Regióny Domáce Top

Veľké škody po ničivom vetre. V Makove sa prepadla cesta, vyhlásená je tretia energetická kalamita

Zdroj: FB / Polícia SR - Žilinský kraj

BRATISLAVA (Petra Hollá/TASR/SITA) – “Dlho” bolo ticho. Po zhruba dvoch týždňov opäť Slovensko pustošil silný vietor, ktorý spôsobil viaceré škody. Okrem vyvrátených stromov spôsobil aj tretiu energetickú kalamitu, v Žilinskom kraji sa dokonca prepadla cesta. Okrem toho sa rozvodnila rieka v Lopušnej doline, ktorá je tak odrezaná od okolitého sveta. V Tatrách zase husto sneží a zatvorené sú viaceré horské priechody. 

 

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre nepriaznivé počasie výstrahu 1. pre takmer celé Slovensko s výnimkou okresov Tvrdošín, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Brezno, Banská Bystrica a Poprad, kde je vydaná výstraha 2. stupňa pred silným vetrom na horách. Podľa medializovaných informácií môže v našich veľhorách vietor dosahovať v nárazoch aj 180 kilometrov za hodinu. Pre stredné Slovensko, kde dnes začali jarné prázdniny, nejde o povzbudivú informáciu. Silný vietor môže sužovať severné Slovensko aj zajtra – t.j. utorok 25. februára.

Najhoršia situácia je v súčasnosti práve na strednom a severnom Slovensku. Doteraz mali hasiči na celom Slovensku skoro 200 výjazdov. “Najmä popadané stromy, ktoré blokovali cestné komunikácie a odtrhnuté strešné konštrukcie spôsobovali najväčšie komplikácie, a to predovšetkým v Žilinskom kraji. Tam zasahovali hasiči až 38-krát. Nárast výjazdov takéhoto charakteru zaznamenali aj hasiči v Nitrianskom a Prešovskom kraji, kde pomáhali 32 a 30-krát. Hasiči v Banskobystrickom kraji zasahovali na 25 miestach, hasiči v Košickom kraji na 21 miestach,” uviedlo prezídium HaZZ na sociálnej sieti s tým, že v ostatných krajoch bola situácia pokojnejšia.

Prepadnutá vozovka

V Žilinskom kraji, kde bola situácia najhoršia, bola neprejazdná cesta III/2035 medzi obcami Lutiše a Radôstka pre popadané betónové stĺpy. Tie zhodil práve silný vietor. Okrem toho sa prepadla vozovka v smere na Makov. Zasiahlo to celý jazdný pruh a dopravu musia riadiť policajti. Pre kamiónovú dopravu nad desať metrov je neprejazdný horský priechod Čertovica. “Odklon nákladných vozidiel je na ceste 1/18, na mieste je hliadka polície. Taktiež upozorňujeme vodičov na viaceré spadnuté stromy na cestách v kraji,” doplnili policajti.

Naopak, v Košickom kraji boli najčastejšími dôvodmi výjazdov popadané stromy v okresoch Gelnica a Spišská Nová Ves. “Ide najmä o popadané konáre a stromy na cesty. Situácia sa pomaly upokojuje,“ uviedol operačný dôstojník. Ako ďalej dodal v okrese Michalovce mali v obci Zbudza výjazd k poškodenej streche a taktiež k spadnutému stromu na Jahodnej v okrese Košice.

Strhnutý most a mimoriadna situácia

V pondelok okolo polnoci strhla rozvodnená rieka Mlynica nové dočasné premostenie vedúce do Lopušnej doliny vo Vysokých Tatrách. Vyhlásená je mimoriadna situácia. „Dočasné premostenie, ktoré spájalo cestu zo Svitu do Lopušnej doliny, postavili v októbri minulého roka. Nočné výčiny počasia však spôsobili, že rieka strhla tento dočasný most. Momentálne sa pracuje na uprataní okolia, ktoré je znečistené nánosmi a bahnom,“ povedala Daniela Virostko z oddelenia komunikácie a styku s verejnosťou mesta Svit. Dodala, že v týchto chvíľach zasadá v meste krízový štáb. Zatiaľ nie je známe, kedy sa bude možné do Lopušnej doliny opäť dostať autom.

„Samozrejme, je v záujme mesta a v neposlednom rade aj všetkých zainteresovaných strán, aby sa situácia vyriešila. Robíme pre to maximum. Zatiaľ však skutočne nie je možné povedať, akým spôsobom sa to bude realizovať,“ povedala primátorka Svitu Dáša Vojsovičová. Most je síce vo vlastníctve mesta, avšak ústi do katastra obce Lučivná. Aj to má vplyv na zložitosť celej situácie i jej riešenia.

