Politika Spoločnosť Domáce Top

Vianoce si vo veľkom užívajú aj slovenskí politici. Prezradili ako

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Sú tu Vianoce – obľúbené sviatky, ktoré oslavujeme takmer všetci, no každý po svojom. Každá domácnosť má svoje vlastné tradície, ktoré dodržiava, či už ide o obľúbené jedlá, alebo to, ako vyzerá samotný Štedrý deň. My sme zisťovali, ako trávia najkrajšie sviatky v roku slovenskí politici? Tu je odpoveď.

 

Mnohí z nás sa nevedeli dočkať, kedy tu opäť budú Vianoce. Aj keď ani tento rok nebudú biele, ich atmosféru si tvoríme my sami. Pre mnohých vianočné sviatky znamenajú oddych, pokoj, a najmä načerpanie nových síl. Výnimkou nie sú ani slovenskí politici.

Napríklad predseda vlády a podpredseda najsilnejšej politickej strany Peter Pellegrini (Smer-SD) bude tak, ako každý rok, na Vianoce spolu s rodičmi v rodnej Banskej Bystrici. “Ešte som neprišiel na chuť exotickým výletom do zahraničia, a stráviť Vianoce niekde, kde nie je sneh, ale svieti tam slnko a ľudia sú v plavkách. Časom ale tomu možno prídem na chuť. Mám vždy rád, keď je sneh a zima,” povedal premiér. Ako dodal, je šťastím, že tam, kde býva, sa sneh poväčšine na Vianoce nachádza.

“Teším sa, že Vianoce strávim v kruhu rodiny, s tradíciami, s tradičnou vianočnou večerou. Tú opakujeme, čo si ja pamätám, odkedy som sa narodil. Všetci pokračujeme v tej istej tradícii, v tom istom postupe jedál. Pevne verím, že nás obídu akékoľvek tragédie alebo závažné veci, a že si všetci budeme môcť užiť trošku pokoja,” dodal. Rovnako dodržiava aj inú tradíciu – už 17 rokov chodí pravidelne loviť vianočného kapra na štedrovečerný stôl. “Tradície treba dodržiavať,” konštatoval. Poukázal aj na to, že záver roka je mimoriadne náročný, pretože vrcholí predvolebná kampaň. Politické strany sa pripravujú na parlamentné voľby, ktoré budú 29. februára.

Kapor, kapor a opäť kapor

Svoje vianočné sviatky nášmu protálu priblížil aj podpredseda parlamentu a predseda Mostu-Híd Béla Bugár. Ten podľa vlastných slov každý rok trávi Štedrý deň v kruhu rodiny. Dopoludnia s manželkou postavia a ozdobia stromček a následne pripravujú štedrovečernú večeru. Dlhé roku sme večerali vo štvorici. Pri štedrovečernom stole sme sedeli manželka, dcérka, moja svokra a ja. Teraz, keď je naša dcéra už vydatá, za stolom je nás o jedného viac. Je s nami aj náš zať. Na stole nemôže chýbať kapor na zemiakovej „postieľke“, makové koláče a dobré víno,” prezradil Bugár.

Vianoce vníma ako rodinný sviatok, kedy sa stretne s rodinnými príslušníkmi, s ktorými vedie dlhé, zaujímavé a príjemné rozhovory. Avšak, dovolenku si počas sviatkov nevie predstaviť. Polnočná omša je neoddeliteľnou súčasťou Štedrého dňa, rovnako ako ranné omše, takzvané roráty počas adventu. Sme veriaca rodina, do kostola chodíme počas celého roka,” vysvetlil. Pre Glob.sk prezradil aj to, ako bude tráviť oslavy Silvestra a príchodu nového roka. “Silvester trávim s manželkou, niekedy s priateľmi,” uzavrel.

Béla Bugár strávi Vianoce v kruhu rodiny, dodržiavajú aj tradičné slovenské zvyky. Zdroj: Glob.sk

Inkognito

To, ako trávi vianočné sviatky, prezradil aj predseda parlamentu a predseda koaličnej SNS Andrej Danko. “Som z Gemera, Vianoce trávim tradične. Počas večere nesmie chýbať oblátka, med, kapustnica a ryba, aby nám neuletelo šťastie. Vianoce strávim pri stromčeku, a ak sa bude dať, tak pôjdem aj lyžovať,” uviedol pre Glob.sk.

O Vianociach sa rozrozprával aj predseda opozičnej SaS Richard Sulík. Ten je známy svojou záľubou vo varení a pečení a na sociálnych sieťach ukazuje ľuďom, ako vyzerajú prípravy na sviatky u nich doma. Vianoce trávi v kruhu rodiny mimo Bratislavy. “Budeme úplne inkognito,” uviedol pre Glob.sk.

