Spoločnosť Regióny Domáce Top

Nádherné výzdoby a množstvo stánkov. Takto oslavovali vianočné sviatky v krajských mestách

Košice v predvianočnom čase prilákali návštevníkov zo všetkých kútov Slovenska. . Zdroj: Pavel Košik - fotograf

KRAJSKÉ MESTÁ – Vianoce sú v plnom prúde. Väčšie aj menšie mestá ozdobili stromčeky a svojim obyvateľom okrem teplého punču ponúkali aj bohatý program. Krajské mestá sa od seba líšia vo výzdobe, ale aj vo veľkosti osláv. Glob.sk sa pozrel na to, ako Vianoce oslavovali v krajských mestách. 

Bratislava

V hlavnom meste sa rozprestierali trhy na dvoch námestiach, na Hlavnom a na Hviezdoslavovom námestí. “V posledných rokoch sa už rozrástli aj na iné miesta v centre, napríklad na námestie pred obchodným centrom Eurovea. Všetky ich spája neodolateľná vôňa a jedinečná atmosféra,” informuje mesto.

Množstvo ľudí si na trhoch kúpilo home-made výrobky, ktorými potešili svojich blízkych pod vianočným stromčekom. Bratislavské trhy neprivítali návštevníkov len zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Nie je výnimkou, že do hlavného mesta zavítajú návštevníci z Maďarska, Rakúska ale aj zo vzdialenejších krajín.

Vianočné trhy privítali návštevníkov aj zo zahraničia. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Tohtoročné trhy na Hlavnom námestí poznamenal najmä požiar, ktorý spôsobil jeden zo stánkov.

Trnava

“Mesto Trnava je spokojné s priebehom tohtoročných trhov i s návštevnosťou. Zároveň si chceme spraviť aj malý prieskum priamo u návštevníkov a predajcov,” informoval Glob.sk Pavol Tomašovič, hovorca Mesta Trnava.

Návštevníkov mesta čakal bohatý program. „Priniesli sme taký program, ktorý bude citlivo dopĺňať atmosféru najvýznamnejších sviatkov v roku. Zostavovali sme ho preto s dôrazom na to, aby zahrial dušu ako pohár horúcej medoviny a doprial tiež oddych uponáhľanej mysli,“ povedal Peter Cagala, vedúci úseku kultúry Správy kultúrnych a športových zariadení Mesta Trnava.

Trnava má na námestí aj vianočný stromček. Zdroj: Mesto Trnava

Mesto sa môže pochváliť aj verejným klziskom, kde sa môžu malí i veľkí korčuliari zabávať až do 7. januára. Vedenie mesta myslelo aj na tých, ktorí potrebujú pomoc. Kúpou charitatívneho punča mohli návštevníci podporiť ľudí, ktorí to najviac potrebujú.

“Mesto je organizátorom trhov a zabezpečuje ich financovanie i kultúrny program, ktorého súčasťou sú aj adventné koncerty v Kostole sv. Jakuba či Stredoveké adventné trhy,” informoval hovorca mesta.

Trenčín

“Vianočné trhy v Trenčíne trvajú 19 dní, na každý deň je pripravený program a počas celého „Čara vianoc pod hradom“ sa na pódiu v centre trhov predstavilo viac ako 500 účinkujúcich. Počas víkendov boli pripravené celodenné programy, v pracovné dni bol pre návštevníkov pripravený podvečerný koncert a čítanie vianočných príbehov. Vianočné programy v Trenčíne boli veľmi pestré, namiešané z rôznych žánrov od folklóru, cez tradičné vianočné koledy až po rock a pop,” informovala referentka pre kultúrne služby Katarína Martinková.

“Keďže Trenčín je silné folklórne mesto, mimoriadnemu záujmu sa tešia aj komponované folklórne programy detí aj dospelých. Okrem koncertov sa spievali spoločne koledy, varila sa vianočná kapustnica a šošovica, divákov očarila svetelná projekcia na fasáde piaristického kostola a pre deti bol na námestí drevený kolotoč a pribudla aj Betlehemská maštaľka so živými zvieratkami,” povedala pre Glob.sk Martinková.

Trhy v Trenčíne podľa mesta nevyhľadávajú len domáci, ale aj zahraniční návštevníci. “Záujem každý rok rastie. Pre Trenčanov sú vianočné trhy tradičným miestom stretnutí s priateľmi a známymi pri punči či varenom víne, čoraz viac k nim však pribúdajú návštevníci nielen z regiónu, ale aj so susednej Moravy, ktorí hľadajú zaujímavý program a originálne darčeky,” tvrdí Martinková. Pre takýchto návštevníkov ponúkajú trhy handmade darčeky, ale aj oblečenie či suveníry.

