Domáce Šport Top

VIDEO Veľké trápenie Sagana na Tour de France. V kráľovskej etape s problémami plnil časový limit

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Prvé veľké alpské dobrodružstvo tohtoročnej edície Tour de France je za nami a hneď na úvod to bol veru poriadny bonbónik. Kráľovská etapa s tromi kopcami v nadmorskej výške nad 2000 metrov, čo je prvý krát od roku 2011. Cyklisti v 30 stupňovej horúčave museli zdolať 46 kilometrov s priemerným sklonom 7 percent a vyšliapať  5000 výškových metrov.

Najprv to bol poriadne štipľavý 9 kilometrový predkrm Col du Vars s priemerom 7,5 percenta, nasledoval hlavný chod Col d´Izoard s dĺžkou 14 km a sklonom 7,3 percent. Nuž ako dezert sa servíroval mýtický Galibier, kde museli cyklisti do kopca predýchavať 23 kilometrový zničujúci kopec s priemerom viac ako 5 percent. Viac ako 5 a pol hodiny v sedle. Bláznivé, šialené, nepochopiteľné. Heslo dňa bolo preto prežiť a šetriť sily. Aj napriek tomu bol rýchlostný priemer etapy 37 kilometrov za hodinu čo je aj pre trénovaného cyklistického amatéra nepredstaviteľné číslo na rovine a po vetre. Neskutočné. Najmä ak si pozriete scenár ďalších dvoch etáp, ktoré sú ešte brutálnejšie. Majú koeficient 5, čo je maximum v profipelotóne. Nič ťažšie a vyčerpávajúcejšie v cyklistike neexistuje. Nečudo, keď profil každej alpskej etapy vyzerá ako zuby motorovej píly.

Kráľovská 18.etapa Tour de France s tromi vrcholmi vo výške nad 2000 metrov. Zdroj TASR / AP

Ale už štvrtková 200 kilometrová porcia potu, únavy, kŕčov a psychického vyčerpania bola poriadne vzrušujúca. Ak si myslíte, že sedieť 6 hodín pred televízorom je iba pre pacientov psychiatrickej liečebne, tak potom by ste si mali pozrieť záznam 18.etapy Tour de France 2019. Úniky, útoky, taktická bitka o etapové víťazstvo aj žltý dres. Žiadna nuda, dramaturgia ako v špičkovom akčnom filme. Mimochodom popri trati bolo viac ako milión fanúšikov, ktorí cyklistov videli iba pár sekúnd… Neskutočné číslo. Tím Movistar už pri zdolávaní Izoardu vo výške 2360 metrov roztočil pekelné tempo, ktoré roztrhalo pelotón na franforce. Aby ste si to dokázali predstaviť tak 14 kilometrovú stenu zvládli tí najlepší za 44 minút. Skúste si to na rovine… Peter Sagan veľmi rýchlo pochopil, že dôležité bude v 18.etape nemachrovať, nešaškovať, nerobiť zbytočné silácke aktivity a sústrediť sa na dojazd v časovom limite. Aj trojnásobný majster sveta mal totiž pred tromi alpskými etapami veľký rešpekt a prioritou dňa bolo preto pre Sagana byť v cieli za každú cenu a včas. Spolu s ďalšími elitnými špurtérmi si išiel svoje tempo na konci pelotónu a strážil si hodinky. Limit bol totiž jeho najvážnejším a najťažším konkurentom.

Cyklisti počas 18. etapy pretekov Tour de France z Embrunu do Valloire. Zdroj TASR / AP

V 20 člennej skupine, ktorá zostala spolu na Col d´Izoard boli všetci jazdci elitnej desiatky, ale to do finišu ostávalo ešte 80 kilometrov. Bolo jasné, že do cieľa budú jazdci prichádzať sólo a po jednom. V hre bol totiž Galibier, piaty najvyšší priesmyk v Alpách, kopec ako by ste vyliezli na Gerlach. Z Brianconu odkiaľ sa stúpalo na Galibier to bolo o 1500 metrov nižšie. Aj preto cestou hore spotrebovali cyklisti 10 pollitrových bidonov s vodou a iontovými nápojmi. Ako sa hovorí konečná. Nuž a teraz si predstavte, že na Galibier sa prvý krát išlo už v roku 1908 a na ťažkotonážnych bicykloch bez prevodov. Pod jeho vrcholom začal tempo diktovať a určovať tím Ineos s cieľom unaviť a odpárať Juliana Alaphilippa, lídra Tour, respektíve rapídne okresať jeho jeden a pol minútový odstup od Gerainta Thomasa. Čo vyhovovalo aj ďalšiemu Francúzovi Thibautovi Pinotovi, štvrtému  v celkovom poradí, či tretiemu Stevenovi Kruijswijkovi. Bola to jazda na hrane a ťažká taktická bitka pokračovala až na úplný vrchol Galibieru odkiaľ to bolo 15 kilometrov zjazdu do cieľa v 70 kilometrovej rýchlosti. Po 200 kilometroch totálnej únavy rovnako zložité a vyčerpávajúce ako cesta hore. Ak si to neviete prestaviť, tak tu je ukážkové video v podaní Petra Sagana. Až vám tuhne krv v žilách pri tej odvahe.

