Spoločnosť Domáce Kultúra Top

VIDEO Art Film Fest v žiare reflektorov. Cenu si odniesol herec Roman Luknár

Zdroj: TASR / Františšek Iván

BRATISLAVA – Festival Art Film Fest je v plnom prúde. Filmový sviatok prilákal do metropoly východu niekoľko známych osobností zo sveta filmu. Piatkový večer patril otváraciemu ceremoniálu, kde sa rozdávali ocenenia. Najväčším lákadlom večera bol červený koberec, kde sa predstavili známe hviezdy.

 

Medzinárodný filmový festival Art Film Fest oficiálne otvoril v piatok večer prezident festivalu Milan Lasica. Napriek tomu, že počasie počas úvodného ceremoniálu festivalu príliš neprialo, verejnosť si nenechala ujsť hviezdy na červenom koberci.

 

Počas slávnostného večera rezonovali známe slovenské mená: Dorota Nvotová, Peter Batthyány, Braňo Deák, Karolína Chomisteková, Ady Hajdu, Juraj Čurný, Lucia Hurajová, Peter Nágel, Milan Lasica, Roman Luknár, Ján Greššo, Boris Farkaš a mnohí ďalší. Pozrite si, ako vyzeral prvý deň filmového festivalu.

 

Filmová duša

Začiatok Art Filmu si nenechali ujsť ministerka kultúry Ľubica Laššáková ani bývalý prezident Rudolf Schuster, ktorý zavítal na festival aj minulý rok. Filmový festival vtedy opísal jedným slovom – ,,diváci, bez nich nebude nič”.

Príchod bývalého prezidenta Schustera. Zdroj: Art Film Fest

Vyhýba sa oceneniam

Na úvodnom ceremoniáli si cenu Hercova misia za mimoriadny prínos hereckému umeniu odniesol herec Roman Luknár. Odovzdal mu ju režisér najnovšieho filmu Casino.$k, filmár Ján Sabol. Spomínaný film si tiež môžete pozrieť na festivale. ,,Je to moja prvá cena v živote. Film nerobím kvôli cenám, ale preto, že ma to baví,” povedal Luknár k oceneniu. Na pódiu sa poďakoval svojim rodičom, partnerke a všetkým tvorcom, ktorí ho prizvali na spoluprácu na filmových projektoch. „Keby nebolo ich, dnes večer tu nestojím a nemám túto cenu,“ dodal.

Verejné odovzdávanie ceny Hercova misia bolo v sobotu na Dolnej bráne na Hlavnej ulici v Košiciach. Na herecká hviezdu sa prišlo pozrieť niekoľko jeho priaznivcov. ,,Uvedomil som si, že Roman Luknár je naozaj bytostne filmový herec a táto cena je venovaná majstrovstvu pred filmovou kamerou, takže tá voľba bola celkom jednoduchá. Roman si vyprofiloval názor na festivaly na ocenenia, ten názor treba rešpektovať, ale o to viac si vážim, že ocenenie Hercova misia v tomto roku prijal,” zdôraznil umelecký riaditeľ festivalu Peter Nágel. Herec Luknár je známy tým, že sa vyhýba ceremoniálom a oceneniam.

 

Roman Luknár si prevzal Hercovu misiu. Zdroj: Art Film Fest

Pokračujeme ďalej

Filmový festival ale s ocenením Hercova misia ešte nekončí. Na svojom záverečnom ceremoniáli odovzdá tú istú cenu aj obľúbenému českému hereckému velikánovi Jiřímu Lábusovi. Na slávnosti udelia tiež cenu Zlatá kamera, ktorú získa maďarský filmár Kornel Mundruczó. Cenu prezidenta festivalu zase získa za prínos slovenskému filmovému umeniu legendárny herec Štefan Kvietik. Art Film Fest udeľuje aj ďalšie ocenenia, o ktorých Glob.sk informoval.

Dnes sa diváci môžu tešiť na premiéru nového slovenského filmu Loli paradička. Vznikal ako rodinný projekt a na premietaní sa zúčastnia aj samotní tvorcovia. Hlavné postavy príbehu, predavač medovníkov Milan a Rómka Veronika sa do seba zamilujú, no ich láske padajú pod nohy polená. Nevšedný pár vzbudzuje pre svoju inakosť predsudky okolia. Loli paradička sa natáčal na autentických jarmokoch. Film je zaujímavý tým, že sa v ňom hovorí východoslovenským dialektom. ,,Prvý jarmok bol pre nás zabijak, no čím viac sme ich absolvovali, tým lepšie sme sa vedeli dohodnúť s miestnymi. Na poslednom natáčaní dokonca vyhlásili v miestnom rozhlase, že sa tam bude nakrúcať a ľudia začali spolupracovať. No trvalo to dva roky,” povedala pre Art Film producentka filmu Marka Staviarska. Slávnostná festivalová premiéra Loli paradička je naplánovaná dnes o 20:00 v kine Úsmev.

 

Film Loli paradička. Zdroj: Art Film Fest

Lákavý maratón

Deväťdňový filmový maratón premietne viac ako 150 filmov svetovej i domácej produkcie. Výnimočnosťou festivalu je, že viaceré projekcie osobne uvádzajú ich tvorcovia. Dokonca po filme zostanú diskutovať s publikom. Na Art Film Feste sa tradične konajú autogramiády, rôzne koncerty a výstavy. Všetky aktuálne informácie ohľadom programu a cien vstupeniek na jednotlivé filmy zverejňuje Art Film na svojej stránke.

 

Galéria
Úvodný ceremoniál. Zdroj: Art Film Fest
Art Film obľubuje aj bývalý prezident Schuster. Zdroj: Art Film Fest
Prezident Art Film Festu Milan Lasica prichádza na festival. Zdroj: TASR / Roman Hanc
Ministerka kultúry Ľubica Lašššáková prichádza na festival. Zdroj: TASR / Roman Hanc
Umelecký riaditeľ festivalu Peter Nágel. Zdroj: Art Film Fest
Roman Luknár prichádza na slávnostné otvorenie festivalu. Zdroj: Art Film Fest
Úvodného ceremoniálu sa zúčastnil aj bývalý prezident Schuster. Zdroj: Art Film Fest
Dorota Nvotová na červenom koberci. Zdroj: Art Film Fest
Herec Peter Batthyany na červenom koberci. Zdroj: Art Film Fest
Herec Braňo Deák. Zdroj: Art Film Fest
Na Art Filme sa objavili aj známe modelky. Zdroj: Art Film Fest
Prezident Milan Lasica. Zdroj: Art Film Fest
Ocenený Roman Luknár. Zdroj: Art Film Fest
Luknár počas tlačovej konferencie. Zdroj: Art Film Fest
Nágel počas tlačovej konfrencie. Zdroj: Art Film Fest
Art Film Fest ukončil svoj ďalší ročník. Zdroj: Art Film Fest
navigate_before
navigate_next