Vianočné trhy v Trenčíne sa tešia z veľkej návštevnosti. Zdroj: Alena Chrenková

Mesto Trenčín financuje kultúrny program a zároveň prostredníctvom svojej rozpočtovej organizácie vyberá od predávajúcich poplatky za prenájom stánkov. Spokojnosť s programom bude mesto zisťovať. “Mesto je zatiaľ s priebehom trhov spokojné. Zaujíma nás však hlavne spokojnosť návštevníkov, tú už niekoľko rokov zisťujeme i prostredníctvom dotazníka, ktorý bude k dispozícii na webovej stránke mesta,” informuje referentka.

Banská Bystrica

Aj Vianoce v Banskej Bystrici mali svoje jedinečné čaro. “Banskobystrické Vianoce sú po Radvanskom jarmoku najobľúbenejším a najnavštevovanejším podujatím v meste pod Urpínom. Banskobystričania sa na program vždy tešia a návštevnosť každoročne narastá. Našou snahou je preto priniesť vždy niečo nové. Tento raz sme ozvučili námestie jednotnou hudbou – vianočnými koledami,” informuje Dominika Smoleňová z Radničných novín mesta Banská Bystrica.

Mesto sa nestačí byť len tradičné, ale aj ekologické. “Takisto sme usmernili predajcov s občerstvením, aby používali biologicky rozložiteľný riad pri podávaní vianočných pochúťok. Po celom námestí sú rozmiestnené koše na triedený odpad a pribudli aj kompostovateľné vrecia na BIO riad,” informuje mesto.

Trhy v Banskej Bystrici sú veľmi úspešné. Písalo sa o nich aj v Poľsku. Zdroj: Mesto Banská Bystrica

Organizátori sa každoročne snažia priniesť niečo nové. “Novinkou Banskobystrických Vianoc je aj expozícia vianočnej dedinskej izby na Radnici mesta, kde sa návštevníci môžu dozvedieť, ale aj priamo pozrieť, ako najväčšie a najkrajšie kresťanské sviatky v roku oslavovali naši predkovia. Máme pozitívne ohlasy od návštevníkov i predajcov v stánkoch, ktorí novinky uvítali. Trhy navštevujú nielen domáci, ale aj zahraniční návštevníci. Máme odozvu od Poliakov, ktorí boli nadšení a uverejnili článok o našich trhoch v domácej tlači,” informuje Smoleňová.

“Celý bohatý vianočný program je v plnej miere financovaný mestom, nakoľko patrí medzi najväčšie a tradičné mestské podujatia,” informuje mesto.

Košice

Podľa Jozefa Marka z komunikačného oddelenia mesta Košice prebiehali sviatočné dni dobre. Ľudí bolo veľa. “Ich reakcie svedčia o tom, že spokojní sú a užívajú si na trhoch s rodinami, priateľmi a kolegami predvianočnú atmosféru,” informoval Marko. “Stačí sa pozrieť, koľko ľudí trpezlivo čakalo pri jednotlivých predajných stánkoch, ktorých je až 48, aby sa dostali na rad a urobili si radosť zakúpením medoviny, vínka, pochutín, suvenírov alebo darčekových predmetov,” povedal pre Glob.sk Marko.

Galéria
Košice v predvianočnom čase. Zdroj: Pavel Košik – fotograf
Košice v predvianočnom čase. Zdroj: Pavel Košik – fotograf
Košice v predvianočnom čase. Zdroj: Pavel Košik – fotograf
Košice v predvianočnom čase. Zdroj: Pavel Košik – fotograf
Košice v predvianočnom čase. Zdroj: Pavel Košik – fotograf
Košice v predvianočnom čase. Zdroj: Pavel Košik – fotograf
Košice v predvianočnom čase. Zdroj: Pavel Košik – fotograf
Košice v predvianočnom čase. Zdroj: Pavel Košik – fotograf
Košice v predvianočnom čase. Zdroj: Pavel Košik – fotograf
navigate_before
navigate_next

Žilina

Návštevníci si mohli vianočnú atmosféru vychutnať aj v Žiline. Vianočné trhy v Žiline prebiehajú aj v tomto roku v pokojnej atmosfére, začali 23. novembra 2018 a potrvajú do 23. decembra 2018. Trhy prebiehajú na dvoch žilinských námestiach – na Mariánskom námestí a na Námestí Andreja Hlinku,” informovala hovorkyňa mesta Barbora Zigová.

“Aj tento rok sa vianočné trhy tešili veľkej obľube, každý deň tu možno nájsť mnoho návštevníkov, ktorí sú s ponúkaným sortimentom spokojní. Oproti minulému roku máme k dispozícii viac predajných stánkov, minulý rok ich bolo 31, tento rok ich je 41. Občerstvenie a pitie predávajú v 18 stánkoch (14 ks – Mariánske námestie a 4 ks na Námestí Andreja Hlinku). 21 stánkov ponúka remeselné výrobky a 2 stánky sú pre neziskové a charitatívne organizácie,” informuje mesto.

