Spoločnosť Kauzy Domáce

Verejná ochrankyňa práv sa pre prípad Chovanca obrátila na belgických ombudsmanov 

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sa pre prípad Jozefa Chovanca obrátila na belgického federálneho ombudsmana a ombudsmanku. Informovala o tom v stredu na sociálnej sieti.

 

“Adresovala som im žiadosť o informácie, či daný prípad preskúmali a pokiaľ nie, požiadala som ich o zváženie, aby v ňom v rámci svojich kompetencií intervenovali a preskúmali rámce porušenia základných práv dotknutého slovenského občana,” priblížila. Prípad podľa Patakyovej vyvoláva viaceré otázniky. Ako však vysvetlila, nespadá do jej pôsobnosti, keďže sa odohral v Belgicku.

Premiér Igor Matovič (OĽANO) v súvislosti s prípadom Chovanca na sociálnej sieti uviedol, že hneď po tom, ako boli prvýkrát zverejnené informácie o nových podozreniach, telefonicky kontaktoval premiérku Belgického kráľovstva Sophie Wilmesovú. “Žiadal som ubezpečenie, aby bola zabezpečená úplná nezávislosť vyšetrovania. Následne mi pani premiérka poslala ubezpečenie aj písomne,” informoval. Predmetný list v stredu aj zverejnil.

K úmrtiu slovenského občana v Belgicku a udalostiam okolo zásahu na letisku Charleroi došlo vo februári 2018. Zo záznamu priemyselnej kamery vidno, ako jedna zo zasahujúcich policajtiek hajluje, zatiaľ čo piati ďalší policajti sedia a kľačia na hrudi Chovanca a smejú sa z nacistického pozdravu svojej kolegyne. Podľa videozáznamu policajti kolenami na hrudi imobilizovali Chovanca po dobu 16 minút.