Vianoce si bez nich nedokážeme predstaviť. Stromčeky a kapre sa stále nevypredali

BRATISLAVA – Slováci pozor! Máte posledné štyri dni na nákup vianočných darčekov, stromčekov či rôznych pochutín, ktoré na štedrovečernom stole nesmú chýbať. Pokiaľ ste nestihli všetko kúpiť a neviete kde vám hlava stojí, nezúfajte. Zmapovali sme aktuálnu situáciu na slovenskom trhu a prinášame prehľad, kde a za aké ceny ešte môžete nakúpiť posledné chýbajúce kúsky.

 

 

Aké by to boli Vianoce bez vianočného stromčeka. Tú správnu vianočnú atmosféru dokáže vyčariť nielen živý, ale aj ten umelý. Veľké obchodné reťazce ešte stále ponúkajú ich široký sortiment. Do 24.decembra si so zľavou môžete v obchodnom dome TESCO zakúpiť Aljašský či klasický Evergreen umelý stromček. Cena sa odvíja od typu a výšky stromčeka. Zaplatíte zaň od 13 do 35 eur. 

HORNBACH, obchod špecializujúci sa prevažne na stavebniny, má taktiež bohatú ponuku umelých vianočných stromčekov. Aj tu platí, že čím je stromček vyšší, tým je aj drahší. Cena sa pohybuje v rozmedzí od 19 do 299 eur. Hornbach sa zaväzuje dodaním vianočného stromčeka priamo domov už nasledujúci pracovný deň.

Vôňa čerstvého ihličia

Na druhej strane štátny podnik Lesy Slovenskej republiky ročne predá približne 5000 živých vianočných stromčekov. Váš vysnívaný stromček si môžete odkúpiť priamo v stredisku, v ktorom je pestovaný, na plantáži alebo v predajniach v Brezne, Banskej Bystrici, Čadci, Liptovskom Mikuláši, Malackách, Považskej Bystrici, Púchove, Rožňave, Senici, Zlatých Moravciach, Žarnovici a Žiline.  Smrek pichľavý, Jedľu normandskú či Borovicu si v predajniach Lesov SR môžete zakúpiť do 21. decembra. Cena za rezaný strom závisí od jeho druhu a výšky.

Zdroj: Lesy SR

V BILLE si však živý strom nekúpite. ,,Avšak na štyroch miestach v Bratislave sa predávajú živé stromčeky na našich parkoviskách, predajcovia si prenajali miesta na predaj stromčekov,” povedala pre Glob.sk hovorkyňa spoločnosti Kvetoslava Kirchnerová.

Kaukazskú jedlu z Dánska rôznych veľkostí si môžete zakúpiť aj v obchodnom dome BAUHAUSE. Stromy ponúkajú v štyroch veľkostiach (basic, standard, exkluziv, luxury) s rôznymi cenami. V Bauhause zakúpite vianočný stromček od 9,90 eur do 159 eur.

Živý stromček si však vyžaduje špeciálnu starostlivosť, aby ihličie zostalo dlho voňavé a svieže. Chladné prostredie, klimatizované haly či pivnice sú najvhodnejším miestom pre skladovanie rezaných vianočných stromčekov. ,,Spodnú časť kmienka odporúčame vložiť do nádoby s vodou, čo napomôže spomaleniu jeho usychania a následnej straty ihličia,” radí štátny podnik Lesy SR.

Na ilustračnom zábere sú pripravené jedle z Dánska na predaj vianočných stromčekov. Zdroj: Glob.sk I David Duducz .

Aj TESCO si pre svojich zákazníkov pripravilo bohatú ponuku živých ihličnanov. Tento rok opäť ponúkajú smreky, borovice, jedličky rôznych veľkostí.  ,,V rámci šetrenia prírody je tento rok obohatená ponuka o stromčeky v kvetináčoch, ktoré môžu zákazníci po sviatkoch zasadiť vo svojom okolí a skrášliť si prostredie, v ktorom žijú,“ poznamenala hovorkyňa Tesco stores SR Eva Čekovská.

Neriskujte, hrozia pokuty

Zaobstarať si živý vianočný stromček na vlastné triko vás môže vyjsť draho. V Trestnom zákone sa totižto uvádza, že ak poškodíte strom či ker, alebo ich vyrúbete bez povolenia, hrozí vám trest odňatia slobody na dva roky. Dĺžka trestu závisí aj od miery poškodenia, ktorej sa páchateľ dopustí. V niektorých prípadoch si môže posedieť za merežami 10 až 15 rokov. Porušenie ochrany stromov a krov sa trestá trojročným pobytom vo väzení. 

