Politika Zahraničné

Venezuelská opozícia nateraz odmieta rokovania s Madurovou vládou, vyhlásil Guaidó

Guaidó vyhlásil, že demokrati nebudú nikdy rokovať s tými, ktorí berú rukojemníkov, znevažujú ľudské práva a predstavujú diktatúru. Zdroj: SITA/AP

MADRID/CARACAS – Vodca venezuelskej opozície Juan Guaidó v noci na stredu predbežne vylúčil možnosť obnoviť rokovania s vládou prezidenta Nicolása Madura, ktorú označil za “vraždiacu diktatúru” v dôsledku násilnej smrti námorného dôstojníka podozrivého z účasti na príprave údajného vojenského prevratu.

 

Guaidó vyhlásil, že demokrati nebudú nikdy rokovať s tými, ktorí berú rukojemníkov, znevažujú ľudské práva a predstavujú diktatúru.

Zasadnutie parlamentu, ktorý ovláda opozícia, bolo venované rozprave o smrti námorného kapitána Rafaela Acostu Arévala. Jeho právnik, opozícia i viaceré západné štáty majú podozrenie, že Acosta bol vo vyšetrovacej väzbe mučený a v dôsledku týchto praktík aj zomrel.

V súvislosti s jeho smrťou boli zadržaní dvaja dôstojníci venezuelskej vojenskej kontrarozviedky DGCIM, ktorí budú podľa Acostovho právnika obvinení z vraždy 49-ročného námorného dôstojníka a ignorovania právnych predpisov proti mučeniu.

Krátko po Guaidóovom vyhlásení venezuelský minister zahraničných vecí Jorge Arreaza oznámil, že Madurova vláda očakáva, že opozícia bude pripravená na obnovenie rokovaní v Nórsku.

Ich dve kolá sa konali v máji. V rámci druhého kola sa uskutočnilo priame rokovanie medzi Guaidóom a delegátmi vlády, nebol však na nich dosiahnutý žiadny konkrétny výsledok.

Guaidó v utorok vláde odkázal, že ak by sa mohlo konať tretie kolo rokovaní, “dáme vám oficiálne vedieť”.

Acostova smrť vyvolala v zahraničí pobúrenie a odsúdenie. Španielsky minister zahraničných vecí Josep Borrell si v utorok predvolal venezuelského veľvyslanca v Madride, aby mu vyjadril protest v mene svojej krajiny.

Borrell, ktorý bol v utorok nominovaný na post šéfa európskej diplomacie, na veľvyslanca apeloval, aby sa vo veci smrti kapitána Acostu uskutočnilo nezávislé, transparentné a dôsledné vyšetrovanie. Borell v rozhovore s veľvyslancom uviedol, že Španielsko odsudzuje Acostovu smrť, ktorá bola údajne “spôsobená zlým zaobchádzaním počas väzby spáchaným venezuelskými bezpečnostnými silami”.

Acosta bol v skupine 13 osôb zadržaných za údajnú účasť na príprave vojenského prevratu proti Madurovi.

Podľa ministra informácií Jorgeho Rodrígueza venezuelské úrady zabránili pokusu o štátny prevrat, ktorý sa mal uskutočniť v noci z 23. do 24. júna a ktorý zahŕňal atentát na prezidenta Nicolása Madura a jeho nahradenie niektorým z generálov. Podľa ministra vodca venezuelskej opozície Juan Guaidó o týchto plánoch vedel a podporoval ich.

Acostov právnik Alonso Medina Roa v nedeľu uviedol, že jeho mandanta v piatok priviezli pred súd na invalidnom vozíku, pričom na jeho tele boli podliatiny a rany, pre silné bolesti nebol schopný sa postaviť a rozprával len s veľkým vypätím síl. Pred súdom ho obvinili zo sprisahania s cieľom zavraždiť prezidenta Nicolása Madura.

Sudca následne prerušil pojednávanie a nariadil previezť kapitána vo vojenskej nemocnice, kde v sobotu zomrel.