Spoločnosť Kauzy Domáce Top

VIDEO Desivé zábery nešťastia. Tragédia na Pohode nie je ani po desiatich rokoch vyriešená

Zdroj: TASR / TomṚ Halász

BRATISLAVA – Bol to moment, ktorý všetko zmenil. Trenčiansky festival Pohoda zažil tragédiu obrovských rozmerov. Zle postavený stan spôsobil nenávratné škody a vyžiadal si dve obete. Od toho momentu začali súdy konať. Vyšetrovanie nešťastia spred desiatich rokov ale stále nemá konca kraja.

 

Sobota 18.júla 2009 zmenila vyše 30-tisíc návštevníkom festivalu Pohody všedný deň na doslova boj o holý život. 13.ročník najväčšieho festivalu na Slovensku bežal bez problémov. Meteorológovia ale vydali výstrahy pred zlým počasím. Organizátori vtedy oznámili, že sa blíži búrka. Dokonca prerušili program na tri hodiny. Výstrahy sa nakoniec potvrdili. Nápor vetra bol taký silný, že nadvihol bočnú stenu hlavného pódia – O2 arény. Bol to okamih, ktorý sa navždy zapísal do histórie. Stage manažérom bol súčasný primátor Bratislavy Matúš Vallo. Na starosti mal, aby skupiny načas prišli a odišli z pódia.

Zrútenie stanu si na mieste vyžiadalo jednu obeť. Zomrel 29-ročný Martin Kašák z Piešťan. Okolité nemocnice prijali niekoľko zranených. Hospitalizovali 40 ľudí, niektorých s ťažkými zraneniami hlavy. Ďalších 56 ošetrili ambulantne. S vážnym poranením hlavy prijali aj 19-ročnú Nikolu Kapkovú. Podstúpila niekoľko operácií. O tri mesiace neskôr napokon zomrela a stala sa tak druhou obeťou tragédie.

 

Chaos a strach

Festival Pohoda v dôsledku nehody predčasne zrušili. Ľudia zmätene opúšťali areál. Bolo vyslaných niekoľko autobusov, dokonca vypravili mimoriadny vlak. Športová hala v Trenčíne sa zmenila na krízové centrum.

Už deň po nešťastí sa začal písať nekonečný príbeh okolo vyšetrovania. Policajný vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci zločinu všeobecného ohrozenia. V tom čase bolo v hre niekoľko verzií. Najprv sa hovorilo o nečakanom prírodnom živle či zanedbanej evakuácii. Do úvahy prichádzal aj zlý stan. Organizátori festivalu okamžite požiadali o obhliadku stanu. Okresný súd (OS) v Trenčíne preto vydal predbežné opatrenie, aby zvyšky stanu zostali na mieste. Stan dodala a stavala nemecká spoločnosť Landauer Weihnachtscircus, jej majiteľom je Jakob Bossert. Tí si ho chceli zobrať.

Na povrch nakoniec vyšlo, že najväčším vinníkom nebolo počasie, ale zle postavený stan. Z expertízy stanu sa totiž ukázalo, že stan mal nesprávne ukotvenie viazacích pásov strešnej plachty. Vedenie viazacích pásov bolo v rozpore s technickou príručkou, chýbali spojovacie prvky na pripojenie nosného prstenca strešnej krytiny a chýbali bočné steny. ,,Stan nebol postavený v súlade s predloženou dokumentáciou,” vyhodnotil vtedy z Ústavu súdneho inžinierstva v Žiline Ján Podhorský.

 

Na nič nečakali

Organizátori festivalu Agentúra Pohoda podali v tom momente na OS v Trenčíne žalobu na spomínanú nemeckú firmu. Súd vydal platobný príkaz a nemeckej firme uložil, aby zaplatila agentúre vyše 6-tisíc eur a náhradu trov konania vyše 300 eur. Nemecká spoločnosť podala proti tomu odpor.