Na ilustračnom zábere je predaj vianočných stromčekov. Zdroj: Glob.sk I David Duducz .

Lahodná chuť čerstvého mäsa

Mnohí Slováci si Vianoce bez čerstvej ryby nevedia ani len predstaviť. Nielen supermarkety, ale aj predajcovia rýb pred obchodnými strediskami nemajú núdzu o tovar. Predajcovia avizujú chod menších prevádzok s rybami aj počas víkendu pokiaľ nevypredajú svoje zásoby. Ceny za ryby sú rôzne. V Bratislave sa pohybujú okolo 4,70 eura za kilogram. Niektorí obchodníci majú aj službu čistenia rýb. Za tú si však vypýtajú aj príplatok. Niekde presiahne aj 4 eurá.

Čerstvého Pstruha dúhového, Kapra či Šťuku ešte kúpite aj v prevádzkach Slovenského rybárskeho zväzu. Široký sortiment čerstvých rýb nájdete vo Svite, Považskej Bystrici, Košarovciach, Bielom Potoku a Demänovskej doline. Predajne sú pre vás otvorené od 7:00 do 15:00 hodiny. ,,V našich strediskách bude predaj rýb už len do konca týždňa, teda do piatku,” povedal pre Glob.sk tajoník Slovenského rybárského zväzu Ľuboš Javorník. Pokiaľ nepreferujete čerstvú rybu, v prevádzkach Slovenského rybárskeho zväzu nájdete aj mrazené či pitvané kusy.

Ryba by na štedrovečernom stole nemala chýbať. Zdroj: Glob.sk I David Duducz .

Živé kapre od slovenských a českých dodávateľov nájdete aj v obchodnom dome TESCO. Ponúkané sú v dvoch hmotnostných kategóriách. ,,Pre zákazníkov, ktorí sa rozhodnú siahnuť na Vianoce po naporciovaných čerstvých rybách, sú priamo v obchodoch Tesco pripravené chladené kaprie podkovičky, pstruhy, lososy a sumčeky africké,“ doplnila pre Glob.sk hovorkyňa Tesco stores SR Eva Čekovská.

Najžiadanejší sortiment počas Vianoc

Na nával návštevníkov sa každý reťazec pripravuje po svojom. Spoločnosť BILLA avizuje posilnenie tímov v predajniach a predĺženie otváracích hodín. TESCO zase nabáda na využívanie donáškovej služby Tesco Online nákupy, prostredníctvom ktorej vám tovar príde až domov.

Redakcia Glob.sk oslovila veľké obchodné reťazce, aby zistila aké potraviny idú v predvianočnom období najviac ,,na dračku“. Veľkej obľube sa každý rok tešia potraviny, ktoré tradične navodzujú tú pravú vianočnú atmosféru. „V predvianočnom období sa popri štandardnom pečive,  jednoznačne najviac nakupujú mandarínky, banány a pomaranče,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti BILLA Kvetoslava Kirchnerová s tým, že sa mandariniek v tomto období predá trikrát viac ako jabĺk. ,,Z roka na rok  rastie aj záujem o nápoje, pričom aj v tomto zimnom období je najviac vyhľadávané pivo, dodala Kirchnerová.

Perníky, makrónky, hračky či sezónne potraviny. Po tom všetkom Slováci túžia v čase Vianoc.  Zdroj: Glob.sk I David Duducz .

V tomto období sa v košíkoch objavuje aj množstvo surovín na pečenie. ,,Obľuba sladkého pečiva je stále veľmi vysoká a najviac to pociťujeme práve v predvianočnom období. Ľudia si tento rok najčastejšie žiadajú makrónky,“ povedala majiteľka značky Lulus‘ Bakery Lucia Gažová.

Nákupná horúčka v TESCU sa začala už začiatkon novembra. Vrcholí pritom v decembri a pokračuje až do Štedrého dňa. ,,Najväčší záujem zákazníkov je o špeciálne ponuky na sortiment hračiek, kozmetických balíčkov, oblečenia našej značky F&F pre ženy, mužov i deti, či zimné dekorácie. Zákazníci si pred Vianocami radi doprajú kvalitnejšie a exkluzívnejšie výrobky z ponuky nášho sortimentu,“ skonštatovala hovorkyňa Tesco stores SR Eva Čekovská.

Viac o téme: ceny, kapor, nákupy, obchodné reťazce, predaj, prieskum trhu, Slovenský rybársky zväz, vianočný stromček

Súvisiace články