Veľká PREDPOVEĎ na LETO 2024 pre SLOVENSKO! Expert otvorene: Pre TOTO udrú vlny horúčav a ničivých búrok

SLOVENSKO – Dnes 20. júna sa oficiálne začína astronomické leto. Prvé letné teploty sme na Slovensku zaznamenali už dávno, pretože tento rok so sebou prináša nadnormálne hodnoty. Mnohí sa preto obávajú toho, ako bude vyzerať leto 2024. Zisťovali sme, aké sú prognózy na najbližšie týždne a mesiace. 

Klimatológ a meteorológ Pavel Matejovič pre portál Regióny.sk podotkol, že tohtoročná jar (marec – máj) bola najteplejšou jarou v histórii meteorologických pozorovaní na našom území. Jej priemerná teplota bola asi o 0,5 °C vyššia ako doterajší rekord z roku 2018. Po zime a vlaňajšej jeseni je to tretie rekordne teplé ročné obdobie za sebou.

„Doterajší charakter počasia naznačuje, aký charakter počasia bude prevládať počas tohto leta (jún – august). Navyše povrchové vody oceánov sú rekordne teplé, čo výrazne ovplyvňuje aj globálnu teplotu. Podľa prognostických modelov by tohtoročné leto malo byť v strednej Európe teplotne silne nadnormálne, pričom jeho odchýlka od dlhodobého priemeru by mala byť okolo +2 °C,“ uviedol Matejovič.

počasie leto 2024

Predpokladané teplotné odchýlky leta od dlhodobého priemeru. Zdroj: ECMWF

Bude dusno a búrlivo

Klimatológ uviedol, že v tejto chvíli sa ešte nedá úplne predpovedať, či po rekordne teplej jari bude nasledovať aj rekordne teplé leto. „Treba byť však pripravený na vlny horúčav a tiež silné búrky sprevádzané intenzívnymi zrážkami, krupobitím a inými nebezpečnými meteorologickými javmi. Vo vzduchu je totiž veľa vodnej pary, ktorá sa vyparila z teplých oceánov. Na pocit teda bude v lete dusno,“ povedal Matejovič.

Búrky ukázali svoju silu aj v uplynulých dňoch. Búrlivo bolo v celej Európe a výnimkou nebolo ani Slovensko. Búrky so silným vetrom a intenzívnymi lejakmi napáchali obrovské škody, brali strechy, zaplavili celé ulice aj domy. Na severovýchode škody pomáhala odstraňovať aj armáda.

Aký bude mať vplyv La Niňa?

Opýtali sme sa aj na fenomén La Niňa, ktorý vystriedal doteraz prevládajúci El Niño. Priamy vplyv na Slovensko by ale nemal mať. „Klimatický fenomén La Niňa nebude mať podstatný vplyv na počasie v strednej Európe. Oveľa výraznejší vplyv na počasie má u nás globálny rast teploty vzduchu, ktorý prekrýva prirodzené klimatické vplyvy,“ dodal na záver klimatológ.

Viac o téme: búrky, dlhodobá predpoveď, horúčavy, klimatológ, leto, Pavel Matejovič, počasie

Súvisiace články