Domáce GPlus Spoločnosť Top

Veľké sťahovanie národov začína. Na tieto veci si v Chorvátsku dajte pozor

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Od dnes vypukne veľké sťahovanie národov. Deťom skončilo vyučovanie a aktuálne počasie láka k tomu, vypadnúť niekde k vode. Najobľúbenejšou dovolenkovou destináciou nielen Slovákov je už dlhodobo Chorvátsko, ktoré je prezývané aj ako slovenské more. Ktorým úskaliam a problémom by ste sa však cestou na dovolenku mali vyvarovať? Glob.sk prináša prehľad toho, čo vás na ceste neminie a čo odporúčajú dovolenkárom samotní policajti. 

 

Letné prázdniny začínajú a pre viaceré rodiny, to znamená vybehnúť si na dovolenku. Nie je tajomstvom, že najobľúbenejšou destináciou Slovákov je okrem Slovenska Chorvátsko. S cestou sa však spájajú aj isté povinnosti, na ktoré sa treba pripraviť. Do Chorvátska sa dá ísť dvomi cestami – buď to cez Maďarsko priamo do Chorvátska, alebo cez Rakúsko a Slovinsko. Obe cesty sú viac-menej rovnaké, čo sa týka dĺžky. V oboch krajinách sa na hraniciach môžete preukázať platným občianskym preukazom, aj pasom.

Pri ceste cez Maďarsko, Rakúsko aj Slovinsko si môžu cestujúci kúpiť diaľničnú známku. 10-dňová maďarská známka vodičov vyjde okolo 10 eur, rakúska o niečo viac ako 9 eur. V Slovinsku je možnosť kúpiť si týždennú, ktorá stojí 15 eur. V Chorvátsku sa však už platí mýto. Pri každom výjazde z diaľnice je potrebné zaplatiť úsek od jednej mýtnice k druhej. V Chorvátsku ich je niekoľko desiatok.

Výhodné elektronické mýto

Mýto sa dá platiť viacerými spôsobmi – hotovosťou (kunami aj eurami), platobnou kartou, alebo zakúpením elektronického prístroja (ENC), ktorý je z hľadiska platenia mýta najvýhodnejší. Okrem toho, že cestujúci s ním ušetria 21,74 percent oproti bežnému mýtu, tak nemusia stáť v siahodlhých kolónach a môžu ísť do vyhradeného pruhu pre držiteľov týchto krabičiek. Tie je možné kúpiť si na zhruba 14-ich miestach, dobíjajú sa prostredníctvom internetu, SMS voucheru, bankovým prevodom, alebo na mýtnych bránach.

Prehľad mýtnic v Chorvátsku a cien pre osobné vozidlá. Zdroj: chorvatsky.guru 

V prípade, ak sa rozhodnete ísť cez Maďarsko, tak od hraničného mesta Goričan po Záhreb (mýtnica Sveta Helena) je pre prvú kategóriu vozidiel (bežné automobily) vytýčená cena 47 kún (zhruba 6 eur). Odtiaľ sa cena mýta pre destinácie líši, v prípade, ak by dovolenkári išli až k Dubrovníku, tak mýto vás od Záhrebu vyjde takmer na 35 eur. Cena mýta zo slovinskej diaľnice A2 Macelj (Trakošćan) po Záhreb (Zaprešić) predstavuje pre 1. kategóriu vozidiel 48 kún (zhruba 7 eur).

Lepšie štatistiky

Policajti však vyzývajú vodičov, aby sa na cestách za dovolenkou správali zodpovedne. Už minulý rok pred hlavnou turistickou sezónou sprísnili chorvátski policajti postihovanie priestupkov v doprave. Na jeseň minulého roku vyhodnotili, že tento krok bol efektívny, pretože došlo k zníženiu dopravných nehôd a ich následkov. “Aj napriek tomu v tomto roku polícia avizuje prísne postihy za dopravné priestupky, najmä tie, ktorých dôsledkom sú dopravné nehody so závažnými následkami,” uviedla pre Glob.sk hovorkyňa Prezídia policajného zboru Denisa Baloghová.

