Domáce Šport Top

VIDEO Cesta za nesmrteľnosťou sa začína. Bude Sagan aj po štvrtýkrát majstrom sveta?

Slovenský cyklista Peter Sagan ukazuje tretiu zlatú medailu majstra sveta po triumfe v nórskom Bergene. Zdroj: TASR / AP.

BRATISLAVA – Už je to tu opäť. Po Tour de France bude celé Slovensko oblečené do národných farieb a minimálne na sedem hodín bude všeobecná saganománia trhať rekordy. V anglickom Yorkshire sú totiž v nedeľu na programe majstrovstvá sveta a Peter Sagan patrí do okruhu favoritov na titul.

29 ročný Žilinčan sa zatiaľ vyhrieva v spoločnosti legiend Alfreda Bindu, Rika Van Steenbergena, Óscara Freireho a Eddyho Merckxa, ktorí sú rovnako ako Sagan trojnásobní majstri sveta. Bude sa prepisovať história? To sa dozvieme v nedeľu krátko pred osemnástou hodinou. V každom prípade pôjde o mimoriadne náročné preteky. Na Britských ostrovoch sa majú počas víkendu čerti ženiť. Má byť silný vietor, zima a dážď. Dĺžka trate – 280 kilometrov – je abnormálne veľa. Počas sezóny sú dlhšie iba jediné preteky a to Miláno – San Remo, ktoré majú 291 kilometrov. Jazdci tak budú v sedle viac ako sedem hodín. Okrem úzkych a technických úsekov sú na okruhu náročné stúpania a zjazdy. Celkovo cyklisti nastúpajú 3645 metrov, čo je horská etapa na Tour de France. Po úvodných 180-tich kilometroch po vidieckych cestách v okolí Yorkshiru to bude ďalších sto na okruhu s dĺžkou 13,7 km, ktorý pôjdu sedemkrát. Na jednom okruhu je pritom deväť krátkych stúpaní rôznych dĺžok a posledných 650 metrov je mierne do kopca s priemerným sklonom 4,3 %, čo by mohlo vyhovovať Saganovi.

Ale kto sú vlastne najväčší adepti na zlato? Vo veľkom a často sa spomína predovšetkým Holanďan Mathieu Van der Poel. Časté stúpania a klesania aké sú v Yorkshire mu vyhovujú a sú podobné, ako na pretekoch Amstel Gold Race, ktoré  Van der Poel vyhral. Niečo podobné si otestoval aj prednedávnom na  Tour of Britain, kde dominoval. Ďalším do partie je Julian Alaphilippe, najlepší súčasný cyklista. Francúz už v tejto sezóne vyhral Miláno – San Remo, Strade Bianche, Fleche Wallonne. Na Tour de France bol 14 etáp v žltom. Alaphilippe je neuveriteľne univerzálny. Môže vyhrať v špurte, v úniku, v sólo jazde a je dominantný v kopcoch, aké majú v Yorkshire.

Zabúdať netreba ani na starú líšku a obhajcu titulu Alejandra Valverdeho. 39 ročný Španiel minulý rok ovládol šampionát v kopcovitom Innsbrucku a na nedávnej Vuelte skončil celkovo druhý. Vek nie je pre Valverdeho problém, navyše má za sebou silný podporný tím. Luis Leon Sanchez, bratia Izaguirrovci, Marc Soler, Jose Joaquin Rojas, Ivan Garcia a Imanol Erviti sú všetko elitní jazdci, z ktorých každý by mohol byť majstrom sveta.

Samozrejme, sú tu Belgičania, ktorí majú prešpikovanú zostavu potenciálnymi víťazmi. Na trati budú ôsmi a sedem z nich môže vyhrať. Čo meno, to pojem. Greg Van Avermaet – olympijský šampión – vyhral Grand Prix de Montreal len pred niekoľkými dňami a tretí bol na Grand Prix de Quebec. Philippe Gilbert – majster sveta z roku 2012 -vždy a stále nebezpečný. Na každej trati. Aj on má formu ako hrom. Alebo Remco Evenepoel. Iba 19 ročný mega talent, ktorý skončil druhý v časovke.  Ďalšie mená? Nech sa páči: Tim Wellens, Dylan Teunsa, Yves Lampaert  a Oliver Naesen. Ak Belgičania nezískajú v nedeľu medailu, bude to prekvapenie prvej triedy.

