Zahraničné Spoločnosť Top

VIDEO Indonéziu postihla katastrofa. Cunami si vyžiadala najmenej 222 obetí

Oblasť Sundského prielivu zasiahla cunami. (SITA/AP)

BRATISLAVA/JAKARTA – Pri cunami, ktorá zasiahla Indonéziu, prišlo o život najmenej 222 ľudí. Štátny úrad na ochranu pred katastrofami v nedeľu ráno potvrdil, že ničivá vlna zasiahla v sobotu večer (miestneho času) pláže v Sundskom prielive medzi ostrovmi Sumatra a Jáva. Zranených je cez 843 osôb.

 

Šéf úradu na ochranu pred katastrofami, Sutopo Purwo Nugroho na Twitteri informoval o desiatkach zničených domov a o dvoch nezvestných. Obáva sa tiaž, že počet obetí bude narastať.

Príčinou vzniku cunami bol výbuch neďalekej sopky Krakatoa (zábery zo sobotňajšieho výbuchu).

Podľa indonézskej agentúry pre geofyziku bol pravdepodobnou príčinou vzniku cunami výbuch neďalekej sopky Krakatoa, ktorý mal za následok podmorský zosuv zeme. Vulkán vybuchol v sobotu večer o 21:03 hodine. O 24 minút sa cunami zasiahla pevninu. Situáciu zhoršoval fakt, že na zasiahnutých miestach boli záplavy, informoval hovorca úradu na ochranu pred katastrofami Sutopo Nugroho.

Podľa jeho slov umierali obyvatelia aj v provincii Lumpang, ktorá sa nachádza v Sundskom prielive a patrí pod Sumatru. Obete hlásia aj z provincie Banten patriacej pod Jávu, ktorá sa nachádza južne od morskej úžiny. Aj tam je niekoľko nezvestných.

Niektoré z najviac postihnutých oblastí sa nachádzajú v provincii Banten, kde ponúkajú ubytovanie pre turistov. Vzhľadom na dovolenkovú sezónu boli plne ubytovacie priestory na plážach plne vyťažené. Práve tu zahynulo až 126 ľudí. Podľa Nugroha bolo poškodených 430 domov, deväť hotelov, desať lodí a desiatky automobilov. Veľké škody hlásia aj z dovolenkovej pláže Carita.

Druhá vlna bola silnejšia

Miestny očitý svedok pre BBC povedal: „Bol som práve sám na pláži a snažil som sa odfotografovať sopku. Zrazu som zbadal prvú vlnu a začal som utekať Táto vlna ešte nebola taká silná a mne sa podarilo ujsť. Rýchlo som utekal do hotela, kde spala moja manželka a môj syn. Keď som ich zobudil, počul som prichádzať druhú vlnu. Tá bola omnoho väčšia. Prešla okolo hotela a strhla so sebou autá. Potom sme s ďalšími ľuďmi z hotela utiekli do vyššie položeného lesa. Tam čakáme.“

Cunami vrazila na koncert skupiny.

Video zachytáva rozsah škôd.

Nebezpečný ohnivý kruh

Indonézia leží na pacifickom ohnivom kruhu, čo mimoriadne aktívna geologická zóna Zeme. Zemetrasenia a výbuchy sopiek tam nie sú ničím neobvyklým. Na ostrovnom štáte sa nachádza toľko aktívnych sopiek, ako v žiadnom inom štáte sveta. Preto sa tam pravidelne objavujú aj cunami. Tieto ničivé vlny však väčšinou spôsobuje podmorské zemetrasenie.

Na začiatku septembra zasiahlo zemetrasenie so silou 7,4 stupňa turistami obľúbený indonézsky ostrov Sulawesi. Región v okolí mesta Palu zasiahla krátko na to cunami. Pri 11 metrov vysokých vlnách sa voda dostala až pol kilometra na pevninu. Zomrelo viac ako 2200 ľudí, tisíce obyvateľov bolo zranených.

Obrovská cunami zasiahla Indonéziu aj počas Vianoc v roku 2004. Zomrelo pri nej viac ako 160-tisíc ľudí. Celkovo prišlo o život v zasiahnutej  oblasti (zahŕňala 11 štátov) viac ako 225-tisíc obyvateľov.

Sundský prieliv

 

 

Galéria
Cunami si vyžiadala obete aj zranených. (SITA/AP)
Cunami spôsobila aj veľké materiálne škody. (SITA/AP)
Výbuch sopky Krakatoa vytvoril obrovskú vlnu cunami. (SITA/AP)
Cunami spôsobilo obrovské škody. (SITA/AP)
Cunami napáchala veľké škody.(SITA/AP)
Cunami ničila domy, lode aj autá. (SITA/AP)
navigate_before
navigate_next