Spoločnosť Zahraničné Top

Vesmírna stanica ISS je v nebezpečenstve. Hrozí jej zrážka s úlomkami zostreleného satelitu

Vesmírny odpad zo zostreleného satelitu ohrozuje vesmírnu stanicu ISS. Zdroj: TASR/AP

BRATISLAVA – Minulú stredu zostrelila India svoj vlastný satelit, aby sa tak stala ďalšou vojenskou vesmírnou veľmocou. NASA varovala, že úspešným testom protisatelitnej rakety výrazne vzrástlo nebezpečenstvo, že vesmírnu stanicu ISS zasiahne vesmírny šrot. Riziko sa počas desiatich dní zvýšilo o 44 percent.

 

Šéf NASA Jim Bridenstine v pondelok na stretnutí v sídle Americkej vesmírnej agentúry vo Washingtone povedal, že do blízkosti stanice sa dostalo 24 úlomkov (všetky väčšie ako 10 centimetrov), ktoré sa s ňou môžu zraziť.

Konanie Indie označil za “hrozné a neakceptovateľné”. “Tento typ aktivity sa nezlučuje s budúcnosťou ľudským vesmírnych letov.”

Treba si uvedomiť, že už malý úlomok odpadu (s veľkosťou napríklad 1 cm) môže na obežnej dráhe dosiahnuť veľkú relatívnu rýchlosť oproti inému objektu (na nízkej obežnej dráhe to môže byť maximálne 15,6 km/s). Jeho prípadná zrážka napríklad so satelitom by tak mohla spôsobiť jeho veľké poškodenie, prípadne môže satelit dokonca úplne zničiť.

Raketa trafila satelit v nadmorskej výške asi 300 kilometrov. Je to hlboko pod hladinou, kde sa nachádza ISS. Lenže zásah satelitu vymrštil jeho trosky do ohrozujúcej výšky, povedal Bridenstine.

Počítačová simulácia umelých objektov v okolí Zeme. Zdroj: NASA

Našťastie, väčšina šrotu zostala na relatívnej nižšej obežnej dráhe, takže časom sa dostane do zemskej atmosféry, kde zhorí, dodal šéf NASA. Naopak trosky satelitu zostreleného Čínou v roku 2007 sa stále nachádzajú na obežnej dráhe Zeme.

Indický premiér Narendra Modi sa po úspešnom teste pochválil, že jeho krajina sa stala popri USA, Rusku a Číne štvrtou veľmocou vo vesmíre, ktorá disponuje raketami schopnými zostreliť satelity.

Konanie Indie odsúdil aj nemecký astronaut Matthias Mauer. “Zostrelenie satelitu s cieľom dokázať, že som vesmírnou veľmocou len ukazuje, že ňou nie som,” napísal na Twitteri. “Žiadna zodpovedná vesmírna veľmoc dobrovoľne neprispieva k vytváraniu vesmírneho šrotu!”