Kto ďalší by mal byť konkurentom Petra Sagana na ceste za štvrtým titulom svetového šampióna? Určite Michael Matthews. Austrálčan bol veľakrát tak blízko víťazstvu na MS. V roku 2015 bol druhý, v roku 2016 štvrtý, v roku 2017 tretí. Jednoducho je tu jeho čas. Alebo Mateo Trentin. Talian, ktorý je vynikajúci špurtér. Ale aj krátke a tvrdé kopce mu vyhovujú. Aj Dánsko má veľmi silnú zostavu. Jakob Fuglsang celkovo ovládol Criterium du Dauphine či Liege-Bastogne-Liege. Môže byť čiernym koňom nedeľných pretekov. Najmä, ak by vyšiel únik niekoľkých jazdcov.

Zabudnúť nemôžeme ani na domáceho matadora a víťaza Tour de France Gerainta Thomasa, ktorý pre úspech v nedeľu obetoval aj individuálnu časovku. Nuž a na záver sme si nechali možno to najlepšie. Slovinskú zostavu, ktorá môže všetkým poriadne zamotať hlavy. Lídrom je Primož Roglič, víťaz Vuelty a v súčasnosti spolu s Alaphilippom asi najlepší cyklista na ceste. Dĺžka ani náročnosť trate by nemali byť pre Rogliča problémom, ani počasie či menší tím. Roglič je solitér a dokáže podobne ako Sagan sám reagovať na vývoj pretekov. Po ruke bude mať 20 ročného Tadeja Pogačara, ktorý na Vuelte vyhral tri etapy. Pogačar má vynikajúcu formu a v kombinácii s Rogličom môžu vytvoriť elitnú dvojicu. Aj medailovú. Aby sme boli kompletní, tak sú tu ešte aj ďalší skvelí špurtéri a jazdci, ktorí by mohli zamiešať kartami. Či už Ír Sam Bennett, Nemec Pascal Ackermann či Nór Alexander Kristoff.

V každom prípade bude nedeľa extrémne sledovaná a sľubuje tú najlepšiu reklamu na cyklistiku. My veríme, že so slovenským medailovým koncom. “Budú to naozaj veľmi ťažké preteky. Ale tak, ako vždy keď som na bicykli, urobím všetko, čo bude v mojich silách,” povedal Sagan pred pretekmi. Ak má slovenský jazdec nejakú slabinu, potom je to slovenský tím. Pri všetkej úcte, zostava, ktorá ide do Yorkshiru, mu veľa nepomôže. Brat Juraj bude rád, ak zvládne kompletných 280 kilometrov, takisto Erik Baška. Nováčik Ján Andrej Cully je veľkou neznámou a očakávať od neho niečo extra by bolo príliš odvážne. Skúsenosti a prax už veľakrát ukázali, že ak si Sagan sám niečo nezrealizuje, ďalší naši jazdci mu v tom nepomôžu. Tempo, trať a jej dĺžka jednoducho Jurajovi Saganovi, Baškovi aj Cullymu budú robiť poriadne problémy. “Pre mňa je priorita zostať čo najdlhšie s Peťom a pomôcť mu najlepšie, ako sa bude dať. Aby mal priestor bojovať o víťazstvo alebo čo najlepšie umiestnenie. Myslím si, že sme celkom fajn nachystaní, no bude to náročné. Majstráky bývajú veľmi špecifické, je to 285 km hore dole a bude tam zima. Je to jeden deň a každý pôjde naplno,” zhodnotil svoje ambície Erik Baška.