Spoločnosť Domáce Kultúra Top

VIDEO Bola mladá, talentovaná a mala tajný dôvod na radosť. Takto v skutočnosti vyhasol život herečky Potokárovej

Inscenácia Cudzô. Zdroj: SND / Robert Tappert

BRATISLAVA – Smrť herečky Moniky Potokárovej zasiahla umeleckú obec, ale aj širokú verejnosť. Odchod umelkyne nečakal nikto a už vôbec nie tak skoro. Mala iba 27 rokov a celý život plný úspechov pred sebou. Pôsobila v Slovenskom národnom divadle (SND), kde sa jej darilo. Jej náhla smrť je preto veľkým šokom. To, čo bolo ale dôvodom, sa už zrejme nikto nedozvie.

 

Podľa informácií portálu topky.sk umelkyňa Monika Potokárová spáchala samovraždu. Záchranná služba mala na miesto činu doraziť dnes o 9:11 ráno. Aj keď sa herečke v profesijnom živote darilo, nikto zatiaľ nevie, čo sa udialo.

O smrti herečky informovalo vedenie Slovenského národného divadla popoludní. ,,V Monike Potokárovej stráca naša kultúra a umenie jednu z najtalentovanejších predstaviteliek mladej hereckej generácie,” napísalo SND vo svojom stanovisku. Dátum poslednej rozlúčky ešte nie je známy. Herečka si dokonca v SND našla aj svoju životnú lásku. V kuloároch sa šepkalo, že sa tento rok v apríli tajne vydala za kolegu Roberta Rotha.

 

Niekoľko postáv

O tom, že Potokárová milovala herectvo, niet pochýb. Patrila k najobsadzovanejším herečkám činoherného súboru SND. Už počas štúdií hosťovala v činohre. Členkou sa stala v októbri 2016. V repertoári v SND mala aktuálne 12 postáv. Účinkovala v inscenáciách Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch, Mercedes Benz, Rodáci, Cudzô, Rivers of Babylon, Ruské denníky, Vedľajšie účinky, Fyzici. Hosťovala aj v iných divadlách, filme či televízii. Známa bola napríklad aj zo seriálu Panelák.

Vyštudovala herectvo na Konzervatóriu v Bratislave, navštevovala ročník pantomímy na pražskej HAMU a absolvovala herectvo na VŠMU v Bratislave.

 

Inscenácia Ruské denníky. Zdroj: SND / Robert Tappert

Významné ocenenia

Počas svojej bohatej kariéry získala niekoľko ocenení. V roku 2017 dostala Prémiu Literárneho fondu za postavu Moniky v inscenácii hry Zo života ľudstva, v roku 2018 ocenenie Dosky za mimoriadny počin v oblasti činoherného divadla za spevácky výkon v inscenácii Kabaret normalizácia alebo Modlitba za Martu a v tom istom roku Výročnú cenu Literárneho fondu za postavu They v inscenácii hry Hedda Gablerová.

 

Monika Potokárová sa mala tajne vydať za Roberta Rotha. Zdroj: TASR / Dano Veselský

Pocta herečke

Glob.sk videl naposledy herečku Potokárovú vo štvrtok v inscenácii Rodáci. Počas predstavenia v činohre nič nenaznačovalo, že sa v jej živote môže niečo diať. Podala výkon, na aký boli diváci u nej zvyknutí. V tomto prípade preto aj my môžeme povedať, že bola skutočná profesionálka.

Zosnulú herečku si pripomenie vo vysielaní aj RTVS. Rádio Devín mimoriadne zaradí do vysielania rozhlasovú hru Ivana Stodolu Marína Havranová, v ktorej herečka stvárnila hlavnú postavu. Poslucháči si ju budú môcť vypočuť v rámci Dramatického rádia Devín zajtra o 21:00. Účinkovala aj v hre Kazimír a Karolína, ktorá bude mať v rádiu premiéru v utorok 3.decembra.