Zahraničné Top

Veritelia nerokujú s Gréckom o predĺžení úverovej dohody

MNÍCHOV – Grécko s medzinárodnými veriteľmi nerokuje o možnosti posunúť platnosť súčasnej úverovej dohody na koniec tohto leta. Uviedol to vo štvrtok podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis. Rozhovory sa podľa neho zameriavajú na to, aby Atény splnili podmienky existujúceho programu v riadnom júnovom termíne. Grécko sa chce s Európskou komisiou (EK), Európskou centrálnou bankou (ECB) a Medzinárodným menovým fondom (MMF) dohodnúť na odblokovaní zadržiavanej pomoci výmenou za ekonomické reformy. Bez dohody totiž krajine hrozí už budúci mesiac platobná neschopnosť.

Nemecký denník Süddeutsche Zeitung informoval, že štáty eurozóny zvažujú predĺžiť Grécku súčasný program do začiatku jesene. Dombrovskis však uviedol, že na úrovni takzvanej bruselskej skupiny, ktorá zahŕňa predstaviteľov Grécka a veriteľských inštitúcií, sa o tejto možnosti nediskutuje. “Základným scenárom je zavŕšiť existujúci program, ktorý trvá do konca júna,” povedal viceprezident EK.

Grécko sa v roku 2010 ocitlo na pokraji štátneho bankrotu a krajina musela požiadať o finančnú pomoc. Od EÚ a MMF Atény získali dva úverové programy v celkovom objeme 240 mld. eur. Poslednú splátku 7,2 mld. eur z existujúceho programu veritelia odmietajú uvoľniť až do zhodnotenia reformných plánov novej vlády. Rozhovory viaznu na nezhodách medzi Gréckom a veriteľmi týkajúcich sa rozpočtových cieľov, dôchodkov a reforiem na trhu práce.