Podľa jej slov prináša hlavná letná turistická sezóna rôznu trestnú činnosť, ktorá je realizovaná najmä zo strany zahraničných turistov. “V roku 2018 bolo obvinených 1579 osôb – občanov iných krajín, čo je o 377 menej ako v predchádzajúcom roku. Občanov Slovenskej republiky bolo obvinených 15, čo je nárast o päť. Poškodených osôb trestnými činmi bolo v roku 2018 3171, čo je pokles o 361. Občanov Slovenskej republiky bolo 56, čo je pokles o 50% oproti roku 2017. Počas turistickej sezóny boli zahraniční turisti najčastejšie obeťami majetkových trestných činov, páchateľmi drogovej  a všeobecnej trestnej činnosti,” vysvetlila.

Prísne pokuty

Previnilcov čakajú veľmi prísne pokuty. Tí, ktorí napríklad prejdú cez križovatku na červenú, môžu dostať pokutu až do výšky 20-tisíc kun (takmer 3-tisíc eur), k tomu ešte 6 trestných bodov, či zákaz šoférovania na rok. V závažných okolnostiach im hrozí dokonca aj väzenie až na 60 dní. Naopak, tí, ktorí nezastavia na červenú pri priechode pre chodcov, môžu počítať s pokutou až do výšky 7-tisíc kun (takmer 950 eur), za bezvýznamnú jazdu v ľavom jazdnom pruhu na diaľnici hrozí pokuta do výšky 2-tisíc kun (270 eur). Poriadne mastná pokuta čaká aj tých, ktorí sa nevedia odtrhnúť od mobilu. Za telefonovanie počas jazdy bez použitia handsfree inkasujete pokutu vyše 200 eur (1500 kun) a jazda bez bezpečnostného pásu bude vašu peňaženku stáť 1000 kun (135 eur).

Baloghová upozornila aj na prenášanie tzv. chladných zbraní, ako je nôž, palica, alebo obušok, ktoré je potrebné ohlásiť službukonajúcemu colníkovi počas hraničnej kontroly. “Pokiaľ sa tak nestane a zbraň bude nájdená, a to aj pri kontrole vozidla vo vnútrozemí, hrozí priestupcovi zadržanie, konanie pred priestupkovým súdom, odňatie zbrane do vyriešenia priestupku a peňažná pokuta, resp. trest odňatia slobody. Novelou Zákona o zbraniach a strelive boli zvýšené pokuty za takéto priestupky a to od 5000,- do 40000,- HRK, resp. trest odňatia slobody až na 60 dní,” uzavrela.

Rada pre tých, čo nie sú majiteľmi vozidla

 “Do Chorvátskej republiky môžu slovenskí občania cestovať s platným slovenským cestovným pasom, alebo občianskym preukazom na dobu 90 dní bez víz. Deti musia mať svoj vlastný cestovný doklad. Motoristi musia mať pri sebe platný vodičský preukaz, technický preukaz od motorového vozidla aj doklad o poistení – zelenú kartu. V prípade, že vodič nie je majiteľom vozidla, polícia môže požadovať overené prehlásenie majiteľa vozidla (v chorvátskom, alebo anglickom jazyku), že vozidlo bolo zapožičané. Pri ceste osobným autom musia mať spolucestujúce deti do 5 rokov povinne autosedačku,” vysvetlila Baloghová.

Vodičov policajti vyzývajú najmä k tomu, aby nejazdili v kolónach niekoľkých áut tesne za sebou, ale uprednostnili individuálnu jazdu. “Jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd a tragických následkov dopravných nehôd je práve nedostatočná vzdialenosť za predchádzajúcim vozidlom, čo sa stáva najmä na diaľniciach. Ďalšou z najčastejších príčin dopravných nehôd je nevenovanie sa vedeniu motorových vozidiel, čo môže byť spôsobené únavou vodičov, ktorí jazdia neprimerane dlho bez prestávok na oddych. Počas cesty je preto vhodné odpočívať na vyhradených miestach alebo čerpacích staniciach v pravidelných intervaloch. Pred cestou je vhodné si naštudovať trasu cesty a možnosti oddychu,” poradila polícia.

