Politika Domáce

Veľvyslanectvo Ruskej federácie sa sťažuje na vyjadrenia Ondrejcsáka. Rezort diplomacie pripravuje odpoveď

Zdroj: SITA / Diana Černáková

BRATISLAVA – Veľvyslanectvo Ruskej federácie na Slovensku pred niekoľkými dňami Ministerstvu zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR doručilo diplomatickú nótu. V nej sa pýta, či sú kritické názory voči Rusku, ktoré prezentuje štátny tajomník Ministerstva obrany (MO) SR Róbert Ondrejcsák (Most-Híd) vo svojom článku, oficiálnou pozíciou SR. Pred stredajším rokovaním vlády o tom informoval šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD). “My pripravujeme odpovednú nótu, v ktorej povieme, že nie sú,” dodal.

Lajčák však zároveň odsúdil aj vyjadrenie veľvyslanectva, ktoré na sociálnej sieti o Ondrejcsákovi napísalo, že “kým je takýto úradník vo vedení vojenského rezortu, slovenská verejnosť sa skutočne nemôže cítiť bezpečne”. Touto vetou podľa Lajčáka veľvyslanectvo prekročilo normy slušného správania. “Absolútne mu neprísluší hodnotiť, kto zastáva ústavnú funkciu v našej krajine a to bude aj súčasťou odpovede,” zdôraznil.

Ondrejcsáka sa na rokovaní zastali aj dvaja ministri za stranu Most-Híd, ktorá ho na post štátneho tajomníka nominovala. “Čo sa týka obrannej politiky, pán Ondrejcsák patrí k špičke na Slovensku, takže trváme na jeho pôsobení na tomto poste. To, že sa to niekomu nepáči, je jeho vec,” vyhlásil minister spravodlivosti Gábor Gál. “Nemyslím si, že by bol akýmkoľvek spôsobom nebezpečný pre túto krajinu, skôr si myslím, že je osožný,” dodal minister životného prostredia László Sólymos.

 

Veľvyslanectvo Ruskej federácie reaguje na Ondrejcsákove kritické názory voči Rusku. Zdroj: Archived