Politika Zahraničné Top

Veľký fínsky experiment: Nemáte prácu? Plat budete dostávať aj tak!

HELSINKI – Nezamestnaní sa budú mať v krajine tisícich jazier lepšie. Tí, na ktorých sa usmeje šťastie, totiž budú môcť využívať výhody nového experimentálneho projektu, vďaka ktorému bude ich život každý mesiac o čosi jednoduchší.

Dvetisíc vyvolených Fínov bude každý mesiac po dobu dvoch rokov dostávať „plat” 560 eur bez toho, aby hlásili, či si hľadajú zamestnanie alebo ako míňajú tieto peniaze. Ako píše portál Independent,  tento príspevok bude odpočítaný od všetkých výhod, ktoré už dostávajú.

Stanú sa ľudia lenivými?

Za projektom stojí vládna agentúra KELA. Jej šéf Olli Kangas hovorí, že takto chce krajina zabrániť problému neiniciatívnosti nezamestnaných. Ak si totiž nájdu prácu, peniaze budú dostávať aj naďalej – zabráni sa tak strachu, že si po získaní novej práci finančne pohoršia.

„Sme veľmi zvedaví, ako sa budú ľudia vďaka tomu správať. Budú viac experimentovať s rôznymi druhmi práce?” pýta sa Kangas a zamýšľa sa aj ďalej: „Alebo, ako tvrdia niektorí kritici, budú lenivejší s vedomím, že základný príjem budú dostávať aj bez toho, aby niečo robili?”

Experiment možno rozšíria

Momentálne je vo Fínsku približne nezamestnaných 213-tisíc občanov, čo je číslo, ktoré sa od minulého roku veľmi nezmenilo. Aj preto chce vláda na čele s premiérom Juhom Sipilom riešiť tento problém takto. Ako ďalej hovorí Kangas, experiment sa môže v budúcnosti týkať aj ľudí s nízkym prijmom.

Fínska ministerka sociálnych vecí a zdravotníctva Hanna Mäntylä hovorí, že projekt je potrebný, aby sociálny systém krajiny v budúcnosti nečelil obrovským výzvam. Podobné experimenty zvažujú aj ďalšie krajiny ako Švajčiarsko, Holandsko či Francúzsko.

Zdroj: ph, independent.co.uk, Foto: pixabay.com / Alexas Fotos