
SLOVENSKO – Základná potravina, ktorá nesmie chýbať v žiadnej domácnosti, opäť zdražela. Cena masla posledné mesiace prudko rastie. Vyplýva to z najnovších štatistík, ktoré zverejnil Štatistický úrad Slovenskej republiky (ŠÚ SR) tento týždeň. Rast cien potravín mal vplyv aj na celkovú infláciu.
Na rast ceny masla upozornil portál tvnoviny.sk. Slováci už rekordné ceny masla zažili v čase vysokej inflácie, kedy sa cena 250-gramového masla vyšplhala v priemere na štyri eurá. Minulý rok, po poklese inflácie, cena masla klesla a pohybovala sa na úrovni jeden a pol eura.
Cena začala rásť opäť v máji
Od januára do apríla tohto roka cena masla postupne klesala. V apríli tohto roka sa 250-gramové maslo dalo kúpiť v priemere za jedno euro a osemdesiatšesť centov. Od mája začala cena masla opäť stúpať. V júli sa maslo predávalo v priemere za dve eurá a tridsať centov.
Aktuálne sa maslo v obchodoch predáva za dve a pol eura, ale v akcii sa dá kúpiť aj za necelé dve eurá.

Dôvodom nárastu ceny je slabá svetová ponuka
Podľa odborníka sa cena masla na burze obchoduje v blízkosti historických maxím. Dôvodom je slabá svetová ponuka. „Taktiež sme videli mierny rast cien mlieka na burze, čo nahráva vyšším cenám masla,“ uviedol pre portál komoditný analytik Marek Nemky. Dopyt po masle sa napriek vyšším cenám vôbec neznížil.
Podľa analytika cena masla časom poklesne. „Zvýšené ceny si samozrejme všimnú aj výrobcovia, ktorí následne alokujú kapitál opätovne do výroby masla, čím spôsobia dodatočnú ponuku na trhu a cena tak poklesne,“ predikuje Nemky.
Inflácia stúpla aj kvôli rastu cien potravín
Podľa ŠÚ SR, ceny na Slovensku v júli medziročne vzrástli o 2,6 %. Domácnosti zamestnancov a nízkopríjmové domácnosti pocítili vyšší index rastu cien, v oboch prípadoch bol 2,7 %.
„Najväčší vplyv na výsledné indexy inflácie pre jednotlivé sociálne skupiny v porovnaní s priemerom malo predovšetkým vyššie tempo rastu cien potravín a nealko nápojov. Negatívne vývoj indexov v júli ovplyvnilo tiež zvýšenie cien rekreácie a kultúry (najmä dovolenkových zájazdov), ďalej poštových a telekomunikačných služieb, ako aj cien farmaceutických výrobkov v zdravotníctve,“ informoval ŠÚ SR.