Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Veľké ZMENY v bankách ovplyvnia TISÍCKY Slovákov: Na TOTO sa pripravte! Poznáme detaily

pozor, peniaze, banka
Ilustračná foto. ZDROJ: Pixabay

SLOVENSKO – Od 1. septembra vstúpila do platnosti novela zákona, ktorá umožňuje splatiť hypotekárny úver predčasne. Kým doteraz bolo možné zaplatiť mimoriadnu splátku raz ročne v dobe výročia fixácie, po novom tak môžete urobiť každý mesiac.

 

Jedinou podmienkou je, že výška mimoriadnych splátok môže byť maximálne do výšky 30 % istiny úveru. Oslovili sme preto najväčšie slovenské banky, ktoré nám prezradili, ako sa ich tieto zmeny dotknú a na čo by sa mali pripraviť ich klienti. Požiadať o mimoriadnu splátku totiž môžete rôznymi spôsobmi.

Tatra banka

“V Tatra banke môžu klienti požiadať o mimoriadnu splátku v pobočke osobne alebo telefonicky (potrebné overenie klienta), prípadne prostredníctvom kontaktného centra DIALOG Live,” uviedla hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová.

Ako ďalej uviedla, každá technická zmeny si vyžaduje vývoj v systémoch banky a najmä pri úveroch na bývanie, ktoré sa predčasne splácajú, vznikajú banke náklady. Čo sa týka využívania mimoriadnych splátok, neevidujú vysoké percento klientov, ktorí by túto možnosť zvolili.

“Z nášho pohľadu bolo už pôvodné riešenie legislatívy dostatočne voľné a flexibilne umožňovalo klientovi splácať úver čiastočne alebo v plnej výške. V ďalších uvoľneniach preto nevidíme pridanú hodnotu. Dôležitejšie je vytvárať si finančnú rezervu formou úspor. Ak by sa dostal klient do finančných problémov a nevedel by úver splácať, dané uvoľnenie mu nepomôže. Skôr by mu práve v tom čase pomohli úspory, ktoré si vytváral aj s ich priebežným zhodnocovaním,” dodala hovorkyňa.

tatra banka
ZDROJ: Facebook/Tatra banka

Slovenská sporiteľňa

Pokiaľ ide o mimoriadne splátky v zmysle legislatívnych zmien od septembra, klient ich môže robiť v pobočke banky raz mesačne. “U nás v banke môže klient už dnes vykonať mimoriadnu splátku cez Georgea každý mesiac bez poplatku, vo výške min. 50 eur a max. trojnásobok bežnej splátky. Teda ak je bežná splátka 300 eur, môže každý mesiac bez poplatku vložiť až 900 eur. Táto možnosť je nad rámec zákona, teda klient môže využiť mesačne legislatívnu mimoriadnu splátku a súčasne aj túto možnosť cez Georgea,” dopĺňa Marta Cesnaková, hovorkyňa SLSP.

Klienti si môžu vybrať buď kratšiu splatnosť hypotéky s pôvodnou splátkou alebo si môžu splátku znížiť a ponechať splatnosť. Je na klientovi, ako sa rozhodne. Ako hovorkyňa tiež uviedla, v praxi túto možnosť využíva málo klientov. Nová regulácia z pohľadu banky znamená tiež zásahy do systémov a s tým súvisiace náklady.

Banka, Slovenská sporiteľňa, SLSP. Zdroj: FB/Slovenská sporiteľňa
Zdroj: Facebook/Slovenská sporiteľňa

Ako svoje podmienky upravili ďalšie banky? Čítajte na druhej strane.