípade poslancov prejavilo záujem menej kandidátov, ako je potrebný počet. Starostov si budú voliť v 10 obciach, v 12 doplnia voliči obecné poslanecké zbory a v jednej obci budú voliť starostu aj poslancov. Voľby starostu čakajú obce Zemianska Olča (okr. Komárno), Lysica (okr. Žilina), Nandraž (okr. Revúca), Brusník (okr. Veľký Krtíš), Jánovce (okr. Poprad), Svinia (okr. Prešov), Tichý Potok (okr. Sabinov), Žehňa (okr. Prešov), Rakovnica (okr. Rožňava) a Prakovce (okr. Gelnica). Obecných poslancov budú vyberať v obciach Kráľov Brod (okr. Galanta), Diaková (okr. Martin), v obciach Liešno a Rudno v okrese Turčianske Teplice, Komjatná (okr. Ružomberok), Šoltýska (okr. Poltár), tiež v Dubne a v Lipovci v okrese Rimavská Sobota, v obci Lúčina (okr. Prešov), Miroľa (okr. Svidník), Stratená (okr. Rožňava) a Trnávka (okr. Trebišov). Starostu i poslancov obecného zastupiteľstva by 21. septembra mali zvoliť v Kline nad Bodrogom v Trebišovskom okrese.

V malej obci Ondavka neďaleko hraníc Poľska, v ktorej žije iba 16 obyvateľov, sa obecné voľby nekonajú opakovane. Neboli tam už riadne voľby v novembri 2014 a odvtedy nik nemal záujem kandidovať ani za starostu a ani za poslancov obce ani v doplňujúcich obecných voľbách. Obec má dlhodobo finančné problémy a jej starosta a poslanci sa vzdali funkcií v apríli 2015. Prenesený výkon štátnej správy za obec prevzal Okresný úrad v Bardejove. Výkon samosprávy je však v Ondavke nemožný, keďže za obec nemá kto konať, ani rozhodovať o použití podielových daní. Ministerstvo vnútra o tomto probléme vie. Situáciu môže zmeniť iba úprava legislatívy.