Domáce Šport Top

VIDEO Bláznivá a brutálna etapa na pretekoch Paríž – Nice. Divoké počasie Sagana nezničilo, skončil tesne druhý

BRATISLAVA – Cyklisti to majú momentálne naozaj zložité. Nielenže sú konfrontovaní s koronavírusom a rôznymi obmedzeniami, zákazmi i  karanténami, ale ešte ani počasie im nepraje.

Na pretekoch Paríž – Nice majú za sebou dve etapy a obe boli uzimené, upršané a fúkalo im, ako vo veternom aerodynamickom tuneli. Prezývka podujatia – “Cesta za slnkom” má tak zatiaľ ironický nádych, keďže slnka si cyklisti užili iba na pár minút. Aj napriek týmto podmienkam sa v parádnej forme prezentuje Peter Sagan, i keď ešte nebol ani raz v elitnej desiatke. V prvej etape pomohol Maxovi Schachmannovi k víťazstvu, v druhej slovenský šampión spolu s tímovými kolegami z Bory určoval a diktoval tempo a taktiku celej etapy. Pelotón svojou aktivitou rozdelili na množstvo skupín, množstvo favoritov na celkové prvenstvo dostali z hry a vo finiši perfektne rozbehol špurt pre Pascala Ackermana. To, že nemecký rýchlik nezvládol záver v súboji s Talianom Nizzolom bola už iba jeho chyba.

Aj preto sa dalo predpokladať, že tretia etapa do La Châtre bude tímovo pripravená pre Sagana. Mala 213 kilometrov a okrem jednej horskej prémie tretej kategórie to bola čistá rovina, na ktorej si jazdci mohli otestovať nohy na dvoch špurtérskych prémiách. V závere pripravili organizátori pre pelotón dva kruhové objazdy na posledných 1500 metroch, čo mohlo ešte situáciu pred finišom zdramatizovať, no záverečných 750 metrov to už bola iba rovinka do cieľa. Presne typ etapy pre Petra Sagana, aj keď podobné plány mali aj Caleb Ewan, Sam Bennett, Giacomo Nizzolo či čierny kôň podobných dojazdov Cees Bol.

Počasie bolo v tretej etape opäť pod psa, pršalo, fúkal silný vietor a teplota bola takisto mizerná – 12 stupňov. Podmienky absolútne katastrofálne a aktivita v pelotóne tomu zodpovedala. Veď priemerná rýchlosť pelotónu bola 32 kilometrov za hodinu, čo je za normálnych okolností výletná jazda. Nikto sa nikam nehrnul, čo využil Belgičan Tom Devriendt, ktorý odskočil z balíka po štyroch kilometroch a po 100 kilometroch sólo jazdy mal viac ako 7 minútový náskok. Odvaha na sólo jazdu v týchto neľudských podmienkach obdivuhodná, veď do cieľa ostávalo ešte viac ako 100 kilometrov. Nečudo, že Devriendt vyhral úvodnú špurtérsku aj horskú prémiu, no jeho náskok postupne prudko klesal.

Daň za únik bola razantná, rýchla a zničujúca. Pikantné je, že Belgičan musel navyše zastať na železničnom prejazde pred prichádzajúcim vlakom. 26km pred cieľom bol Devriendt späť v balíku, po 188 kilometroch sólo jazdy, no bol určite rád, že sa skončila jeho jazda Dona Quijota. Čo sa nemenilo, to bolo počasie, kde vietor naberal na sile a jazdci sa tak tlačili k sebe ako sardinky. Kto bol v strede, akoby vyhral prvú cenu v lotérii. Posledných 20 kilometrov bolo nesmierne tvrdých, vyčerpávajúcich a najmä extrémne náročných na psychiku. Prísť do cieľa bez straty a ľudovo povedané prežiť. Bolo zázrakom, že neprišlo k žiadnemu väčšiemu pádu. Pár drobných bolo, aj Juraj Sagan sa po jednom vyváľal na zemi, no okrem pár škrabancov mu nič nebolo.

