Domáce Šport Top

Náročné preteky vo Francúzsku sa skončili. Sagan môže byť rád, že ich prežil bez pádu a v zdraví

Vo Francúzsku sa skončili cyklistické preteky Critérium du Dauphiné, ktorý boli aj pre Petra Sagana generálkou na Tour de France. Zdroj: Facebook

BRATISLAVA – Cyklistické galeje na Critérioum du Dauphiné sa skončili. Päť dní v Alpách, kde to bolo stále iba z kopca a do kopca, poriadne preverili všetkých favoritov na celkový triumf na Tour de France.

 

Aj Petra Sagana, ktorý sa na Dauphiné neexponoval ani len na rýchlostných prémiách. Záverečná etapa – osem okruhov v okolí lyžiarskeho strediska – ukončila trápenie väčšiny jazdcov a tímov. Najmä Bora bola zrejme rada, že už je po všetkom. V sobotu sa ich 7-členný tím zdecimoval o troch jazdcov, keď pre pády odstúpila trojica Emanula Buchmann, Gregor Muhlberger a Andreas Schillinger. Aspoň že si Sagan a spol. urobili chuť víťazstvom v etape. Lennard Kämna sa tak zaradili do skupiny adeptov na víťazstvo aj v záverečnom 153 kilometrov dlhom dejstve. Osem okruhov a osem hodnotených stúpaní – s jedným I. kategórie a jedným špeciálnym s označením HC. Jednoducho to najlepšie na záver.

Pred štartom etapy však v pelotóne rezonovali informácie o vážnom páde Remca Evenepoela na iných pretekoch – klasike Okolo Lombardie. Iba 20-ročný belgický cyklista nezvládol kontrolu nad bicyklom, nabúral do múru na moste a prepadol dolu. Vyšetrenia ukázali, že Evenopeol utrpel viacero zranení, vrátane zlomeniny panvy a pomliaždených pľúc. “Remca Evenepoela ošetrili lekári a sanitka ho transportovala do nemocnice v Come. Zároveň prosíme, aby ste sa vyhli špekuláciám o jeho zdravotnom stave. Keď budeme mať niečo nové, budeme o tom informovať,” napísal jeho tím Deceuninck-Quick-Step na twitteri.

Miesto, kde spadol Evenepoel do priekopy, patrí k najrýchlejším a technicky najnáročnejším zjazdom v cyklistike. V roku 2017 sa tam zranili Jan Bakelants, Laurens de Plus, Simone Petilli aj Daniel Martinez.  “Nevideli sme pád, iba sme o ňom počuli v tímovom rádiu. Keď sme prišli, zbadal som iba jeho bicykel a bicykel bez jazdca nie je pekný pohľad. Hneď som išiel dolu a videl som, že je v poriadku. Mohol hovoriť a povedal, že pociťuje bolesť na pravej strane. Myslím si, že sa zotaví, ale toto naše nešťastie by sa už mohlo skončiť,” povedal tímový manažér Davide Bramati.

Nuž, tím Deceuninck má po reštarte sezóny poriadnu dávku nešťastia na kolesách. Na pretekoch Okolo Poľska sa takmer zabil v záverečnom špurte 1. etapy Fabio Jacobsen a v Taliansku najväčší cyklistický talent súčasnosti Remco Evenepoel. Veď Belgičan štartoval v tejto sezóne na štyroch etapových pretekoch a všetky štyri suverénne vyhral. Teraz bude rád, ak sa ešte vôbec niekedy posadí na bicykel a vráti do profesionálneho pelotónu.

Avšak, podľa viacerých odborníkov – bývalých aj súčasných jazdcov – je na pretekoch slabá bezpečnosť jazdcov, katastrofálne cesty a nič sa s tým nerobí. Bez servítky to povedali nemeckí cyklisti Tony Martin a Andre Greipel na adresu organizátorov pretekov Critérium du Dauphiné po 4. etape. “Na celom úseku bol štrk a samé jamy. Ľudia, ktorí vyberali trasu, sa ani na sekundu nezamysleli nad bezpečnosťou jazdcov. Koľko vážnych nehôd sa ešte musí stať, aby sa začali meniť veci,” napísal na instagrame Martin.