Galéria
Vianočné trhy v Žiline. Zdroj: Mesto Žilina
Vianočné trhy v Žiline. Zdroj: Mesto Žilina
Vianočné trhy v Žiline. Zdroj: Mesto Žilina
navigate_before
navigate_next

Žilina sa snaží návštevníkov ohúriť aj výzdobou a atrakciami pre deti aj dospelých. “Vianočnú atmosféru dotvára okrem dreveného betlehemu aj veľká svietiaca vianočná guľa, svietiaca sobia rodinka a svietiaca fontána. Mesto pripravilo v tomto roku v rámci vianočných trhov 36 vystúpení, ide predovšetkým o hudobné programy, ale aj divadelné predstavenia pre najmenších,” informovala hovorkyňa.

“Aj tento rok ponúkame bezplatné umelé klzisko, ktoré sa nám po minulé roky osvedčilo, máme jedno, nachádza sa na Mariánskom námestí, je bezplatné a korčule sú na požičanie k dispozícii. Korčuľovať sa dá do 2. januára 2019. Vianočný program v plnom rozsahu financuje mesto Žilina,” povedala pre Glob.sk Zigová.

Prešov

Vianočné trhy v Prešove sa niesli v tradičnom duchu. Hlavnú ulicu lemovalo 90 stánkov, ktoré ponúkali široký sortiment cukroviniek, darčekov ale aj tradičných jedál a nápojov.

Trhy tento rok ponúkali bohatý kultúrny program i možnosť bohatého náboženského vyžitia.

Prešovčania si môžu pochutnať na rôznych špecialitách. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

“Na vianočných trhoch v Prešove sú už tradične aj charitatívne stánky, v ktorých svoje aktivity prezentujú rôzne organizácie a školy so svojimi výrobkami. Nechýba ani Primátorský punč. Zisk z predaja tohto punču je každoročne venovaný podpore tých, ktorí to najviac potrebujú,” uvádza sa na stránke mesta Prešov.

Nitra

Mesto Nitra sa rozhodlo nesústrediť vianočnú atmosféru len do cestra mesta, ale naopak, do všetkých kútov. Vysvietené mesto ponúka návštevníkom sviatočnú atmosféru, na ktorej mestu záleží.

“Ako diadém na vianočnom závoji Nitry sa 1. decembra rozžiari hviezda na bráne vianočného mestečka a bude žiariť do 23. decembra. V rámci slávnostného otvorenia vianočného mestečka v sobotu 1.decembra sa predstavia skupiny Voising a DORA a rozsvieti sa vianočný stromček,” uvádza mesto na svojej stránke.

Galéria
Nitra dýcha vianočnou atmosférou. Zdroj: TASR / Henrich Miššovič
Vianočné trhy prekypujú rôznymi druhmi jedál. Zdroj: TASR / Marko Erd
Na trhoch môžete vybrať aj darčeky pre blízkych. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Obchodníci lákajú na rôzne horúce nápoje. Zdroj: TASR / Marko Erd
Trhy sú symbolikou Vianoc. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Nakúpite aj domáce výrobky. Zdroj: TASR / Milan Kapusta
Zdroj: TASR / Lukᚹ Grinaj
Vianočné trhy privítali návštevníkov aj zo zahraničia. Zdroj: TASR / Pavol Zachar
Vianočné trhy v Žiline. Zdroj: Mesto Žilina
Vianočné trhy v Žiline. Zdroj: Mesto Žilina
Z trhov si môžete priniesť aj hrnček na pamiatku. Zdroj: Glob.sk / Dávid Duducz
Zdroj: Glob.sk / Dávid Duducz
Zdroj: Glob.sk / Dávid Duducz
Zdroj: Glob.sk / Dávid Duducz
Rozprávkové Vianoce včera odštartoval anjel, ktorý priletel z nebies a symbolicky rozsvietil vianočný stromček. Zdroj: Glob.sk / Dávid Duducz
Košice v predvianočnom čase. Zdroj: Pavel Košik – fotograf
Košice v predvianočnom čase. Zdroj: Pavel Košik – fotograf
Košice v predvianočnom čase. Zdroj: Pavel Košik – fotograf
Košice v predvianočnom čase. Zdroj: Pavel Košik – fotograf
Košice v predvianočnom čase. Zdroj: Pavel Košik – fotograf
Košice v predvianočnom čase. Zdroj: Pavel Košik – fotograf
Košice v predvianočnom čase. Zdroj: Pavel Košik – fotograf
Košice v predvianočnom čase. Zdroj: Pavel Košik – fotograf
Košice v predvianočnom čase. Zdroj: Pavel Košik – fotograf
Košice v predvianočnom čase. Zdroj: Pavel Košik – fotograf
Košice v predvianočnom čase. Zdroj: Pavel Košik – fotograf
Košice v predvianočnom čase. Zdroj: Pavel Košik – fotograf
navigate_before
navigate_next