Zahraničné Spoločnosť

Verejná rozlúčka so Jacquom Chiracom bude v nedeľu v Paríži

Zdroj: TASR / AP

PARÍŽ – Francúzska verejnosť sa bude môcť s bývalým prezidentom Jacquom Chiracom, ktorý zomrel vo štvrtok vo veku 86 rokov, rozlúčiť v nedeľu popoludní v parížskej Invalidovni. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na jeho rodinu.

Exprezident bude budúci pondelok pochovaný na súkromnom obrade na cintoríne Montparnasse na juhu Paríža vedľa svojej dcéry Laurence, ktorá zomrela v roku 2016, uviedol jeho zať Frédéric Salat-Baroux.

Chirac bol stredopravicovým politikom, ktorý zastával post hlavy štátu v rokoch 1995-2007. V rokoch 1974-1976 a 1986-1988 bol premiérom a od roku 1977 do roku 1995 pôsobil vo funkcii primátora Paríža.
Elyzejský palác vo štvrtok oznámil, že budúci pondelok bude vo Francúzsku dňom štátneho smútku. V tento deň na poludnie sa v parížskej Katedrále sv. Sulpícia uskutoční omša.

Ako informovali francúzske médiá, Elyzejský palác vo štvrtok večer otvoril svoje brány, aby sa ľudia mohli zapísať do vystavených kondolenčných kníh. Urobiť tak bude možné až do nedele večera.

Poslanci francúzskeho Národného zhromaždenia si uctili Chiracovu pamiatku minútou ticha, hneď ako sa dozvedeli o jeho úmrtí. Hold mu vzdali už mnohí francúzski i zahraniční politici.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo svojom štvrtkovom televíznom príhovore označil Chiraca za “veľkého Francúza”, ktorý bol stelesnením svojej krajiny.