Zahraničné Spoločnosť Top

Veľké varovanie vedcov. Tento asteroid môže znamenať koniec života na Zemi

OSIRIS zachytila z blízkosti povrch asteroidu Bennu. Zdroj: NASA

BRATISLAVA – Cez Slnečnú sústavu sa rúti smerom k Zemi obrovský kus skaly. Podľa vedcov je možné, že sa zrazí s našou planétou. Náraz môže spustošiť obrovské plochy a dokonca aj celé kontinenty. Hrozí pritom podobná katastrofa, ako spred 65 miliónov rokov, kedy mal asteroid vyhubiť dinosaurov. To, čo sa odohrávalo v kultovom filme Armagedon, nemusí byť už len sci-fi.  Aj preto vesmírne agentúry NASA a ESA neustále pozorujú, čo sa vo vesmíre deje.

 

“Máme zoznam takmer 870 objektov, u ktorých existuje možnosť, že v najbližších sto rokoch narazia do Zeme,” uviedol pre nemecké médiá vedúci Úradu na ochranu planéty Rüdiger Jehn v satelitnom riadiacom centre vesmírnej agentúry ESA. Na stenách centra v Darmstadte ukazujú monitory dráhy asteroidov – v závislosti od možného rizika – ale aj tie telesá, ktoré môžu zasiahnuť našu planétu. 

Aj menšie telesá dokážu narobiť veľké škody

Už telesá o veľkosti 20 metrov môžu spôsobiť explózie a obrovské škody. “Tlakové vlny sa merajú rovnakými senzormi ako testy jadrových zbraní,” povedal Holger Karg z úradu ESA pre ochranu planéty so sídlom v Darmstadte. Pri dopade sa môže uvoľniť niekoľkonásobne väčšia energia ako pri atómovej bombe v Hirošime.

Pred šiestimi rokmi spôsobila explózia asteroidu v ruskom Čeljabinsku veľké škody. Výbuch 20-metrovej vesmírnej skaly spôsobil 15. februára 2013 zranenia až 1 500 ľuďom, väčšinou črepmi z rozbitých okien. Poškodili sa tisíce budov. K dopadu došlo bez varovania. “To človek zbadá relatívne neskoro,” povedal Jehn. “Šanca, že by to bolo možné zistiť roky dopredu, je relatívne malá.”

Asteroid v Čeljabinsku zachytili kamery. Zdroj: YouTube

Zničené milióny stromov

Aj pred sto rokmi sa v Rusku odohrala podobná udalosť. V osamelej oblasti pri rieke Podkamennaja Tunguska na Sibíri sa na nebi objavila obrovská ohnivá guľa a potom nasledoval výbuch 40-metrového asteroidu. Katastrofa, ktorá sa stala 30. júna 1908, zmietla na obrovskej ploche milióny stromov. OSN kvôli tomu v roku 2016 označila tento dátum za Medzinárodný deň asteroidov.

Výbuch asteroidu v Tunguskej oblasti zničil milióny stromov. Zdroj: SITA/AP

Ako asteroidy označujú vesmírni experti malé telesá s priemerom aspoň jeden meter, ktoré letia na obežnej dráhe okolo Slnka. 

Vedci odhadujú, že takýchto telies s priemerom do 100 metrov existuje okolo 40-tisíc. Zmapovaných však majú len 20 percent. Naopak, z asi tisícky asteroidov s priemerom jedného kilometra objavili viac. “Už sme ich objavili 95 percent,” zdôraznil Jehn. V tomto momente neexistuje žiadny scenár zrážky s takým asteroidom.

Asteroid Apophis, pomenovaný podľa egyptského boha temnoty a chaosu, bol pôvodne považovaný pre Zem za nebezpezpečný. Našu planétu však iba obletí 13. apríla 2029. Jeho vzdialenosť ale bude taká malá, že sa bude dať pozorovať voľným okom.

Tento asteroid môže predstavovať riziko

Pri asteroide s pomenovaním 2006QV89 si však nie sú vedci až takí istí. Teleso s priemerom 40 metrov by mohlo do Zeme naraziť v septembri. Pravdepodobnosť kolízie je podľa ESA 1 ku 7 299. Pre porovnanie – šanca, že v lotérii uhádnete šesť čísiel a aj dodatkové číslo je 1 ku 140 miliónov. “Nevieme, kde sa momentálne na svojej dráhe nachádza,” priznal Jehn. Vylučovacou metódou by ale na to mohli prísť. Experti vypočítali na jeho ceste k Zemi jeden bod a v júli chcú v Čile s pomocou teleskopu asteroid zamerať. Keď nič v tomto bode nezbadajú, nebude ani existovať žiadne nebezpečenstvo.  Ak sa tam ale objaví, tak to bude znamenať, že mieri na našu planétu.

Je to naša práca ochrániť ľudí,” povedal Jehn. Aby bolo možné lepšie sledovať oblohu, plánuje ESA zriadiť nové teleskopy na Sicílii a neskôr aj v Čile. Každý bude stáť 20 miliónov eur. “Pred objektom s priemerom 20 metrov tak budeme schopní varovať týždeň až desať dní dopredu,” dodal.

Bennu stráca pri ceste po vesmíre čiastočky horniny. Zdroj: NASA

NASA varuje pred koncom sveta

Už dlhší čas sleduje NASA aj čierny asteroid Bennu. Dôvod naznačuje jeho označenie – asteroid konca sveta. 

Nebezpečné teleso skúma od roku 2016 sonda OSIRIS-REx. Teraz vesmírna agentúra zverejnila nové fotografie. Fotky boli vytvorené vo vzdialenosti asi 800 metrov. Je na nich vidieť štruktúru povrchu telesa.

Bennu sa môže k našej planéte priblížiť naozaj na nebezpečne malú vzdialenosť. Ak by sa 500 metrov veľký asteroid so Zemou zrazil, bude uvoľnená energia o sile 80-tisíc bômb z Hirošimy. Podľa NASA by k možnému nárazu mohlo prísť najskôr v roku 2135.

Galéria
Na ilustračnom zábere sonda OSYIRIS-REx a asteroid Bennu. Zdroj: SITA/AP
Záber asteroidu Bennu (vpravo hore), ktorý OSIRIS vytvorila zo vzdialenosti 43 kilometrov. Zdroj: SITA/AP
Na snímke Amerického úradu pre letectvo a vesmír (NASA) je asteroid Bennu. Sonda OSIRIS-REx Amerického úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v pondelok 3. decembra 2018. Zdroj: TASR/AP
navigate_before
navigate_next