Domáce Spoločnosť Top

Vianoce sú aj o darčekoch, ktoré nesadli. Poradíme, čo s nimi

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Vianoce so sebou prinášajú aj darčeky, ktoré nie sú niekedy tou správnou voľbou. Nesprávna veľkosť, či zlá farba telefónu môžu spôsobiť doslova hystériu. Našťastie nie je všetko stratené. Množstvo darčekov je možné ešte stále vymeniť. Dôležité je neváhať a konať.

 

Nevhodný fotoaparát, chladnička, vysávač či kávovar. Aj takéto darčeky je možné vymeniť. Ak vám z akéhokoľvek dôvodu nevyhovujú, môžete ich vrátiť alebo vymeniť do 14 dní od nákupu. Obchody s elektrotechnikou a spotrebičmi však upozorňujú, že tovar, ktorý vraciate, musí byť nepoužívaný a zabalený v originálnom obale, spolu s dokladom o zaplatení, záručným listom a návodom na obsluhu.

Za darček, ktorý vraciate, si môžete vybrať iný. Ak bude lacnejší, rozdiel v cene obchodníci vrátia. Ak bude drahší, rozdiel si budete musieť doplatiť. Dokonca si môžete vrátený tovar vymeniť za peniaze.

Niektorí obchodníci dokonca predlžujú doby vrátenia, ak ste napríklad členmi ich klubu a podobne.

Internetové obchody

Portály ponúkajú takisto vrátenie tovaru do 14 dní od zakúpenia. Stačí vyplniť online formulár a tovar odoslať alebo prípadne doniesť na predajňu.

Vo všeobecných obchodných podmienkach nájdete informácie, ktoré sa týkajú aj vrátenia nechcených darčekov. Vrátiť je možné iba tovar nepoškodený a podľa možností v pôvodnom obale. Ak splníte tieto podmienky, vrátia vám sumu v hodnote daného tovaru.

 

Nie je problém vrátiť ani pomocníkov do domácnosti. Zdroj: pixabay.com

Predĺžená doba vrátenia

Pokiaľ oblečenie pod stromček nesplnilo vaše očakávania, tovar môžete vrátiť do 30 dní. Nemôže byť poškodený a dôležité sú všetky originálne etikety a visačky. Existujú dva spôsoby vrátenia. Ten najjednoduchší je vrátenie do ľubovoľného obchodu.

Ak bol tovar kúpený v predajni, zadarmo si ho môžete vymeniť. Stačí priniesť oblečenie spolu s dokladom o nákupe a predajcovia vám pomôžu vyplniť potrebné tlačivo. Ak chcete za svoj tovar peniaze, aj tento variant je možný.

Oblečenie kúpené cez e-shop je možné vrátiť v kamennom obchode alebo prostredníctvom kuriéra. Na internete vyplníte formulár, kde zároveň objednáte odvoz kuriérom. Zásielku musíte zabaliť. V prípade vrátenia kuriérom niektoré e-shopy s oblečením z refundácie odčítajú poplatok, a tiež poplatok za dopravu. Zvyšnú čiastku za tovar obchody vrátia na účet. Predajne ponúkajú aj možnosť vrátenia peňazí za tovar na darčekové poukážky. Tie môžete neskôr využiť na nový nákup, či darovať známym.

V súvislosti s pandémiou mnohí obchodníci predlžujú dobu vrátenia počas sviatkov. Oblečenie u mnohých môžete vrátiť až do 100 dní. Väčšinou je to podmienené dátumom objednania.

 

Mnohé obchody predlžujú dobu vrátenia oblečenia. Zdroj: pixabay.com

Nesprávna veľkosť

Nesprávny odhad veľkosti spodnej bielizne nemusí byť takisto problém. Vrátiť alebo vymeniť výrobok za iný môžete v lehote 14 dní od jeho prevzatia.

Treba však dbať na sprísnené podmienky. Tovar musí byť v pôvodnom a nepoškodenom obale. Spotrebiteľ má právo si tovar vyskúšať s tým, že by mal dodržať základné hygienické predpoklady. Zákazník by si mal tovar skúšať najlepšie cez spodnú bielizeň alebo použiť napríklad pribalenú ochrannú fóliu (v prípade nohavičiek či plaviek). Ak sa tieto hygienické podmienky nedodržia, tovar už nie je možné vrátiť. O spomínaných podmienkach by mal formou zreteľného textu na obale tovaru informovať predávajúci.

Treba dbať aj na to, aby mal výrobok originálne visačky a nejavil žiadne známky nosenia či poškodenia. Mnohí obchodníci upozorňujú, že ak zákazník nevráti tovar s kompletným príslušenstvom a v tvrdej škatuli (napríklad pri plavkách bude chýbať obal alebo vešiak) výmena tovaru mu nebude uznaná. Krabičky a visačky totiž obsahujú viditeľné aj skryté hologramy či ochranné známky originality tovaru. Preto to nie je len obal tovaru, ale jeho súčasť.

 

Pri spodnej bielizni treba dbať na hygienické podmienky. Zdroj: pixabay.com

Iná predstava

Vrátiť náušnice či hodinky je možné do 14 dní. Ak bol darček kúpený cez internet, pošlete ho spolu s dokladom o kúpe a vyplneným sprievodným dokumentom spať na adresu, ktorú uvádza predajca. Dôležité je aj číslo bankového účtu, na ktorý vám vrátia peniaze.

V niektorých obchodoch v prípade akcií viazaných na nákup viacerých šperkov (akcia 3+1 zadarmo a podobne) je možné vrátiť buď celý akciový set alebo jeden produkt, z ktorého hodnoty bude odpočítaná cena akciového produktu zo setu. Tiež je možný variant vrátenia jedného produktu spolu s akciovým produktom, kedy vám vrátia hodnotu produktu kupovaného v plnej cene. Možné je aj vymeniť jeden produkt zo setu za iný produkt v rovnakej hodnote.

V prípade kamenných predajní platí rovnaké pravidlo. Nepoškodený tovar je možné vrátiť či vymeniť do 14 dní spolu s dokladom o kúpe.

Keďže koronavírus stále zúri, mnohí obchodníci predlžujú lehotu na výmenu, nie však na vrátenie. Niektorí až do konca januára budúceho roka.

 

Predĺžená doba vrátenia sa vzťahuje aj na šperky. Zdroj: pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať: