Domáce Ekonomika GPlus Spoločnosť Servis Domáca Top

VIDEO Novinka, ktorá má pomôcť zamestnancom. Drahé súdy pre nezaplatené nadčasy budú zrejme minulosťou

Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

BRATISLAVA – Koniec drahým súdnym sporom. Presne s takouto víziou a odhodlaním sa pustilo občianske združenie Pracujúca chudoba do ďalšieho boja za zlepšenie práv zamestnancov. Novinka, ktorá je už teraz na pretrase, má docieliť zrušenie súdnych poplatkov v pracovnoprávnych sporoch. Ešte ale nie je všetko vyhraté. Návrh Pracujúcej chudoby si osvojila strana Smer-SD, ktorá ho predložila parlamentu. Teraz sa však čaká, ako sa politici k tejto veci postavia.

 

Boj za svoje práva. Tak nazvalo občianske združenie Pracujúca chudoba ďalšiu zo svojich snáh o zlepšenie pracovnoprávnych vzťahov medzi zamestnancom a zamestnávateľom. Po novom by už nemuselo byť len akýmsi zbožným želaním, aby súdne spory, ktoré sa týkajú vašej práce, boli zadarmo. A teda bez poplatkov, ktoré sa môžu vyšplhať aj na stovky eur. Doteraz ste museli už pred začatím súdneho sporu zaplatiť 66 eur ako správny poplatok. Následne bolo treba uhradiť 6 percent zo žalovanej sumy, čo sa v niektorých prípadoch dokázalo vyšplhať na poriadny balík peňazí. ,,Považujeme to za zbytočnú finančnú bariéru. Vychádzame z toho, že máme na Slovensku veľmi necivilizované pracovné podmienky a pasívni zamestanci sa nebránia. Chceme odstraňovať informačné a komunikačné bariéry,” vysvetlil pre Glob.sk zámer navrhovaj zmeny zakladajúci člen občianskeho združenia Pracujúca chudoba Milan Kuruc.

Tento návrh však neprišiel len tak. Už v marci sa predstavitelia združenia snažili túto novinku pretlačiť do zákona. To sa však nepodarilo. Teraz, síce až na druhýkrát, sa im podarilo presvedčiť poslanca strany Smer – SD Juraja Blanára, aby začlenil ich návrh do zákona.

Za čo by ste mali dostávať zaplatené

Povinnosti zamestnávateľov voči zamestnancom sú obšírne a nie všetci ich dodržiavajú. V prvom rada by ste mali dostať zaplatené a mali by vám byť preplatené nadčasy, pracovná pohotovosť či príplatky za prácu v noci a cez víkend… Vymáhať svoje peniaze môžete až tri roky dozadu a úľava od poplatkov v súdnych sporoch by vám to taktiež mala uľahčiť.

V prvom rada by ste mali dostať zaplatené a mali by vám byť preplatené nadčasy, pracovná pohotovosť či príplatky za prácu v noci a cez víkend.  Zdroj: TASR / AP

Prvá kritika

V prípade, ak novelu zákona poslanci schvália, vstúpi do platnosti od 1. januára 2020. Nadšenie však vystriedala kritika. Už teraz sa Pracujúca chudoba stretáva s odporom niektorých opozičných strán. Tým sa nepozdáva spôsob, akým sa návrh združenia dostal do parlamentu. Osočujú tak združenie, že robia strane Smer-SD pred parlamentnými voľbami len kampaň. Voči tomuto tvrdeniu sa ale ohradil zakladajúci člen združenia Milan Kuruc. ,,Zarážajú ma tie amatérske postoje, ktoré sú od viacerých ľudí na internete, ktorí sú obzvlášť členovia opozičných strán. Vyčítajú nám, že robíme Smeru PR, že sme sa spriahli so Smerom. Podľa nich som mal asi 4 roky čakať na tú správnu a dokonalú stranu, ktorá bude asi po parmalentných voľbách vo vláde. A až potom sa biť za tieto nápady,” reagoval na kritiku Kuruc.

Do tretice všetko dobré

Pracujúca chudoba skutočne nezaháľa a toto nie je zďaleka ich prvá a ani posledná zmena, ktorá vyšla z dielne občianskeho združenia. Začali s presadzovaním mesačnej mzdy v pracovných inzerátoch. Od 1. mája 2018 sú tak zamestnávatelia povinní zreverejňovať plat, ktorý na danej pozícii ponúkajú.

O pol roka neskôr prišlo združenie s ďalšou novinkou. Od 1. januára 2019 sa už nemusíte báť hovoriť so svojimi kolegami o výške mesačného platu. Vďaka tejto novinke je už klauzula v pracovnej zmluve o mlčanlivosti neplatná a tak vás zamestnávateľ za prerieknutie sa o mzde nemôže trestať.

Týmto sa snaha Pracujúcej chudoby ale nekončí. Milan Kuruc portálu Glob.sk prezradil, čo od nich môžeme čakať v budúcnosti. ,,Teraz neplánujeme nejaké čiastkové opatrenie, ale pripravujeme sadu opatrení pre komplexnú reformu inšpektorátu práce. Chceme, aby sa z inšpektorátov práce stala inštitúcia, na ktorú sa zamestnávatelia aj zamestnanci budú s dôverou obracať, a ktorej sa zamestnávatelia, ktorí hrubo porušujú pracovnoprávne štandardy, budú báť.”

Z dielne združenia Pracujúca chudoba poznáme už niekoľko zmien. Prvou bolo zverejňovanie miezd v inzerátoch, ďalšou zrušenie mlčanlivosti o vlastnom plate. Zdroj: TASR / AP