Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Veľké zmeny v SND. Skončiť má muž, ktorého v divadle nechceli samotní herci

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – V Slovenskom národnom divadle (SND) je aj krátko po Novom roku rušno. V prostredí inštitúcie sa totiž šíri informácia, ktorá by nahnevaným hercom mohla zdvihnúť aspoň trochu náladu. Padnúť by mala totiž ďalšia hlava, tentoraz tá najvyššia. Odstúpiť by mal šéf SND Vladimír Antala. A to už čoskoro.

 

Informácie o odstúpení Vladimíra Antalu nám potvrdili zdroje z prostredia divadla. Zatiaľ však bližšie informácie od vedenia nedostali. Antala by mal skončiť k 2. januáru. O stanovisko sme požiadali aj ministerstvo kultúry a samotné Slovenské národné divadlo. Ich reakcie vám prinesieme.

Vladimír Antala vystriedal v januári minulého roka Mariána Chudovského, ktorý sa ako šéf SND veľmi neosvedčil. Divadlo sa totiž za jeho funkčného obdobia zmietalo v problémoch hneď niekoľkokrát.

Chudovský sa vedenia ujal v roku 2012. V roku 2015 skončilo SND s finančnou stratou viac ako 600-tisíc eur. V roku 2017 inštitúcia vykázala stratu takmer 700-tisíc eur. Za prvý polrok 2018 divadlo skončilo v mínuse viac ako jeden milión eur. Otvorenie novej sezóny v septembri tak bolo ohrozené. Pritom divadelná sezóna 2017/18 bola paradoxne jedna z najsilnejších. Zlá finančná situácia sa odzrkadlila aj vo výplatách niektorých zamestnancov. Pracovníci, konkrétne technické zložky (garderóby, zvukári, osvetľovači, strojníci a mnohí ďalší), nedostali v júli 2018 výkonnostné odmeny za odohrané predstavenia. Záležitosť zašla tak ďaleko, že pohrozili štrajkom a žiadali kompetentných, aby konali.

Ministerka kultúry Ľubica Laššáková nakoniec rozhodla o novom šéfovi SND 25. januára. Antalu vybrala priamou voľbou spomedzi viacerých kandidátov, o ktorých sa reálne uvažovalo. Urobila tak napriek tomu, že predtým avizovala výberové konanie.

 

Antala by mal z postu šéfa SND odstúpiť. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Nahnevaní herci

Začiatkom novembra vyzvali herci Činohry SND ministerku kultúry Ľubicu Laššákovú na verejné stretnutie. K pozvánke naň sa pripojili aj zástupcovia iniciatívy Stojíme pri kultúre. Kritizujú totiž jej spôsob výberu generálneho riaditeľa SND Vladimíra Antalu. Nepáči sa im ani nečakané odvolanie šéfa Činohry SND Michala Vajdičku. U ministerky však vtedy neuspeli. Odkázala im, že sa nechce miešať do interných záležitostí divadla.

Ďalším polenom do ohňa bol koniec šéfa Činohry SND Michala Vajdičku. Toho odvolal 3. septembra riaditeľ divadla Vladimír Antala. O deň neskôr následne vymenoval za šéfa Činohry SND jej bývalého dramaturga Petra Kováča. Divadlo tento krok vysvetľovalo tým, že Vajdička podľa nich nezvládal manažérske povinnosti. Veľká časť členov Činohry SND však s odvolaním Vajdičku nesúhlasila a žiadali Laššákovú o stretnutie a riešenie vzniknutej situácie. Zástupcovia činohry sa síce s vedením SND stretli, no situáciu sa nepodarilo dať do poriadku.

 

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Niekto ich vypočul

Ich námietky si ale vypočul štátny tajomník rezortu kultúry Konrád Rigó, ktorý sa od začiatku staval na stranu hercov. Netrvalo dlho, a prišla reakcia Laššákovej. ,,Ministerstvo kultúry vníma dnešné stretnutie štátneho tajomníka Konráda Rigóa (Most-Híd) s niektorými hercami Slovenského národného divadla ako jeho voľnočasovú aktivitu a predvolebnú kampaň, keďže za túto oblasť umenia vo svojej funkcii vôbec nezodpovedá a jeho postoje nekorešpondujú s krokmi ministerky, ktorá aktuálne reprezentuje Slovensko v Paríži na stretnutí ministrov kultúry štátov združených v UNESCO,” uviedol vtedy Peter Mäsiar z rezortu kultúry .

 

Stretnutie hercov a platformy so štátnym tajomníkom. Zdroj: Stojíme pri kultúre

Čo bude ďalej?

Situácia bola taká napätá, že koncom novembra generálny riaditeľ SND Vladimír Antala zvolal interné pracovné stretnutie všetkých subjektov divadla na pôde SND. Pozval aj ministerku kultúry Ľubicu Laššákovú. ,,Hovorilo sa o prevádzke divadla, o programe, ako aj o potrebách divadla do budúcnosti,” povedala vtedy pre Glob.sk tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková. Okrem zástupcov odborov a umeleckých súborov sa na ňom zúčastnila aj ministerka kultúry Ľubica Laššáková. ,,Pani ministerka si vypočula informácie od všetkých strán o komplexnom fungovaní a potrebách divadla. Pani ministerke záleží na tom, aby táto erbová inštitúcia i naďalej bez problémov fungovala, preto ponúkla svoju pomocnú ruku. Dnešným stretnutím sa otvoril dialóg, ktorý bude pre všetky zainteresované subjekty SND konštruktívny,‘‘ uviedol pre Glob.sk z kancelárie ministerky Pavol Čorba.

 

Laššáková zrejme rozhodne, čo ďalej. Zdroj: SITA / Jana Birošová

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
SND oslavuje storočnicu vo veľkom. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Antala odvolal Vajdičku z postu šéfa Činohry. Zdroj: TASR / Dano Veselský
Antalu nahradí Kováč. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
SND oslavuje stú jubilejnú sezónu. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
navigate_before
navigate_next