Domáce Prievidza Spoločnosť Top

VIDEO Aktivistov, ktorí chceli skončiť “dobu uhoľnú”, obvinili. Dnes protestujú pred Úradom vlády

Aktivisti b oli na polícií viac ako 24 hodín. Foto: Tomáš Halász/Greenpeace

BRATISLAVA – Aktivistov z Greenpeace dnes nečakali najlepšie správy. Hornonitrianske bane ich totiž v nadväznosti na stredajšiu akciu žalujú. Podľa nich svojim protestom mohli ohroziť nielen zamestnancov, ale aj fungovanie podniku. 

 

“Vyšetrovateľ z Prievidze  obvinil 12 aktivistov z prečinu poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia spáchaného formou spolupáchateľstva,” informoval Glob.sk hovorca Krajského riaditeľa PZ v Trenčíne Pavol Kudlička.

“Skončite dobu uhoľnú!”  S takýmto transparentom vyliezlo 12 aktivistov na ťažobnú vežu Hornonitrianskych baní v Novákoch. “Polícia obvinila 12 aktivistov z prečinu poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia,” napísala si organizácia Greenpeace na svoju sociálnu sieť.  “Naši aktivisti nie sú zločinci a rozhodne nešli na ťažobnú vežu niečo alebo niekoho ohrozovať,” tvrdia. “Firmu, ktorá dokázateľne znečisťuje životné prostredie a dlhodobo ničí zdravie miestnych obyvateľov, nikto neobviní. Títo ľudia poukázali na naozajstné ohrozenie a teraz sú predmetom vymyslených obvinení!”

Aktivisti vyliezli na vežu v skorých ranných hodinách. Foto: Vlado Benko jr / Greenpeace

Aktivisti v ranných hodinách vnikli do areálu Hornonitrianskych baní a vyliezli na vežu. Na ňu vyvesili 15 metrov dlhý banner s nápisom Skončite dobu uhoľnú! Protestovali tak proti deštruktívnej ťažbe a spaľovaniu uhlia. Ich čin bol reakciou na minulotýždňové zasadnutie vlády, kde bola odobrená ďalšia ťažba.

V stredu okolo jedenástej hodiny polícia zadržala 15 aktivistov zo štyroch rôznych krajín. Prvých troch prepustila ešte večer. Zvyšných 12 zostalo vo väzbe až do štvrtka. “Aj po 24 hodinách od zadržania čakáme na ďalší postup polície.Veríme, že nie je dôvod aktivistov zadržiavať tak dlho. Nie sú to žiadni zločinci, ale ľudia, ktorí sú odhodlaní riskovať svoje nepohodlie a upozorniť tak na dôležité problémy znečistenia životného prostredia a ohrozenia zdravia ľudí,” povedala Ivana Kohutková, riaditeľka Greenpeace Slovensko.

„Skončiť dobu uhoľnú znamená nechať uhlie v zemi a prestať ho spaľovať. Nastal čas, aby vláda prestala riešiť rozpočet jednej firmy a miesto toho sa zamerala na skutočný koniec uhlia. Taký, čo šetrí zdravie ľudí aj životné prostredie. Slovensko má na viac,“ vyhlásila Júlia Sokolovičová, expertka na energetiku Greenpeace CEE.

Aktivisti pred Úradom vlády

V súvislosti s obvinením sa pred Úradom vlády dnes popoludní – od 15tej hodiny stretávajú viaceré iniciatívy. Cieľom zhromaždení je vyjadriť podporu obvineným. “Jediný kto tu však niečo ohrozuje a poškodzuje je v skutočnosti spoločnosť Hornonitrianske bane Prievidza a.s., ktorá vykonáva ťažbu najviac nekvalitného hnedého uhlia, ktorého využitie je neefektívne z environmentálneho aj ekonomického hľadiska. Týmto vyjadrujeme všetkým ešte stále zadržiavaným ľuďom solidaritu. Chrániť túto planétu nie je zločin!” píše sa v popise udalosti na sociálnej sieti.