O etapový triumf bola v hre štvorica jazdcov, kde bol pred začiatkom Tour aj jeden z favoritov na žltý dres Nairo Quintana z tímu Movistar. Nastúpil 7 kilometrov pod vrcholom Galibieru podľa hesla risk je zisk a išiel si sólovú časovku až do cieľa. Za ním sa tiež diali veľké veci. Zo skupiny favoritov sa 2 km pod Galibierom odtrhol piaty muž celkového poradia Egan Bernal, čo už bola pre Alaphilippa vážna hrozba. Červený semafór nebezpečenstva po chvíli rozpálil aj druhý Thomas a panika okolo francúzskeho lídra začala hustnúť. Najmä keď mu začal odskakovať aj Thibaut Pinot. Allaphillippe musel ísť až za hranu maximálneho rizika aby neprišiel o žltý dres. Predstavte si desiatky serpentín v prudkom zjazde a po vyčerpávajúcich kopcoch. Ale to čo predviedol Francúz v posledných siedmych kilometroch bola jednoducho cyklistická fantázia. Nielen že konkurentov egalizoval, ešte ich aj poriadne vo finiši popreháňal.

Víťaz 18.etapy Tour de France Nairo Quintana z tímu Movistar. Zdroj TASR / AP

Vzrušujúcu etapu napokon vo Valloire vyhral Quintana o minútu a pol pred Romainom Bardetom, ktorí je novým lídrom v súťaží vrchárov. Quintana sa posunul v celkovom poradí už na siedme miesto z dvanásteho. S 9 a pol minútového manka má po jednej etape už iba mínus 4 minúty. “Dnes sme odviedli veľký kus práce a toto víťazstvo je pre nás veľká odmena. Konečne sme dosiahli výsledok, aký sme chceli. Skúšali sme to už veľakrát, ale doteraz sme nevyhrali, no naša vytrvalosť priniesla úspech. Chceli sme vymyslieť nejakú kreatívnu stratégiu, zaútočiť na etapu a posunúť v celkovom poradí Mikela Landu. Nakoniec sa to podarilo mne, ale je to víťazstvo celého tímu, ktorý jazdí od začiatku Tour veľmi dobre. Tento triumf chcem preto venovať tímu, rodine, fanúšikom a Kolumbii. Je to pre mňa veľmi emotívne a som dojatý. Bolo veľmi dôležité vyhrať v takejto horskej etape,” povedal Quintana. V žltom pôjde do 19.etapy stále Julian Alaphillipe, ale za ním je to peklo o sekundách. Druhý Bernal má stratu 1:30 min, tretí Thomas 1:35, štvrtý Kruijswijk 1:47, piaty Pinot 1:50, šiesty Buchmann 2:14 a siedmy Quintana 3:54 min. To bude exkluzívny finiš Tour de France 2019, ani najlepší hollywoodsky dramaturg by to lepšie nezrežíroval.

Líder Tour de France, francúzsky cyklista Julian Alaphilippe. Zdroj TASR / AP

Peter Sagan napokon najťažšiu etapu tohtoročnej Tour dokončil v časovom limite s 37 minútovým odstupom na víťazného Quintanu. Čo je ten najmenší problém, keďže Sagan energiu a sily bude teraz potrebovať na ďalšie dve šialené etapy. “Dnes sme sa po prvýkrát dostali do Álp a opäť som od začiatku zaútočil, aby som bodoval na rýchlostnej prémii. Po veľmi rýchlej úvodnej časti odišla veľká skupina, ktorá však pre mňa nebola nebezpečná. Do Paríža máme ešte dve tvrdé etapy, takže bude dôležité zostať ostražitý a dokončiť v časovom limite,” uviedol Sagan na svojom facebookovom profile.

Slovenský yklista Peter Sagan v zelenom drese lídra bodovacej súťaže na Tour de France. Zdroj TASR / AP

29-ročný Žilinčan je stále lídrom bodovacej súťaže so suverénnym takmer 100 bodovým odstupom na Eliu Vivianiho, čo je veľmi pohodlný a komfortný náskok na ceste za rekordným siedmym zeleným dresom. V piatok to bude opäť nielen o nohách, ale aj o hlave. Cyklistov síce čaká iba 127 kilometrov, ale s najvyšším kopcom, 2770 metrov vysokým Iseranom a s cieľom v lyžiarskom stredisku Tignes. Od štartu do cieľa je to iba do kopca a bude to veru poriadna divočina.