Zdroj: mestosvit.sk

Tretia kalamita v mesiaci

Pre silný vietor hlásia stredoslovenské elektrárne v priebehu krátkeho času už tretiu rozsiahlu energetickú kalamitu. Aktuálne je bez elektrickej energie viac ako 23-tisíc odberných miest, pričom mimo prevádzky je vyše 260 distribučných trafostaníc. Podľa slov hovorcu Stredoslovenskej distribučnej Miroslava Gejdoša evidujú poruchy na 36 vedeniach vysokého napätia.

Počas noci spôsobila víchrica v Žilinskom a Banskobystrickom kraji toľko porúch, že SSD vyhlásila kalamitu. Najviac práce majú elektrikári na Orave, Liptove a na Horehroní, ale postihnuté je prakticky celé stredné Slovensko. “Keďže v noci fúkal extrémne silný vietor a na mnohých miestach padali stromy, pohotovostní pracovníci nemohli z dôvodu ohrozenia bezpečnosti pracovať na odstraňovaní porúch. Ráno už bola poveternostná situácia lepšia, preto vyrazili do terénu všetci dostupní elektrikári a piliari. Na mnohých miestach už prebiehajú opravy vedení, ale stále je dosť takých oblastí, kde treba poškodené miesta ešte len vyhľadať. Ide predovšetkým o ťažko dostupné miesta v odľahlých hornatých oblastiach,” uviedol k aktuálnemu stavu Gejdoš.

Podľa hovorcu SSD je ťažké odhadnúť, ako dlho bude odstraňovanie výpadkov trvať. “Ak už v priebehu dňa nebude fúkať a poruchy nepribudnú, situácia by sa mala rýchlo zlepšovať a postupne bude bez elektrickej energie čoraz menej domácností,” dodal Gejdoš.

Uzávera v Nitre

Nitrianska radnica dočasne uzavrela cestu neďaleko mestského kúpeľa. Dôvodom mimoriadnej uzávierky je odfúknutá strecha, ktorá sa zosunula až na komunikáciu na Kúpeľnej ulici. Na mieste je momentálne osadené prenosné dopravné značenie a zábrany so značkami, ktoré zakazujú vjazd na cestu. „Odklon a reguláciu dopravy tu zabezpečujú mestskí policajti. Ide o bezpečnosť nás všetkých, preto verejnosť prosíme o strpenie dočasného obmedzenia,“ informoval mestský úrad.

Problémy v Bratislave

Pre silný vietor mali pernú noc aj bratislavskí policajti. Zásahy a výjazdy mali na viacerých miestach. Na Astrovej ulici v Bratislave došlo k prevráteniu plechovej búdy a k jej následnému zakliesneniu medzi dve vozidlá. “Na miesto bola okamžite vyslaná hliadka Policajného zboru, ktorá oznámenie preverila a potvrdila. Keďže policajti neboli schopní vzhľadom na nadrozmernosť ju bezpečne premiestniť, respektíve upevniť, vyrozumeli Hasičský a záchranný zbor,” informovali policajti.

Policajti zasahovali aj na Hraničnej ulici, kde v dôsledku vyčíňania silného vetra spadla na auto sklenená balkónová tabuľa. “Našťastie, v tomto prípade nebol nikto zranený a sklo bolo do príchodu hliadky odstránené,” dodali policajti. Policajtov na linke 158 kontaktovala aj žena z dôvodu obavy z uvoľnenia dvojkrídlovej kovovej brány na Hlbinnej ulici. Po preverení hliadkou na mieste bolo zistené, že ide len o intenzívny hlučný pohyb brány dôsledkom silného vetra. Okrem toho nám do redakcie prišli fotografie z Mostu SNP, kde zasahovali hasiči pre uvoľnené dopravné značenie. Na mieste zasahujú všetky záchranno-bezpečnostné zložky, jeden jazdný pruh je políciou zatvorený. Konkrétne ide o ľavý jazdný pruh. Hasiči na moste zistili uvoľnené dopravné značenie, ktoré pomáhajú správcovi dopravného značenia odstraňovať. Na mieste zasahovalo 19 príslušníkov HaZZ so štyrmi kusmi hasičskej techniky.

Na bratislavskom Moste SNP sa uvoľnilo dopravné značenie, zasahovať museli policajti, hasiči a záchranka. Zdroj: Glob.sk / archív

Správu budeme aktualizovať

Mohlo by vás zaujímať