Politika Spoločnosť Koronavírus Domáce

Viacerí Slováci odmietli repatriáciu ponúkanú rezortom diplomacie, tvrdí Klus

Zdroj: Peter Korček / Glob.sk

BRATISLAVA– Viacerí slovenskí občania sa rozhodli, že možnosť repatriácie, ktorú ponúka rezort diplomacie, nevyužijú. TASR o tom informovalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

 

 “Možno povedať, že dôvody sú viaceré. Po prvé, boja sa cestovať autobusom, napríklad majú strach z nakazenia v takejto forme dopravy. Ďalším dôvodom odmietnutia repatriácie je umiestnenie do povinnej dvojtýždňovej karantény alebo to môžu byť aj také dôvody, že neboli uzmierení s tým, že by nemohli repatriovať aj domáce zvieratá,” povedal štátny tajomník MZVaEZ SR Martin Klus.

Klus tiež informoval o tom, že sa stali aj také prípady, keď sa ľudia nahlásili medzi záujemcov o repatriáciu, no nakoniec si to rozmysleli. “Takým príkladom je napríklad Holandsko, kde sa to stalo u 46 ľudí,” spresnil Klus.

K dnešnému dňu bolo podľa Klusa repatriovaných 1059 občanov SR prostredníctvom MZVaEZ SR a 409 občanov SR sa vrátilo na Slovensko individuálne. “Títo sú však potom povinní dodržiavať takzvanú domácu karanténu a pevne veríme, že ju vo vlastnom záujme a aj v záujme svojich blízkych v maximálnej možnej miere dodržiavajú,” povedal Klus. Dodal, že celkovo sa rezortu diplomacie teda podarilo repatriovať 1468 slovenských občanov.