Zahraničné Politika

Venezuela žiada od MMF päť miliárd dolárov na boj proti koronavírusu

Nicolas Maduro - Zdroj: SITA/AP/Ariana Cubillos

CARACAS – Venezuela požiadala v utorok Medzinárodný menový fond (MMF) o pôžičku vo výške päť miliárd dolárov na boj proti novému koronavírusu. Informovala o tom agentúra AFP.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro v liste šéfke MMF Kristaline Georgievovej uviedol, že pôžička z Nástroja rýchleho financovania (Rapid Financing Instrument – RFI) “významne prispeje k posilneniu našich systémov zisťovania a reakcie”. RFI je mechanizmus MMF, prostredníctvom ktorého môžu všetky členské krajiny získať finančnú pomoc bez potreby zavedenia plnohodnotného hospodárskeho programu.

Maduro v súvislosti s nákazou koronavírusom SARS-CoV-2 nariadil v pondelok večer karanténu na celom území Venezuely. Stalo sa tak po tom, ako v tejto juhoamerickej krajine pribudlo 16 nových prípadov infikovaných, čim sa ich celkový počet zvýšil na 33. Prvé dva prípady nákazy koronavírusom táto juhoamerická krajina oznámila minulý piatok. Odvtedy sa počet infikovaných zvýšil na 33. Medzi najnovšími potvrdenými prípadmi je aj argentínsky diplomat v Caracase. Všetci, ktorí boli pozitívne testovaní na koronavírus, sa podľa Madura nakazili v zahraničí.

Venezuela čelí dlhodobej humanitárnej kríze, ľudia trpia okrem iného nedostatkom liekov a zdravotníckeho materiálu. Obavy, či Madurova vláda bude schopná kontrolovať šírenie vírusu, vyvoláva aj nedostatočné vybavenie nemocníc a upadajúci systém verejného zdravotníctva v krajine. Maduro uviedol, že Venezuela má dostať medicínske zásielky z Kuby a ochranné pomôcky a testy na koronavírus z Číny.