Domáce Kauzy Top

VEĽKÁ RAZIA Polícia zasahuje v súvislosti s D4R7. V hre je zastavenie výstavby

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Kauza problematickej výstavby D4R7 naberá na obrátkach. Polícia sa preto rozhodla konať. Podľa informácií Glob.sk v týchto chvíľach vykonáva na území Bratislavy a v jej okolí veľkú akciu. Policajné komando nabehlo v skorých ranných hodinách k podnikateľom, ktorí stoja za výstavbou diaľničného obchvatu. Na mušku si vzali aj firmy, ktoré na D4R7 pracujú.

 

O problémoch s výstavbou D4R7 sa hovorí už dlhú dobu. Polícia preverovala niekoľko mesiacov podozrenia z nelegálnej činnosti pri samotných prácach. Situácia na stavbe je podľa informácií Glob.sk už neúnosná. Podozrenia, že ako podklad sa pod bratislavský diaľničný obchvat využíva kontaminovaná zemina zo skládok, sa podľa nášho zdroja potvrdili.

Policajné komando dnes v skorých ranných hodinách preto nabehlo k osobám, ktoré za situáciou na D4R7 údajne stoja. Má ísť napríklad aj o známeho odpadkového kráľa Michala Grebečiho, ktorého polícia pre viaceré podozrenia už raz zadržala. Vtedy obišiel bez obvinenia a z cely policajného zaistenia ho napokon pustili. Grebeči stojí za viacerými firmami, ktoré majú na svedomí nelegálne skládky a ich vývoz. Ďalším podozrivým v prípade má byť zástupca konzorcia, ktoré výstavbu diaľnice realizuje. Polícia mala zadržať aj manažéra D4R7 Construction, s.r.o. Javiera H.. Komando zasahovalo aj u iných fyzických osôb.

Podľa našich informácií na muške majú aj samotné firmy, ktoré stavbu realizujú, alebo sa nejakým spôsobom na nej podieľajú. Za výstavbu D4R7 je oficiálne zodpovedné konzorcium firiem zo Španielska a Rakúska.

Podľa informácií Glob.sk sa ako podklad pod bratislavský diaľničný obchvat využíva kontaminovaná zemina zo skládok. Na snímke skládka v bratislavskej Petržalke. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Aktualizované o 8:02

Policajné komando nabehlo do sídla spoločnosti D4R7 Construction, s.r.o. v bratislavskom Novom meste. Podľa informácií Glob.sk polícia zaisťuje dôkazy a dokumenty, ktoré súvisia s výstavbou. Polícia nepúšťa zamestnancov firmy do jej sídla. Pred budovou stojí veľká policajná dodávka.

Aktualizované o 9:53

Policajti zamierili aj na jednu zo skládok, z ktorej sa má kontaminovaná zemina dovážať ako podklad pod D4R7. Ide o kopec na konci bratislavskej Petržalky (v časti bytovej výstavby Slnečnice), ktorý sa už nejaký čas rozoberá. Na mieste by mala pokračovať výstavba bytových domov. Skládka je stará enviromentálna záťaž plná prevažne stavebného odpadu. Podľa našich informácii sa razia uskutočnila aj v sídle firmy patriacej pod skupinu Cresco Group, a.s., ktorá za rozoberanie starej skládky zodpovedá.

Raziu potvrdila polícia na svojom Facebooku.

Bratislavská krajská polícia sa stavbe venuje už dlhšiu dobu. Prvé trestné stíhanie v súvislosti s obchvatom bolo začaté ešte v lete. Ide o trestné stíhanie vo veci neoprávneného nakladania s odpadmi. V novembri sa k tomu pridalo ďalšie. “Vyšetrovateľ národnej jednotky finančnej polície začal dňa 08.11.2018 trestné stíhanie vo veci obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a iných,” potvrdila pre Glob.sk polícia.

Podľa našich informácií by sa mal po dnešnej razii pridať v prípade výstavby aj trestný čin všeobecného ohrozenia. Podložie pod D4R7 podľa nášho zdroja nespĺňa bezpečnostné kritéria. Na niektorých miestach má byť pôda kontaminovaná a podmočená. V prípade, že by sa na tomto podloží diaľnica dokončila, mohlo by pri záťaži dôjsť k jej prepadnutiu a poškodeniu. V hre má byť úplne prerušenie výstavby obchvatu. Na nebezpečných úsekoch zrejme bude potrebné urobiť výkopy a následne navoziť ako podložie novú zeminu. To spôsobí nielen predĺženie výstavby, ale zrejme aj jej predraženie. Pôvodný termín ukončenia bol rok 2020.

Sólymos akciu víta

Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) ocenil súčinnosť polície a envirorezortu počas štvrtkovej razie k podozreniam súvisiacim s výstavbou bratislavského obchvatu, diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7. V teréne podľa ministra okrem policajtov pôsobili aj inšpektori životného prostredia. Na akcii sa podieľali aj odborníci priamo z ministerstva životného prostredia. “Na ministerstve berieme boj s envirokriminalitou vážne. Vo štvrtok sa koná razia ohľadom podozrení v súvislosti s výstavbou D4/R7. Som rád, že ide o ukážkovú súčinnosť polície a našich inšpektorov životného prostredia priamo v teréne,” cituje Sólymosa TASR. Ministerstvo životného prostredia tvrdí, že sa podozreniami spojenými s výstavbou obchvatu zaoberá už niekoľko mesiacov v spolupráci s políciou. “Práve toto je cesta a preto podporujeme a podieľame sa na vzniku enviropolície na Slovensku,” podotkol Sólymos.
Glob.sk zisťuje podrobnejšie informácie. Správu budeme aktualizovať.

Galéria
Na snímke konštrukcia výstavby dialničného obchvatu D4R7 medzi úsekom Bratislava časť Slnečnice a Rusovcami . Zdroj: Glob.sk I Dávid Duducz
Policajné komando nabehlo do sídla spoločnosti D4R7 Construction, s.r.o. v bratislavskom Novom meste. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Polícia zaisťuje dôkazy a dokumenty, ktoré súvisia s výstavbou. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Prvé trestné stíhanie vo veci neoprávneného nakladania s odpadmi bolo začaté ešte v lete. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Podľa informácií Glob.sk sa ako podklad pod bratislavský diaľničný obchvat využíva kontaminovaná zemina zo skládok. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Podľa informácií Glob.sk sa ako podklad pod bratislavský diaľničný obchvat využíva kontaminovaná zemina zo skládok. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Skládka D4R7 v Petržalke – Slnečnice. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next