Nakoniec polícia v júni 2010 obvinila majiteľa stanu zo všeobecného ohrozenia. Nemecká spoločnosť totiž nedodržala projektovú dokumentáciu, ktorá bola predpísaná k výstavbe stanu. Okresný súd v júli toho roku vytýčil súdne pojednávanie v právnej veci medzi (žalobcom) Agentúrou Pohoda a (žalovaným) nemeckou spoločnosťou Landauer Weihnachtscircus. Predmetom obchodnoprávneho sporu bola náhrada škody – 33-tisíc eur. Nemecká spoločnosť podala návrh na zastavenie konania. Majiteľ firmy Jakob Bossert hovoril o tom, že s agentúrou uzavrel písomnú zmluvu o prenájme, v ktorej si dohodou určili právomoc zahraničného súdu v Spolkovej republike Nemecko. OS v Trenčíne to ale zamietol. Súd to argumentoval tým, že je potrebné prihliadnuť na to, že miesto plnenia dohodnuté v zmluve účastníkmi konania je na Slovensku.Proti rozhodnutiu sa žalovaný opäť odvolal. Krajský súd v Trenčíne nakoniec potvrdil rozhodnutie OS s tým, že v tomto prípade bude naďalej konať Okresný súd v Trenčíne.

 

Nikam sa to neposunulo

Situácia okolo tragédie nie je ale ani po rokoch vyriešená. Potvrdil to pre Glob.sk aj samotný PR manažér Pohody Anton Repka. Žiadny rozsudok ani po desiatich rokoch nepadol.

V trestnej rovine súdny proces stále pokračuje. Majiteľ nemeckej firmy Jakob Bossert sa nezúčastnil už dvoch pojednávaní. Pričom bol obvinený zo všeobecného ohrozenia s trestnou sadzbou štyri až desať rokov. Jeho obhajca Dušan Lovich argumentoval neprítomnosť tým, že jeho klient má na to objektívne zdravotné dôvody. Sudkyňa nariadila podrobnú lekársku správu.

Zároveň prebieha spomínaný druhý spor, ktorý voči nemeckému podnikateľovi Bossertovi vedie Agentúra Pohoda. Agentúra so sporom vyhrala na okresnom súde. Bossert sa odvolal a spor tak pokračuje na krajskom súde.

Dva súdne procesy prebiehajú aj voči samotnej Agentúre Pohoda.

Udržal sa

Organizátori boli po tragickom nešťastí zdrvení. Riaditeľ Pohody Michal Kaščák rozmýšľal nad úplným skončením podujatia. Po náročných udalostiach sa ale organizátori rozhodli pokračovať a festival dnes začne písať svoj 23.ročník. Jeho program Glob.sk priniesol tu.  Na úvod symbolicky v najväčšom festivalovom stane vystúpi Symfonický orchester Slovenského rozhlasu. Ich koncert sa bude konať práve pri príležitosti desiateho výročia tragédie.

 

Galéria
Od tragédie ubehlo už desať rokov. Zdroj: TASR / TomṚ Halász
Ľudia na počesť obetí zapálili sviečky. Zdroj: TASR / TomṚ Halász
Stan nevydržal prívalovú búrku. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa
Vyšetrovanie nie je stále skončené. Zdroj: TASR / TomṚ Halász
Stan nevydržal prívalovú búrku. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa
Ľudia museli opustiť areál. Zdroj: TASR / TomṚ Halász
Stan nevydržal prívalovú búrku. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa
Ľudia na počesť obetí zapálili sviečky. Zdroj: TASR / TomṚ Halász
Organizátori boli okamžite v pohotovosti. Zdroj: TASR / TomṚ Halász
Počas festivalu meteorológovia varovali pred búrkou. Zdroj: TASR / TomṚ Halász
Najväčšie pódium nevydržalo nápor vetra. Zdroj: TASR / TomṚ Halász
Zrútený stan si vyžiadal niekoľko zranených. Zdroj: TASR / TomṚ Halász
Záchranári ošetrovali zranených. Zdroj: TASR / TomṚ Halász
navigate_before
navigate_next