Zahraničné Šport

VIDEO Černák v NHL odpadával od únavy. V play-off odohral štvrý najdlhší zápas v histórii play-off

V zámorí sa úvodnými zápasmi začalo 1.kolo play-off NHL. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA –  Hokejisti Tampy Bay Lightning zvíťazili vo svojom úvodnom zápase 1. kola play off Východnej konferencie. V utorkovom stretnutí v Toronte zdolali Columbus 3:2 po päťnásobnom predĺžení.

Slovenský obranca Erik Černák odohral v drese “bleskov” takmer 49 minút a pripísal si šesť striel na bránku a päť hitov. Hrdinom Tampy Bay bol útočník Brayden Point, ktorý v prvej tretine vyrovnal na 1:1 a v 151. minúte rozhodol svojím druhým zásahom o triumfe vo štvrtom najdlhšom zápase v histórii profiligy. Strelu Nikitu Kučerova dokázal zblokovať Vladislav Gavrikov, no puk sa odrazil priamo k Pointovi, ktorý švihom pod hornú žŕdku rozhodol. “Eešte nikdy som nezažil taký dlhý zápas,” vyznal sa Point. “Neviem, koľko chalanov v súperovom tíme také stretnutie odohralo. Bol to určite boj, fyzický i mentálny, no podarilo sa nám z neho vyjsť úspešne,” povedal Point.

V zápase padlo viacero rekordov. Brankár Columbusu Joonas Korpisalo mal 85 zákrokov pri 88 strelách, Andrej Vasilevskij z Tampy chytil 61 zo  63. striel. Oba  tímy vyprodukovali až 151 striel, čo je najviac od sezóny 1955/56 kedy sa začalo v NHL s pododbnými štatistikami. Najviac času bol na ľade obranca Columbusu Seth Jones – 65 minút a 6 sekúnd, čo je viac ako jeden celý zápas… “Neviem, či si niekto plne uvedomuje, aké náročné je pre hráčov prejsť si takýmto zápasom, že sú stále schopní tvoriť akcie. Bolo to pozoruhodné,” poznamenal tréner Lightning Jon Cooper. Zápas sa tak natiahol, že duel medzi Bostonom a Carolinou, ktorý nasledoval v torontskej Scotiabank Arene, museli odložiť odložiť o 24 hodín.

Najdlhšie zápasy histórie NHL

1936: Detroit – Montreal Maroons 1:0, rozhodla 177. minúta.
1933: Toronto – Boston 1:0, rozhodla 165. minúta.
2000: Philadelphia – Pittsburgh 2:1, rozhodla 153. minúta.
2020: Tampa Bay – Columbus 3:2, rozhodla 151. minúta.

V Edmontone hráči Calgary zdolali Dallas 3:2 a ujali sa vedenia vo štvrťfinálovej sérii Západnej konferencie. Slovenský obranca Andrej Sekera z Dallasu odohral 15:50 minúty s dvoma mínusovými bodmi. Flames si v prvej tretine vďaka Dillonovi Dubému vypracovali dvojgólový náskok, o ktorý prišli dvoma “zlepenými” inkasovanými zásahmi v priebehu deviatich sekúnd. Ešte v druhom dejstve však aj dokázalo streliť rozhodujúci gól, o ktorý sa v 37. minúte postaral švédsky obranca Rasmus Andersson.

“Nechceli sme vstúpiť do série prehrou, takže sme sa snažili na súpera vybehnúť, získať na našu stranu ‘momentum’ a na tom stavať. Myslím si, že to bol z našej strany vydarený boj, za tesného vedenia sme ukázali, že to vieme zavrieť a náskok udržať. Musíme pokračovať v tomto trende,” povedal pre nhl.com dvojgólový muž zápasu Dubé.

V ďalšom stretnutí hráči Vegas zdolali Chicago 4:1 a ujali sa vedenia v sérii 1:0. Dvoma gólmi sa blysol Reilly Smith, pridal aj jednu asistenciu. “Celý tím odviedol dobrú prácu v tom, že udržal súpera vo väčšej vzdialenosti od našej bránky. Majú šikovných hráčov, a tak sme im uzavreli priestor pred bránkou. Bol to fantastický tímový výkon,” konštatoval Smith. Brankár “rytierov” Robin Lehner zneškodnil proti svojmu bývalému tímu 19 striel z 20, prekonal ho iba David Kämpf vo vlastnom oslabení.

1. kolo play off NHL

Tampa Bay – Columbus 3:2 pp (1:1,0:1,1:0 – 0:0, 0:0, 0:0, 0:0, 1:0) /stav série: 1:0/

06:27 B. Point (Kučerov, Hedman), 40:23 Gourde (McDonagh, Coleman), 150:27 B. Point (Kučerov, Sergačjov) – 02:39 Dubois (Texier, S. Jones), 39:13 Bjorkstrand (Dubois, Kukan)

TampaVasilevskij (McElhinney) – Hedman, Bogosian, McDonagh, Černák, Sergačjov, Shattenkirk – Palát, B. Point, Kučerov – Killorn, Cirelli, T. Johnson – Goodrow, Gourde, Coleman – Maroon, Stephens, Paquette.
ColumbusKorpisalo (Kivlenieks) – Werenski, S. Jones, Gavrikov, D. Savard, R. Murray, Kukan – Texier, Dubois, Atkinson – Nyquist, Jenner, N. Foligno – Foudy, Riley Nash, Bjorkstrand – Robinson, Wennberg, Gerbe.

Dallas – Calgary 2:3 (0:2,2:1,0:0) /stav série: 0:1/

Góly: 30:52 Gurjanov (Heiskanen, Oleksiak), 31:01 Ja. Benn (Lindell) – 10:54 Dubé (Lucic, Backlund), 18:02 Dubé (E. Gustafsson, Forbort), 36:01 R. Andersson (Hanifin)

DallasChudobin (Bishop) – J. Klingberg, Lindell (A), Heiskanen, Oleksiak, Sekera, Johns – Radulov, Hintz, Ja. Benn (C) – Seguin (A), Pavelski, Janmark – Perry, Dickinson, Gurjanov – Comeau, Faksa, Cogliano.
CalgaryTalbot (Rittich) – Brodie, Giordano (C), R. Andersson, Hanifin, Forbort, E. Gustafsson – E. Lindholm, Monahan (A), J. Gaudreau – M. Tkachuk (A), Backlund, Mangiapane – Dubé, S. Bennett, Lucic – Rieder, D. Ryan, Jankowski.

Vegas – Chicago 4:1 (0:2,2:1,2:0) /stav série: 1:0/

Góly: 27:22 Theodore (R. Smith, Martinez), 29:39 W. Carrier (Reaves, N. Roy), 43:32 R. Smith (Marchessault), 48:14 R. Smith (Marchessault) – 30:51 Kämpf (Saad)

Las Vegas: Lehner (M.-A. Fleury) – Schmidt (A), McNabb, Theodore, Martinez, Holden, Whitecloud – Mark Stone (A), W. Karlsson, Pacioretty – R. Smith (A), Stastny, Marchessault – Tuch, N. Roy, Stephenson – Reaves, Cousins, W. Carrier.
Chicago: Crawford (M. Subban) – Boqvist, Keith (A), C. Murphy, de Haan, Koekkoek, Määttä – Saad, J. Toews (C), D. Kubalík – P. Kane (A), Dach, DeBrincat – Caggiula, D. Strome, A. Nylander – Carpenter, Kämpf, Highmore