Domáce GPlus Spoločnosť Top

Veľkonočné sviatky, aké sme nezažili. Pozrite sa, čo si cirkev pripravila pre veriacich

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Najväčšie kresťanské sviatky v roku sú tu. Avšak tentokrát dostanú podobu, na akú nebol nikto pripravený. Mimoriadne opatrenia, obmedzený pohyb osôb či netradičné bohoslužby. Aj taká je vidina tohtoročnej Veľkej noci. Epidemiologická situácia zamiešala karty nielen veriacim, ale aj kňazom. Tí však nechcú úkrátiť ani teraz verejnosť o Božie slovo a možnosť vyspovedať sa zo svojich hriechov.

 

Veľkonočné oslavy, zvyky a tradície musia ísť tentokrát bokom. Nariadenia Ústredného krízového štábu zneli jasne. Kolektívne bohoslužby, na ktoré je zvyknutý nejeden kresťan, sa odkladajú na dobu neurčitú. Vynájsť sa preto museli aj kňazi či farári. Slovo pána tak môže verejnosť počúvať cez verejnoprávne vysielanie a prostredníctvom online kázní.

Cez obrazovku do Vatikánu

RTVS do svojho programu zakomponovala počas veľkonočných sviatkov aj niekoľko bohoslužieb. Na Veľký piatok (10. apríl) si môžu veriaci vypočuť kázne biskupa Západného dištriktu ECAV Jána Hroboňa už o 9:05 na Rádiu Regina Západ, Stred, Východ. STV 1 si v tento deň o 10:00 hodine pripravila pašiové služby Božie s čítaním pašií o umučení a smrti Pána Ježiša Krista. STV 2 odvysiela o 21:00 priamy prenos krížovej cesty z Námestia sv. Petra vo Vatikáne s pápežom Františkom.

Počas Bielej soboty (11. apríl) odvysiela Trojka o 20:00 veľkonočnú vigíliu z Katedrály sv. Jána Krstiteľa v Trnave.

Na Veľkonočnú nedeľu (12. apríl) si môžete na Rádiu Slovensko a Rádiu Regina Západ, Stred a Východ o 9:05 vypočuť slávnostnú rímskokatolícku sv. omšu z kaplnky Kňazského seminára Cyrila a Metoda na Kapitulskej v Bratislave. Veľkonočnú sv. omšu z Katedrály sv. Jána Krstiteľa v Trnave, ktorú celebruje trnavský arcibiskup Ján Orosch, odvysiela STV 1 o 10:00. A o 11:55 si na Jednotke budete môcť pozrieť priamy prenos z veľkonočného požehnania Urbi et Orbi – Mestu a svetu pápeža Františka z Vatikánu.

RTVS osvysiela počas veľkonočných sviatkov niekoľko priamych prenosov z Vatikánu. Zdroj: SITA/AP

Je to možné, ak…

Má veriaci šancu sa v tomto období vyspovedať zo svojich hriechov? Organizovanie veľkých veľkonočných spovedí počas pretrvávajúcej pandémie nie je možné. Celé obce či farnosti sa v tomto období nesmú stretávať. Individuálna spoveď však nie je vylúčená. Uskutočniť sa môže len pri dodržiavaní prísnych nariadení a vo výnimočných prípadoch.

,,Podmienkou pre umožnenie individuálnej spovede je dobrý zdravotný stav spovedajúcej osoby,” upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva. Takúto informáciu si je potrebné overiť telefonicky alebo e-mailom predtým, ako sa stretne spovedajúca osoba so spovedníkom. Pokiaľ chcete požiadať o spoveď, musíte pravdivo odpovedať na niekoľko otázok. Máte príznaky respiračného ochorenia (horúčka, kašeľ, sťažené dýchanie)? Boli ste v kontakte s osobou pozitívnou na ochorenie COVID-19 v období kratšom ako 14 dní? Bola vám nariadená všeobecným lekárom samoizolácia alebo karanténa? Dostáva sa vám liečby pre ochorenie COVID-19 v domácnosti?

Po zodpovedaní potrebných otázok farár či kňaz určí, či je možné spoveď vykonať. Následne sa dohodne termín individuálnej spovede, na ktorej bude prítomná len spovedajúca osoba a duchovný. Toto stretnutie sa opäť dohodne prostredníctvom telefonátu či e-mailovej komunikácie. ,,Nie je možné, aby na 1 termín sa dostavilo viac osôb,” dodal Úrad verejného zdravotníctva.

Organizovanie veľkých veľkonočných spovedí počas pretrvávajúcej pandémie nie je možné. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Dôstojnosť a bezpečnosť

Podľa hlavného hygienika Slovenskej republiky Jána Mikasa je ideálnym miestom na vykonanie svätej spovede exteriér okolo kostola (záhrada). ,,V prípade zlého počasia je možné spovedať v kostole, v priestoroch ktorého sa môže pohybovať len obmedzený počet osôb,” vysvetlil hygienik Mikas. Takýto priestor je nutné vybaviť alkoholovým dezinfekčným prostriedkom, jednorazovými vreckovkami či bezdotykovým odpadkovým košom na likvidáciu použitých vreckoviek.

Spovedajúca osoba musí byť chránená ochranným rúškom či dodržiavať správne zásady kašľania, smrkania a kýchania. Mala by mať tiež k dispozícii pre vlastnú potrebu jednorazové vreckovky a dodržiavať vzdialenosť od inej osoby najmenej dva metre. V prípade spovedníka platia rovnaké nariadenia. Avšak ak bude spovedať ďalšiu osobu a pôvodné rúško má vlhké, je potrebné si ho vymeniť za nové jednorazové rúško, aby bol opäť v dostatočnej miere chránený.

Aj pri svätej spovedi sa musia dodržiavať prísne hygienické opatrenia. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Mohlo by vás zaujímať: