Zahraničné Politika Top

Veľká Británia opúšťa Európsku úniu. Čo sa bude diať v nasledujúcich mesiacoch?

Ilustračná foto: pixabay

BRUSEL – Už v piatok 31. januára o polnoci vystúpi Veľká Británia z Európskej únie (EÚ). Briti viac ako tri roky rokovali s EÚ, aby dosiahli prijateľný základ pre odchod krajiny z EÚ. Po brexite sa však najprv veľa toho nezmení, pretože vstúpi v platnosť prechodné obdobie.

 

Od 1. februára už nebude Spojené kráľovstvo členom EÚ. Je to tvrdé pre Úniu aj ideu európskej integrácie, pretože je to prvýkrát, čo nejaká krajina opúšťa európske spoločenstvo. V každodennom živote sa to najprv prakticky neprejaví. V dohode o brexite je totiž stanovené prechodné obdobie, ktoré sa začne hneď po odchode Británie z EÚ.

To tiež napríklad znamená, že pre cestu do Spojeného kráľovstva nebude potrebné ani naďalej v nasledujúcich mesiacoch vízum. Keďže Británia nie je členom schengenského priestoru, naďalej bude pri ceste do krajiny potrebný pas. Na export do krajiny nebudú uvalené clá. Podobne ako predtým budú môcť mladí ľudia v Londýne a iných mestách študovať a profitovať z výhodných podmienok pri poplatkoch za štúdium. Spojené kráľovstvo musí tiež dodržiavať všetky predpisy EÚ.

Na čo si musia dať občania EÚ pozor?

Vo Veľkej Británii žije približne 3,5 milióna občanov Únie. Briti však nemajú podobný register, preto presné údaje nie sú k dispozícii. I keď sa po brexite pre občanov EÚ veľa toho nezmení, musia sa už teraz zaoberať jednou vecou. Tou je povolenie na pobyt. Ak totiž nechcú požiadať o britské občianstvo, alebo ak ho už nemajú, musia požiadať o právo na pobyt.

“Hovorcom” občanov EÚ vo Veľkej Británii sa stala organizácia “3Millions”. K jej zakladateľom patrí aj Maike Bohn. Ten pre médiá vyslovil obavy, že mnohí si túto žiadosť z čistej nevedomosti doteraz nepodali. Podľa neho môže ísť o státisíce ľudí.

Boris Johnson. Zdroj foto: SITA/Lindsey Parnaby/Pool via AP
Boris Johnson nechce predlžovať prechodné obdobie. Zdroj: SITA / AP

Povolenie je potrebné

Povolenie na pobyt je potrebné na to, aby ľudia dostali v krajine prácu, aby si mohli prenajať byt a aby mohli využívať tamojší národný zdravotný systém. Nebude to potrebné hneď, ale najneskôr do leta budúceho roka. Ak dokonca roka nepríde k dohode medzi Britániou a EÚ, bude potrebné povolenie na pobyt aj skôr. Takmer tri milióny občanov Európskej únie si žiadosť už podalo. Technicky sa zdá, že všetko ide hladko a proces prebieha plynulo. Podľa údajov ministerstva vnútra bolo zamietnutých len šesť žiadostí.

Nedôvera v digitálne dokumenty

Profesorka histórie prisťahovalectva Tanja Bültmannová z univerzity v Newcastli upozornila však na jednu vec. Pred niekoľkými dňami predložila médiám štúdiu, z ktorej vyplýva, že žiadatelia nedôverujú tomuto procesu a prísľubom vlády.

Je to vidieť napríklad na skutočnosti, že 90 percent ľudí chce mať v rukách papierový doklad o povolení na pobyt. Digitálnej verzii nedôverujú.

Strata identity a domova

Bültmannová tiež upozorňuje aj na emocionálnu stránku veci. “Môžete jasne pozorovať, že sa tu ľudia cítia úplne vyčlenení. A je to aj preto, že musia prejsť procesom schvaľovania žiadostí a nie normálnou registráciou. Ľudia hovoria o tom, že stratili svoju identitu a svoj domov.”

Britská vláda stále zdôrazňuje, že občania EÚ sú vítaní a že sú významným prínosom pre britskú spoločnosť. Podľa Bohna z ”3Millions” sú to len bezcenné slová. Britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi neverí a vyzval ho, aby namiesto rečí konal.

Podľa neho občania EÚ v Británii prežívajú právnu neistotu a nevedia, či si naozaj budú môcť ponechať svoje práva aj v budúcnosti.

Zdroj: pixabay.com

Kedy skončí prechodná fáza

Prechodné obdobie po vystúpení Spojeného kráľovstva bude trvať do konca roka. Existuje aj možnosť jeho predĺženia o dva roky. Johnson však v parlamente presadil zákon, podľa ktorého k predĺženiu nesmie dôjsť. Chce byť konečne oslobodený od predpisov EÚ v duchu hesla “We want to take back control” (“Chceme získať naspäť kontrolu”).

Bez predĺženia však hrozí na konci roku 2020 ďalšie nebezpečenstvo. Ak sa dovtedy nedosiahne obchodná dohoda medzi Britániou a EÚ, môže nastať tvrdý brexit. Zo dňa na deň by tak hroziť clá a kontroly na hraniciach. Na istú dobu by tiež vznikol ekonomický chaos spôsobený právnou neistotou.

Čo sa bude diať v roku 2020

  • Očakáva sa, že počas prvého februárového týždňa vystúpi britský premiér Boris Johnson s vyhlásením o presnejších britských vyjednávacích pozíciách pri rokovaní o budúcich vzťahoch s EÚ.
  • 3. marca majú začať prvé rokovania medzi Londýnom a Bruselom, informovali britské médiá s odvolaním sa na vládne kruhy
  • Do 30. júna má vláda Spojeného kráľovstva čas predĺžiť prechodné obdobie po 31. decembri 2020. Ukáže sa, či to naozaj myslí vážne a nebude chcieť dlhší čas na rokovanie s EÚ – ako doteraz tvrdila a ako Johnson presadil prostredníctvom zákona.
  • Prechodné obdobie skončí 31. decembra, pokiaľ nebude predtým predĺžené. Ak nepríde dovtedy k dohode s EÚ a novým nariadeniam, nastane tvrdý brexit, teda neregulovaná rozlúčka Britov s EÚ. Veľká Británia tak bude spadať pod pravidlá Svetovej obchodnej organizácie WTO. So Spojeným kráľovstvom by sa zachádzalo ako s ostatnými tretími krajinami bez zvláštnych práv s vážnymi následkami pre ekonomiku Británie a EÚ.  Na rozdiel od 31. januára (v piatok) by sa tak odhalili skutočné následky brexitu – a to opäť o polnoci stredoeurópskeho času.

Mohlo by vás zaujímať