Nádych piatej etapy Critérium du Dauphiné bol po hromadných pádoch z predchádzajúcej etapy nervózny a niesol sa v očakávaní informácií o zdravotnom stave Remca Evenepoela. Najmä keď tesne pred štartom šokujúco pre bolesti odstúpil líder Critérium du Dauphiné Primož Roglič. Slovinský cyklista doplatil na zranenia v sobotnej 4. etape, kedy na zemi skončil jeho tímový kolega Steven Kruijswijk a dvaja pretekári z Bory Gregor Mühlberger a Emanuel Buchmann, ktorý bol v tom čase tretí v celkovej klasifikácii. “Roglič nebude pokračovať pre problémy po sobotnom páde. Vývoj jeho zranení mu neumožnil štartovať,” citoval portál cyclingnews.com stanovisko tímu Jumbo-Visma.

Do žltého sa tak obliekol Francúz Pinot a aj preto sa očakávala etapa plná únikov, nástupov a minimálneho taktizovania. Veď prvých osem jazdcov bolo natlačených do pol minúty. V hre boli aj bonusové sekundy za prvé tri miesta. Veľké veci sa začali diať hneď po štarte. Z pelotónu odstrelila extrémne silná 15-členná skupina, v ktorej boli Pinot, tretí Mikael Landa, ôsmy Tadej Pogačar a deviaty Romain Bardet,  ale aj Adam Yates, Julian Alaphilippe či Tom Dumoulin. Ich odstup od hlavného “balíka” sa pohyboval zhruba na úrovni minúty a boli tam všetko adepti na celkový triumf. Jumbo po odstúpení Rogliča malo v prvej skupine dvoch jazdcov – Kuusa a najmä Dumoulina.

Peter Sagan si išiel svoje a bol v hlavnej skupine. Plytvať energiou a silami nemalo pre slovenského šampióna význam. Najmä, keď sa situácia upokojila a vpredu ostali už iba ôsmi odvážlivci. Dumoluin, Jan Bárta, Pavel Sivakov, Bardet, Kuus, Alexander Lutčenko, Alaphilippe a De La Cruz. Avšak ani oni nezostali spolu, keďže na ďalšie sólo sa vybrali Sivakov a Alaphilippe. Status quo s odstupom okolo jednej minúty trvalo až do méty 30 kilometrov pred cieľom, kedy sa utrhol Allaphilippe a rozhodol sa pre sólo únik. Nebola to však rozhodujúca akcia 5. etapy. Tou bolo zoskupenie šiestich jazdcov Daniela Martinéza – štvrtého v celkovom poradí, piateho Miguela Angela Lopéza, Pogačara, Kuusa a Alaphillipeho.

Silná skupina, ktorá virtuálne vyzliekla Pinota zo žltého dresu. Tam sa začal odohrávať súboj o etapové víťazstvo, aj celkové poradie. Odskočil Kuus, prenasledovaný Pogačarom, Sivakovom a Martinézom, ktorý bol dva kilometre pred cieľom v žltom drese. Pinot so svojou skupinou strácal totiž viac ako minútu. Critérium du Dauphiné napokon malo prekvapujúce výsledky. Víťazom 5. etapy bol ďalší jazdec tému Jumbo-Visma Seep Kuus, celkové poradie ovládol Daniel Martinéz. Bodovacie súťaž jeho tímový kolega van Aert, najlepším vrchárom je De La Cruz a najlepším jazdcom do 25 rokov takisto Martinéz. Peter Sagan preteky nedokončil.

Výsledky 5. etapy (Megéve – Megéve, 153,5 km)

1. Sepp Kuss (USA/Jumbo-Visma) 3:58:39 h, 2. Daniel Martinez (Kol./EF Pro Cycling) +27 s, 3. Tadej Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) +30, 4. Pavel Sivakov (Rus./Ineos) +45, 5. Tom Dumoulin (Hol./Jumbo-Visma) +51, 6. Lennard Kämna (Nem./Bora-Hansgrohe) rovnaký čas, 7. Thibaut Pinot (Fr./Groupama-FDJ) +1:02 min, 8. Guillaume Martin (Fr./Cofidis) +1:04, 9. Romain Bardet (Fr./AG2R La Mondiale) +1:06, 10. Warren Barguil (Fr./Arkéa Samsic) rovnaký čas

Konečné poradie

1. Martinez 21:44:58 h, 2. Pinot +29 s, 3. G. Martin +41, 4. Pogačar +56, 5. Miguel Angel Lopez (Kol./Astana) +1:38 min, 6. Bardet +1:43, 7. Dumoulin +2:07, 8. Kämna +2:14, 9. Barguil +2:49, 10. Kuss +2:55

Mohlo by vás zaujímať