Predseda strany SNS Andrej Danko jedáva na Vianoce rybu, aby im v rodine neuletelo šťastie. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Exotická destinácia podľa Kollára

Vianoce mimo Slovenska tento rok trávi predseda opozičnej Sme rodina Boris Kollár. Ten pre Glob.sk prezradil, že sa momentálne nachádza v Thajsku. “Som tu spolu s rodinou – bratom, synom Arturom, jeho mamou Barborou a mojou 81-ročnou mamou. Budeme oslavovať veľmi podobné Vianoce, ako u nás – pôjdeme aj na polnočnú omšu, je tu katolícky kostol. Jedinou výnimkou je, že namiesto lyžovania budeme počas dňa na pláži,” povedal. Ako dodal, budú mať aj rovnakú vianočnú večeru, ako na Slovensku – do Thajska si priniesli slovenské suroviny, aby si mohli pripraviť tradičné slovenské vianočné jedlá.

“Doniesli sme si sem údené, klobásy, sušené slivky a dubáky. Budeme mať pravú slovenskú kapustnicu z našich ingrediencií. Rezeň sa dá kúpiť aj tu, rovnako aj ryba. Budeme mať rybu, rezeň, kapustnicu a zemiakový šalát,” prezradil. V Thajsku plánuje ostať až do Nového roka.  Podľa jeho slov by sa ale každý politik mal na Vianoce stiahnuť a neotravovať ľudí. “Aspoň cez Vianoce, počas sviatkov, minimálne do Troch kráľov by sa nemal ozvať ľuďom. Myslím, že by to mali spraviť všetci politici. Maximálne komunikovať súkromie, ale určite nie politické témy,” povedal vo videu, ktoré si zdieľal na sociálnej sieti.

Tradičné liptácke Vianoce

Prežitie vianočných sviatkov priblížili pre Glob.sk aj členovia koalície PS/Spolu. Napríklad Simona Petrík prezradila, že tým, že je z Liptova, sa u nich slávia Vianoce po “liptovsky”. “Začíname prípitkom – hriatô, potom si dávame oplátky, na ktoré lyžičkou “nakreslíme” krížik. Po nich ide náš typický slaný vianočný koláč “švábovník”. Je to koláč zo švábky – tak voláme na Liptove zemiaky. Tento kysnutý koláč má v strede plnku zo zemiakového pyré, bryndzu, maslo a kôpor. Jeme ho vždy teplý so strúčikom cesnaku. Po ňom si dávame za lyžicu šúľancov s makom,” vysvetlila pre Glob.sk. Následne pokračujú kapustnicou a údeným mäsom so “slepou kurou”, čo je domáca knedľa robená s klobásou a varená v kapustnici.

Čo sa týka tradícii, tak svoju rodinu označila za klasikov. “Z tých tradičných liptovských zvykov je to napríklad uloženie peňazí pod obrus, aby sme ďalší rok žili v hojnosti. Lyžičkou vždy urobíme na oplátku krížik, až potom ju jeme. Tým poďakujeme za to, že aj tento rok bol pre nás požehnaný. Z detstva mám uchovaný zaujímavý zvyk chodiť o piatej podvečer s otcom do evanjelického kostola na služby božie, keďže je evanjelik, a potom ešte na polnočnú omšu do katolíckeho kostola s mamou, keďže je katolíčka. Aby to bolo fér,” dodala na záver s tým, že Vianoce trávi doma na Liptove a na Spiši u svokrovcov.

Takto oslavovala Vianoce ako dieťa Simona Petrík. Zdroj: PS/Spolu

Novinky v rodine Michala Trubana

Tradície v rodine dodržiavajú aj u Miroslava Beblavého. Tí majú na štedrovečernom stole okrem kapustnice a ryby (zvyčajne pstruha, ktorého kupuje poslanec už spracovaného) aj bobálky. Ide o tradíciu, ktorú priniesla jeho manželka, ktorá pochádza z východu Slovenska. “Na Vianoce chodíme aj s našimi synmi k rodičom. Zvykli sme striedať Michalovce a Bratislavu, ale keďže nás už obaja rodičia mojej manželky opustili, tento rok budeme v Bratislave. Naším zvykom je, že najmladší  po jednom odovzdáva darčeky spod stromčeka a obdarovaný si ho pred všetkými rozbalí,” vysvetlil. Ako dodal, Vianoce sú pre nich skriktne rodinné a jedinýkrát boli mimo domova v čase, kedy začal lietať Ryanair. Vtedy išli na “poznávačku do Grécka”. “Tento rok bol pre nás veľmi náročný, preto plánujeme byť doma, čítať si a oddychovať,” uzavrel.

V krátkosti sa na tému Vianoce vyjadril aj líder koalície Michal Truban. Ten uviedol, že tieto Vianoce strávi po prvýkrát so svojou partnerkou Adelou. “Rozhodli sme sa pre živý stromček. Je to asi dvojmetrová jedlička, ktorú sme kúpili ako množstvo ďalších Bratislavčanov v obchodnom centre. Zopár ozdôb sme obaja dostali z rodinných zásob a zvyšok sme kúpili. Zdobili sme ho víkend po Mikulášovi, pretože sme si chceli navodiť vianočnú atmosféru v tom politickom zhone o trochu skôr,” uzavrel.

Líder PS/Spolu strávi Vianoce so svojou priateľkou Adelou. Zdroj: PS/Spolu

Glob.sk k téme oslovil aj strany Za ľudí a OĽaNO. Do uzávierky nereagovali.

Mohlo by vás zaujímať