Cestovanie s domácim miláčikom

Rovnako uviedla, že dovolenkári si môžu so sebou zobrať aj svojho domáceho miláčika (psov, mačky, fretky), ale len v prípade, že si dopredu zabezpečili cestovný pas zvieraťa, kde sú zaznamenané potrebné vakcinácie a dátum ich použitia. Polícia dodáva, že najvyťaženejšie dni sú víkendové dni a dni, kedy sa menia turnusy, čo je zvyčajne na začiatku, v strede a na konci mesiaca. 

Zvieratá musia mať cestovný pas s potrebnými vakcináciami. Zdroj: pixabay.com

“Predpokladané miesta výskytu dlhých kolón áut sú hraničné prechody, cestariny – mýtnice a zjazdy z diaľnic do konkrétnych destinácií. V dostatočnom časovom predstihu pred predpokladanými miestami výskytu dlhých kolón áut je potrebné doplniť pohonné hmoty, zabezpečiť si dostatok stravy a tekutín na pitie (toto platí najmä v prípadoch, ak sú cestujúcimi deti). Ešte pred cestou je potrebné skontrolovať technický stav vozidla, najmä chladiacu sústavu a klimatizáciu vozidla, ak je ňou vozidlo vybavené,” poradila Baloghová.

Upozornili aj na to, že v prípade, ak nahlásia stratu alebo krádež občianskeho preukazu alebo pasu, tak s takýmto dokladom už nemôžu cestovať. “Údaje o takomto doklade boli vložené do informačného systému a preto pri každej kontrole (hraničnej alebo bežnej) sa hľadí na takýto doklad ako na neplatný. Takýto doklad je potrebné následne po príchode domov odovzdať na polícii a nepoužiť ho na preukazovanie totožnosti,” vysvetlila.

Na bezpečie budú dohliadať slovenskí policajti

V prípade potreby budú pre Slovákov v Chorvátsku dostupní slovenskí policajti, ktorí sa do najnavštevovanejších destinácii presunuli už v polovici mesiaca. V splitsko-dalmatínskej a primorsko-goranskej destinácii sa zdržia do polovice septembra. Tento rok budú Slovákom k dispozícii o mesiac dlhšie. Pôsobiť budú v rekreačných oblastiach: 

  • Trogir, Split, Podgora, Tučepi, Brela, Makarska (Splitsko-dalmatínske policajné riaditeľstvo, policajná stanica Trogir, Ul. Put Muline 1). V prípade núdze alebo pomoci budú k dispozícii na telefónnom čísle +385 99 7201 001. 
  • Crikvenica, Novi Vinodolski, Opatija, Cres, Krk, Mali Lošinj, Rab, Baška, Malinska, Mošćenička Draga (Primorsko-goranské policajné riaditeľstvo, policajná stanica Crikvenica, Ul. Kralja Tomislava 85 a). V prípade núdze alebo pomoci budú k dispozícii na telefónnom čísle +385 99 7201 002.

Od príchodu do prímorskej krajiny museli riešiť už niekoľko problémov. Obrátili sa na nich nielen Slováci, ale aj zahraniční turisti, dokonca aj z ďalekej Austrálie. “Cieľom vyslaných policajtov bude aj v tomto roku zabezpečiť vyšší pocit bezpečnosti slovenských turistov dovolenkujúcich v Chorvátsku a poskytnúť im pomoc a asistenciu počas pobytu a tranzitu cez územie Chorvátska. Taktiež v spolupráci s chorvátskou políciou dohliadať na slovenských občanov a tak predchádzať prípadným incidentom zapríčinených slovenskými turistami. Policajti budú vykonávať službu v slovenských policajných uniformách vždy spoločne s chorvátskymi policajtmi. Slovenskí policajti budú na území Chorvátska vybavení služobnými cestnými vozidlami s označením „POLÍCIA“, nakoľko v predchádzajúcich rokoch sa takéto vybavenie policajtov stretlo s veľmi pozitívnym ohlasom. Budú mobilnejší a  tak budú môcť vykonávať činnosť prakticky po celom pobreží Jadranského mora. Slovenskí policajti však na území Chorvátska nemajú policajné právomoci,” uzavrela polícia. 

Galéria
Zdroj: pixabay.com
Cesta do Chorvátska sa stane pohodlnejšou. Zdroj: pixabay.com
Zdroj: pixabay.com
Zdroj: chorvatsky.guru
zdroj: chorvatsky.guru
navigate_before
navigate_next