Špurtéri sa šetrili na finiš a domestici tímov ako tak chránili lídrov tímov v závetrí v balíku. V závere sa navyše profil trate zmenil a k slovu prišli aj poľné, úzke cesty. Motiváciu navyše mal Peter Sagan, ktorý pred desiatimi rokmi práve na Paríž – Nice v etape do Aurilaccu získal svoj prvý profesionálny triumf a odvtedy ich má na svojom konte 113. „Bolo to pred desiatimi rokmi, je potešujúce byť opäť na tom istom mieste. Uvidíme, čo sa dnes stane. Je to dlhá, tvrdá etapa a je tu aj veľmi zlé počasie. Dúfam, že prežijem. Musíme byť stále pripravení na všetky možné scenáre. Myslím, že som v poriadku a zlepšujem zo dňa na deň,“ povedal pred etapou Peter Sagan. Bude to v La Châtre jubilejná slovenská oslava? Aj keď finišovať po takmer šiestich zmrznutých hodinách, veternej smršti a vodných kúpeľoch bolo abnormálne demotivujúce.

Záver bol naozaj mimoriadne náročný, keďže tempo začali určovať jazdci Deceuninck – Quick-Step a úradoval aj silný bočný vietor a to rýchlosťou okolo 40 kilometrov za hodinu. Udržať sa vpredu chceli všetci, čo stupňovalo nervozitu v pelotóne. Prvá skúška taktiky jednotlivých tímov prišla 19 kilometrov pred cieľom na špurtérskej prémii, ktorú vyhral… No že by sa jazdci trhali o to, kto ju získa pre seba, sa nedá povedať. Peter Sagan sa dopredu musel predierať úplne zo záveru balíka, no našťastie pre slovenského cyklistu pelotón držal rovnaké tempo. Bora sa do víťazstva na prémii nezapojila, tu vyhral Mads Pedersen, Sagan a spol. sa šetrili na finále v La Châtre. Aké bude? Určite bláznivé, keďže rýchlosť sa enormne zvýšila a najmä Deceuninck – Quick-Step rozpútal na ceste doslova peklo, veď aj vďaka vetru leteli cyklisti 75 kilometrovou rýchlosťou.

Belgičania si pripravovali pozíciu pre Sama Bennetta alebo Juliana Alaphillipeho. Spolu s nimi sa na špici striedali aj tímy Bory-Hansgrohe, FDJ a Lotta-Soudal, takže pretlak vpredu bol ako v tlakovom hrnci. Našťastie, cesty už boli čiastočne suché, takže podmienky sa pred finišom zlepšili. Na špici boli všetci Ewan, Sagan, Bennett, Viviani, Gilbert, Matthews a potom to prišlo. Pád 7 kilometrov pred cieľom, po tlačenici a pri brutálnom tempe. No Sagan sa mu vyhol a pokračoval ďalej, dokonca sa pokúsil nastúpiť do trháku, ale bez úspechu. Kto to napokon bude? Určite nie Bennett, ktorý po páde skončil v bariére, ale Iván Garcia Cortina, ktorý šokoval a prekvapil všetkých. Peter Sagan skončil tesne na druhom mieste, o pol kolesa. Tretí bol Andrea Pasqualon.

Výsledky 3. etapy – Chalette – La Chatre (214 km)

1. Ivan Garcia Cortina (Šp./Bahrajn-McLaren) 5:49:55 h, 2. Peter SAGAN (SR/Bora-hansgrohe), 3. Andrea Pasqualon (Tal./Circus-Wanty Gobert), 4. Cees Bol (Hol./Team Sunweb), 5. Nacer Bouhanni (Fr./Team Arkea-Samsic), 6. Rudy Barbier (Fr./Israel Start-Up Nation), 7. Anthony Turgis (Fr./Total Direct Energie), 8. Giacomo Nizzolo (Tal./NTT Pro Cycling Team), 9. Mads Schmidt Würtz (Dán./Israel Start-Up Nation), 10. Oliver Naesen (Belg/AG2R La Mondiale – všetci rovnaký čas ako víťaz, … 68. Juraj SAGAN (SR/Bora-hansgrohe) +1:53 min

Poradie po 3. etape: 1. Maximilian Schachmann (Nem./Bora-hansgrohe) 13:12:01 h, 2. Nizzolo +13 s, 3. Jasper Stuyven (Belg./Trek Segafredo) +21, 4. Würtz +25, 5. Sergio Andres Higuita Garcia (Kol./EF Pro Cycling) + 26, 6. Nils Politt (Nem./Israel Start-Up Nation) + 28, … 10. P. SAGAN +36, 90. J. SAGAN +14:41

Mohlo by vás zaujímať