Spoločnosť Zahraničné Top

Nie všade vyzerajú Vianoce rovnako. Pozrite sa, ako odlišne ich slávia vo svete

Ilustračné foto: SITA / AP

BRATISLAVA – Vianočné stromčeky, tvorivé ozdoby, adventné vence – tak oslavujú Vianoce Slováci. V iných častiach sveta sa však tieto čarovné sviatky slávia úplne inak.

 

V decembri oslavuje Vianoce každá krajina. Lenže v jednotlivých kútoch sveta to vyzerá poriadne odlišne, všade sa totiž rozvíja osobitý vianočný príbeh založený na stáročných tradíciách. Pozrime sa na niektoré z nich.

Peru: Kulinárske hody

Vianoce u Inkov sa oslavujú pečenou morkou, panetónom – koláčom, ktorý je tamojšou špecialitou a horúcou čokoládou.

To však nie je všetko. Keďže je peruánska populácia v dôsledku prisťahovalectva rôznorodá, vianočné kulinárske tradície sú tiež rozličné. V iných regiónoch sa napríklad konzumujú tzv. empamadas – malé plnené taštičky. O polnoci sa potom pije šampanské alebo Inca-Kola.

Island: Vianoce a lávové pole

Na Islande sú Vianoce v znamení ság. Hrá v nich úlohu pár mýtických obrov Grýla a Leppalúði a ich 13 synov (Jólasveinar). Sú to tzv. “vianoční chlapci” – malí, drzí škriatkovia, ktorí robia zle zvieratám v maštali a podľa legendy žijú pri jazere Mývatn v lávovom poli.

Grýla a Leppalúði. Zdroj: wikipedia

Jólasveinar robia najväčšiu neplechu medzi 12. a 24. decembrom, na druhej strane každý deň dávajú deťom do topánok malé dary. Poslušné dievčatá a chlapci dostanú sladkosti, nezbedné deti si zas môžu nájsť zemiaky. Tak, ako sa objavili, do sviatku Troch kráľov 13 škriatkovia a ich obrí rodičia opäť zmiznú.

India: Ozdobené banánovníky a mangovníky

“Bada din” znamená “Veľký deň”: Vianoce sa oslavujú aj v Indii – i keď iba u siedmich percent populácie. Podobne ako u nás sa aj tu zdobia vianočné stromčeky. Nepoužívajú sa však iba jedličky, ale aj banánovníky a mangovníky.

Aj pre Indov je súčasťou Vianoc dobré jedlo. Podáva sa ryža s karí, korenené mäso a zelenina. Večer sa založí veľký táborák. Oslava sa končí ohňostrojom.

Vianoce v Kalkate. Zdroj: YouTube

Detektívka v Brazílii

V Brazílii sa počas Vianoc miešajú dve tradície. Na jednej strane sa oslavuje klasický betlehemský príbeh, na druhej existuje aj Santa Claus. Ten je v krajine Amazonky oblečený len naľahko, pretože v Brazílii panujú v decembri letné teploty. Vrcholom osláv sú verejné ľudové hry.

Santa Clausovia v Brazílii. Zdroj: YouTube

Obdarúvanie v Brazílii neexistuje. Namiesto toho sa odohráva malý detektívny príbeh. V rodine alebo medzi priateľmi sa praktizuje “L’amigo secreto” (“tajný priateľ”). Všetci zúčastnení napíšu svoje meno na kúsok papiera, každý si potom zoberie jeden papierik bez toho, aby prezradil, aké meno je na ňom napísané. Tomu človeku potom musí dať darček. Na štedrý deň sa potom všetci zídu a obdarujú sa. Všetci následne hádajú, kto je ich “tajný priateľ”, ktorý im darček dal.

Vianočná pohostinnosť v Mexiku

V Mexiku sa 12. decembra slávi sviatok Panny Márie, Nový rok a Zjavenie pána (Traja králi). Vianočné oslavy sa začínajú 16. decembra. V tomto čase sa konajú tzv. posadas. Sú to sprievody pripomínajúce cestu Márie a Jozefa. Všetci dedinčania sa prezlečú a prosia svojich susedov o ubytovanie.

Podľa tradície sa každá skupina vydá do troch rôznych domov. V treťom dome im je prejavená pohostinnosť. Tam sa potom spoločne spievajú vianočné piesne. Darčeky sa v Mexiku nedávajú pod stromček. Sú zabalené v tzv. piñatas. Sú to zavesené figúrky rôznych tvarov z papiera, ktoré sú naplnené sladkosťami. Tie sa rozbíjajú palicami, aby z nich obsah vypadol.

Mohlo by vás zaujímať

Rozbíjanie piñatas. Zdroj: YouTube