Domáce Ekonomika Kauzy Top

VIDEO AKO DÔKAZ Škandalózne odhalenie. Na výstavbu D4 a R7 vozia kontaminovanú zeminu zo skládok

Pri výstavbe D4 a R7 používajú ako podklad kontaminovanú zeminu z nelegálnych skládok. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Škandál! Na výstavbu diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 využívajú ako podklad zrejme kontaminovanú zeminu z čiernej skládky ako aj nelegálne vyťažený štrkopiesok. Podozrenia už preveruje Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave. Podľa informácií Glob.sk stoja za dovozom pravdepodobne toxickej zeminy firmy spojené s odpadkovým kráľom hlavného mesta Michalom Grebečim. Do jeho domu malo dnes v skorých ranných hodinách nabehnúť policajné komando.

 

Polícia preverovala vyvážanie kontaminovanej zeminy pod diaľnicu od júla tohto roka. Pôvodne malo ísť o zeminu z areálu bývalej autobusovej stanice na bratislavských Mlynských nivách. V tejto veci polícia začala aj trestné stíhanie vo veci neoprávneného nakladania s odpadmi. Celú vec rieši aj Slovenská inšpekcia životného prostredia.

Podľa informácií Glob.sk má polícia v prípade nové informácie. Na výstavbu D4 a R7 – takzvaný obchvat Bratislavy – majú voziť kontaminovanú zeminu z okolia Mosta pri Bratislave konkrétne z oblasti Studené, ale aj z Petržalky. V prvom prípade má ísť o nelegálne vyťažený štrkopiesok.

Ťažbu štrkopieskov povolil Okresný úrad Senec spoločnosti Michala Grebečiho NDD, s.r.o. v rozpore so zákonom. Úrad vydával rôznym subjektom súhlas na využitie odpadov na terénne úpravy tejto lokality, čo v praxi znamená, že na ornú pôdu začali kšeftári dovážať odpad v obrovskom množstve. Konkrétne NDD má v súčasnosti zneužívať toto povolenie a pod zámienkou terénnych úprav na pozemku, ťaží bez akéhokoľvek povolenia štrk, jamy naváža odpadom a zmiešanú zeminu vyváža ako podklad pod diaľnicu. Glob.sk má k dispozícii videozáznam, ktorý potvrdzuje vyššie spomínané informácie.

Okrem štrkopieskov z Mostu pri Bratislave má na stavbe diaľnice končiť aj kontaminovaná zemina z Petržalky. V súčasnosti je v tejto časti Bratislavy aktuálne rozoberaná stará enviromentálna záťaž – bývalá skládka priemyselného odpadu. Na skládku boli okrem stavebných odpadov v minulosti uložené aj nebezpečné odpady z priemyselnej a poľnohospodárskej výroby. Dnes je kopec na základe povolenia mestskej časti Bratislava – Petržalka rozoberaný. Podľa našich informácií odpad z tejto skládky vyvážajú ako materiál na stavbu diaľnice a rýchlostnej cesty D4 – R7. Odstránenie navážkového valu realizuje spoločnosť ABASK RECYCLING, s.r.o.. Za firmou stojí podľa výpisu z obchodného registra oficiálne Roman Múčka z Pezinka. Polícia potvrdila, že dnes zasahuje aj v pezinskom okrese, u koho nekonkretizovala. Za firmu ABASK oficiálne vždy vystupuje Michal Grebeči.

Glob.sk sa pýtal Národnej diaľničnej spoločnosti na aktuálnu situáciu a na škandalózne informácie okolo výstavby D4 a R7. Tí dávajú od celej veci ruky preč. “NDS túto stavbu nerealizuje. Koncesionárom, ktorý realizuje výstavbu, je združenie Zero Bypass Limited,” reagovala hovorkyňa NDS Michaela Michalová. O stanovisko sme požiadali aj konzorcium, ktoré stavbu realizuje. Správu budeme aktualizovať.

 

Firmy okolo Michala Grebečiho majú navážať kontaminovanú pôdu ako podklad pod D4 a R7. Zdroj: Archív