Politika Domáce Top

Dvoch exministrov odsúdili. Veľké rozhodnutie v nástenkovom tendri

PEZINOK – Obžalovaných bývalých ministrov výstavby Mariána Janušeka a Igora Štefanova v kauze mediálne známej ako nástenkový tender dnes Špecializovaný trestný súd v Pezinku uznal za vinných. Zvyšných troch obžalovaných spod obžaloby oslobodil. Janušek by si vo väzení mal odsedieť trest 12 rokov a Štefanov deväť. Verdikt súdu nie je právoplatný.

Prokuratúra v tomto prípade v súvislosti s machináciami pri verejnom obstarávaní obžalovala päť osôb vrátane dvoch bývalých ministrov výstavby a regionálneho rozvoja za Slovenskú národnú stranu Janušeka a Štefanova. Ďalšími obžalovanými v prípade boli Radoslav B., Tomáš L. a Zdenka K.

Prípad z roku 2007

Exminister Janušek čelil obžalobe za zločin machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe spolupáchateľstvom v súbehu s obzvlášť závažným zločinom zneužívania právomoci verejného činiteľa a obzvlášť závažným zločinom porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Štefanov, Radoslav B., Tomáš L. a Zdenka K. boli obžalovaní za zločin machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe spolupáchateľstvom.

Prípad sa stal v roku 2007. Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja vtedy zverejnilo oznam o tendri na reklamné služby v hodnote 3,6 miliardy vtedajších korún iba na nástenke na chodbe ministerstva. Ponuku zaslalo len jedno konzorcium, ktoré následne vyhralo. Dvoch ministrov za SNS stála kauza kreslo. Tender neskôr zrušili, konzorcium však na ňom údajne stihlo zarobiť viac ako tri milióny eur.

Foto: SITA / Marko Erd